Kızılay’da Neler Yaşadım!...

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Bu yazıyı 02.06.13 tarihinde saat 21:45’te yazmaya başladım.

Saat 18:00 sularında bir arkadaşımla beraber olayları incelemeye ne olup ne bitiyor görmeye Kızılay’a gittik. Yaklaşık (polisin söylediği rakamlara göre) 35- 40 bin civarı Ankaralı Kızılay’ı kapatmış vaziyette eylemlerini gerçekleştiriyordu.

Önce meydanda birkaç fotoğraf çektim, ardından çatışma yaşanan ön uçlara doğru ilerleme kararı aldım. Polislerin yanına kadar gittik, sohbet etmeye başladık “Alanı boşaltın dediler, ama sağduyulu yaklaşıyoruz şu an müdahale etmeyeceğiz.” Söyleminin ardından ön gruplarda yer alan ne olduğunu bilmediğim grupların taşlı saldırıları başladı. Sonra ben ve benim gibi yaklaşık 20 eylemci polisin önünde barikat kurduk. Polis olay olmayan yerlerde hiçbir müdahale yapmıyordu. Tabi taşlı sopalı saldıran gruba da en ağır şekilde onlar da saldırıyordu.

Meydandan taşları topladım polis teşekkür etti. Benim gibi polise taş atmayın diyen birçok kişiye, taşlı sopalı ne olduğunu bilmediğim uç gruplar taş atmayın diyene şiddet uyguluyor!

Daha sonra polis barikatına yürümeye çalışan bir grubun önüne kendini siper eden o kim olduğunu bilmediğim ama helal olsun dediğim eski özel harekâtçı bir kadın ne yazık ki polis panzerinden diğer gruba sıkılan tazyikli suya maruz kaldı ve havada birkaç takla atarak yere düştü. Kalkarak polis tarafına doğru yürüyen kadına emniyet müdürü özür dilemeye yaklaştı, kadın ise  “olur böyle şeyler boş ver müdürüm” dedi. Helal olsun dedim.

Bu ana kadar gözlemlediğim, 30 bin eylem yapmaya gelen vatandaş, uçlarda polisle çatışan marjinal gruplar, kendiyle çatışana ağır karşılık veren polis, çatışmayana normal davranan polis amirleri.

Tabi burada polis amirlerini tebrik etmek istiyorum. Onun haricinde normal polis memurları en az o marjinal gruplar tahrik kar.

Daha sonra saat 21 civarında anlamadığım şekilde polis meydanı boşaltmak üzere inanılmaz bir güçlü meydana saldırdı. Sadece 3 dakika içerisinde o meydan olduğu gibi boşaltıldı. Boşaltma işlemi sırasında Kızılay meydanında göz gözü görmeyecek kadar biber gazı ve gaz bombası kullanıldı. Ne olduğunu anlamadığım için,  grubun en arkasında kaldım ve ben kaçmaya başladım. Sokağın ortasında bir an elimde çantam olduğu için normal sivil kıyafetlerle durduğum ve herhangi bir eylem unsuru taşımadığım için, Allah’tan polis bana hiç bir şey yapmadı, lakin önümde 4 5 vatandaşı tek kelimeyle linç ettiler! Onlarca insan yaralandı yüzlercesi biber gazından dolayı nefes alamaz hale geldi. Yine yüzlerce insan göz altına alındı.

Grubun en arkasında kaldığım için, biber gazından fazlasıyla nasiplendim. Daha önce de biber gazı yemiş bir klasik Türk vatandaşı olarak, bu sefer ne yazık ki fazla hasar aldım. Bu da kısa günün karı olarak yanıma kaldı.

“sivil vatandaşım nerden çıkacağım?” sorusuna, ağır küfürle karşılık veren polise ben de tepkimi gösterdim. Orada bulunan bir polis amiri, sağ olsun o polise tepkisini göstererek bana “ hiçbir yere gidemezsin bir yere saklan.” Dedi.

Peki bu olaylar nereye gidiyor, gerçekten ne oluyor?

Ne yazık ki olayları lehine çevirmeye çalışan haysiyetsiz bir marjinal grup var. Polise saldırı, devlet malına zarar, otobüs duraklarını parçalama, yangın çıkarma, “polise taş atma” diyen masum vatandaşı tartaklayan, ciddi haysiyetsiz bir grup var.

Olayları sakinleştirmeye çalışan polis amirleri olsa da ne yazık ki küfür eden hakaret eden fütursuzca saldıran polis memurlarının çokluğu grupları kışkırtıyor.

Bu olayların sonu nereye gider bilmiyorum ama bu marjinal gruplar bu eylemlerin yönünü değiştiriyor. Sonucunda eylem hakkını kullanmaya çalışan vatandaş ne yazık ki bu hakkı kullanamayacak. Polis çığırından çıktı, marjinaller çığırından çıktı sonu son değil bu işin.

Şunu da söylemek istiyorum, Twitter’da halkı gaza getirmeye çalışanlar ciddi manada bu ülkeye ihanet ediyor. Twitter'da görünenlerle alakalı bir kaç şey de yazayım.

Polise karşı yapılan eylemleri durdurmaya çalışan eylemciler var mı? Var!

Marjinal gruplara saldırmaya çalışan AKP’li gençler var mı? Var!

Elektrikler kesiliyor mu? Hayır!

Devlet malına zarar veriliyor mu? Evet!

Telefonların erişimi olay yerinde engellenmiş mi? Evet!

Öldürülenler var mı? Ben görmedim!

Üzerine araç sürülüp öldürülen var mı? Ben görmedim!

Polisin orantısız güç kullanması var mı? Var

Portakal gazi diye kimyasal var mı? Biz hissetmedik.

Gerçek mermi sıkılıyor mu? Hayır.

Plastik mermi var mı? Var.

Eylemlerde 300 500 kişi mi var? 30 40 bin kişi var.

 

Bu saatten sonra sokaklara çıkmayacağım, çünkü niyet bozuldu! Bu niyet doğru bir niyet değil. Masum vatandaş olay çıkartanlara engel olmaya çalışsa da ne yazık ki marjinaller durmuyor.

Hükümet bir geri adım atsa geriye provokatörler umutsuzluklarıyla kalacak. Vatandaş eyleminde haklı ancak niyet bozuldu. Başbakan ne yazık ki padişah gibi söylemlerini zayıflatmadan daha da sertleştirerek bu süreci daha sakıncalı hale getiriyor. “Onların 100 bini varsa benim 1 milyonum var” lafı bir hükümet başkanına yakışmayacak şekilde kışkırtıcı bir söylem.

Polise de son bir şey diyeceğim. Çok cahil var polislerin içinde, çok tahrik kar var, amirler ne kadar olayları durdurmaya çalışsa da, suçlu masum herkese orantısız güç uygulanıyor.

Sonu iyi olur inşallah…

Yazarın Diğer Yazıları
‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”Korkutan uyarı !Korkutan uyarı !Ünlü manken Çağla Şikel’den ’annelik’ taktikleri
24 saatte en az 66 militan öldürüldü24 saatte en az 66 militan öldürüldüÖlüm onu derste yakaladıÖlüm onu derste yakaladı“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01