Kıskançlık…!

Bekir YILMAZ

Öğretmen sınıftaki zeki fakat kıskanç öğrenciye; “Niçin arkadaşlarını çekemiyor onların yaptıklarını bozup kavga ediyorsun?” diye sordu.
Öğrenci bir süre düşündükten sonra, “Çünkü onların beni geçmelerini istemiyorum” dedi.
"En iyi ben olmalıyım."
Öğretmen, masasından kalktı eline bir parça tebeşir aldı ve yere 15 cm. uzunluğunda bir çizgi çekti, kıskanç öğrenciye  
"Bu çizgiyi nasıl kısaltırsın?" dedi.
Öğrenci bir süre bu çizgiyi inceleyip içinde çizgiyi birçok parçaya bölmek de olan birkaç yanıt verdi.
Öğretmen, yanıtları kabul etmedi ve yere ilkinden daha uzun bir çizgi çekti.
"Şimdi birinci çizgi nasıl görünüyor?" diye sordu.
Öğrenci utana sıkıla,
"Daha kısa" diyerek başını öne eğdi.
Öğretmen bu yanıt üzerine öğrencisine unutmaması gereken şu öğüdünü verdi:
"Bilgini ve yeteneklerini artırarak kendi çizgini uzatman rakibinin çizgisini bölmeye çalışmandan daha iyidir."
İnsanoğlunun sahip olduğu bir hissiyat “En iyi ben olmalıyım ”duygusu bütün insanlarda vardır ben değilim diyen yalan söyler sorun tatmin olma sorunudur dünya üzerindeki en tatminsiz canlıda insan olduğuna göre insanın yegane özelliğidir “En iyi ben olmalıyım” duygusu.
Temelinde özgüven eksikliği ve insanın kendini olduğu gibi kabullenemeyişidir, insan doğrusuyla, eğrisiyle kendini kabullenemiyorsa, bu benim, kendimi geliştirebilirim diyemeyen kişiler genelde bu kıskançlık duygusu altında beğenmedikleri benliklerinin yüzünden ellerindekini kaybedecekleri korkusuyla yasarlar.
Kıskançlık ateş gibidir düştüğü kalbi de yakar içindekileri de nasıl ki ateş odunu yer yutarsa kıskançlık da tüm yaşanan güzellikleri yer yutar.
Kıskançlık çok göreceli bir kavramdır örneğin birinin sahip olduğu başarısını kıskanır içi içini yer "neden bende yok?" "neden ben yapamıyorum?" diye dövünür durur.
Örneğin çok mutlu bir insan görüyorsunuz; o kadar mutlu, o kadar mutlu ki; bütün mutluluğunu dağlara taşlara haykıracak nerdeyse, bir zamanlar ben de mutluydum, şu an mutlu olmayabilirim ama bir zaman sonra yine mutlu olacağım mutluluk sürekli değil ki, bir an sürüyor ve bitiyor. Bunun da kıskanılacak bir tarafı yok.
Örneğin çok zengin bir insan görüyorsunuz; Allah daha çok versin ama para bu harcadıkça harcayasın geliyor ve bitiyor bende de oluyor ara sıra olunca harcıyorum bitiyor daha çok olsa daha çok harcayacağım bunun bir sonu yok ki? Parası olan harcar bunun da kıskanılacak bir tarafı yok.
Örneğin çok sağlıklı bir insan görüyorsunuz; Allah uzun ömür versin insan sağlığının değerini ancak kaybedince anlıyor zaten şimdilik taş gibi olduğum için sorun yok ama bir gün ben de sağlığımı bir sebeple kaybedersem hissedebileceğim tek şey değerini bilemediğim için duyduğum pişmanlık olacak herkes bir gün sağlığını kaybedecek, kaybetmese bile eninde sonunda ölecek bunun da kıskanılacak bir tarafı yok.
İşte aynen böyle kıskanılacak şeylerin hepsi geçici, sahip olanlar bir gün onları kaybettikleri zaman, bu defa onlar başkalarını kıskanacaklar. Dünya böyle hep birilerinin birilerini kıskanmasıyla hayat devam edecek.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01