Kenan Seyithanoğlu Anısına

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

Seyithanoğlu ailesinin büyüğü, Kahramanmaraş’ın amcası, Türk-İslam aleminin değerli yazarlarından, Kenan Seyithanoğlu’nu 3 Mart 2013 tarihinde kaybettik. Bu yazımda Kenan Seyithanoğlu amcamızı anarak en azından tarih sayfasına bir yazı da ben eklemek istedim.

1937 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Kenan Seyithanoğlu,Maraş İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümünde eğitimini tamamladı. 1973 yılında başladığı yayıncılık hayatında bir çok eser bırakan Seyithanoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Osmanlıca eğitim görevlisi olarak da görev yaptı, Osmanlıca üzerine bir çok çalışma gerçekleştiren Kenan amca bizlere ve İslam alemine verilmiş en büyük eserlerinden “Doğuştan Günümüze İslam Tarihi” ansiklopedisi ile adından söz ettirip bütün islam aleminde örneği bulunmamış bir projeyi gerçekleştirmiş oldu. Dört mevsim Maraş ve Asım dergilerini çıkartan Kenan Seyithanoğlu Çağ Yayınlarının da ortaklarındandı.

Divan Edebiyatı nazım biçimlerinden olan Rubai şiir türünün yaşayan son temsilcisi olan Kenan Seyithanoğlu, yazdığı şiirlerle, şiir sevenlerin gönlünde de taht kurmuştu. Yazının bu kısmında sizlere Kenan Seyithanoğlu şiirlerinden birisini paylaşmak istiyorum.

Dileğim

Yok kendim için yok diyebilmek dileğim

Maziyi dürüp her şeyi silmek dileğim

Sorsaydı eğer Rabbim, derdim ne olur

Her öksüzü mesut görebilmek dileğim

Yalvarışım

Çek perdeyi artık sona kalsın varışım

Küstüm sanarak küsme sakın ben barışım

Bir gün biter elbet bu yolun son virajı

Mehtaba değil nuru için Yalvarışım

Kahramanmaraş halkını bir araya buluşturmak için bir çok çalışmanın içinde bulunan Kenan amca’mız İstanbul’da faaliyet gösteren, Maraşlıları bir çatı altında buluşturan Kahramanmaraş vakfı kuruluş çalışmalarında da yer aldı.

Mehmet Akif’ten esinlenilerek kurulan Asım’ın Nesli Vakfı’nın kurulma aşamalarında da yer alan Kenan Seyithanoğlu ömrünü sosyal faaliyetlere adamış bir Kahramanmaraşlı ‘ydı.

Kenan Seyithanoğlu, hoşgörüsü, bulunmaz kültürel altyapısı, insanlara sürekli doğruyu gösterme çabası ile tüm Kahramanmaraş’ın amcası olmuş, herkes tarafından Kenan amca olarak anılmış bir insandı. Tüm sevdiklerine her zaman yardım etmeye çalışan kendisinden yardım isteyeni asla geri döndürmeyen tüm bildiklerini paylaşmaktan bir an olsun çekinmeyen Kenan Seyithanoğlu bizlere iyi bir müslüman, iyi bir insan nasıl olunuru en iyi gösteren kişilerden idi.

Son olarakta cenazesine katılan başta Kahramanmaraş milletvekillerimiz Dr. Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Mesut Dedeoğlu, Sevde Bayazıt Kaçar, Sıtkı Güvenç, Ak Parti İstanbul milletvekili Feyzullah Kıyık, Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başbakanlık Müşaviri ve Bahçeşehir Üniversitesi Medam Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlıağa, MHP MYK üyesi Erdem Karakoç, Büyük Birlik Partisi MKYK üyesi Ahmet Rüştü Çelebi, Emin Saraç Hoca Efendi, Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kara, Tuskon Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kambur, İş Adamı Mahmut Arıkan, Maraşder Genel Başkanı Av. Şaban Kurt, K.Maraş Vakfı Başkanı Ahmet Hurşitoğlu, Sakarya İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, İstanbul Üniversitesi Huk. Fak. Anayasa Hukuku ABD Başkanı Doç. Dr. Murat Yanık olmak üzere bir çok siyasi parti temsilcisi, akademisyen, vakıf yöneticileri ile hemşerilerine çok teşekkür ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Gültan Kışanak gözaltına alındıGültan Kışanak gözaltına alındıBakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Bakan Özhaseki: "FETÖ otellerinde yaptıkları..."Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleşti
Genç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01