Kızlı Erkekli Ayrımcılık

Mustafa SEYİTHANOĞLU

      Gündem yine şahane, Hindistan’ın Mars’a uzay aracı gönderdiği bu günlerde bizler kızlı erkekli öğrenci evlerini ve öğrenci yurtlarını tartışıyoruz.

                Öncelikle dün şahsi facebook hesabımda görüşlerini paylaşan değerli arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

                Üç dört gündür toplumun ahlaki yapısına ters olmasından dolayı, kızlı erkekli öğrenci evlerini devlet kurumlarının denetlemesi gerektiğini söylüyor, hükümet unsurları. Pardon başbakan söylüyor, diğerleri lafı toparlamaya çalışıyor.

                Öncelikle ahlak nedir? nasıl oluşur? Toplumsal ahlak nedir? Bu ülke bir bütün olarak muhafazakâr demokrat mıdır? Bu soruların cevabını bilmemiz gerekir. Şunu çok iyi biliyorum ki ahlak toplum tarafından konulmuş yazılı olmayan kurallar bütünüdür. Ahlak denetlenmez. Ahlak öğretilir ve vicdan ile yoğurularak bir değer olarak bütünlenir. Bunun yanı sıra toplumsal ahlak kavramı toplumun tamamını içine alır.

                Tecavüz, terör, uyuşturucu, yalan, hırsızlık toplumsal olarak ahlaksızlık bütünleri içinde yer alabilir. Lakin kişilerin kendi içinde yaşadığı iç yaşayış şekli, toplumların değil kişilerin kendi ahlak yaklaşımıdır. Topluma huzursuzluk vermediği sürece kişilerin özel hayatı kimseyi ama kimseyi ilgilendirmemektedir.

                Gelelim kızlı erkekli yaşamaya, ben kızlı erkekli beraber öğrenci evi tutmuş hiçbir arkadaşımla daha önce denk gelmedim. Öğrendiğim kadarıyla hiçbir arkadaşımın da bu şekilde ev tutmuş arkadaşı yok. Hiç mi yoktur? Tabi ki vardır lakin çok küçük bir yüzdedir. Bu kişilerin de bu kararına kimse karışamaz.

                Öğrenciler 2, 3 ya da 4 kişi olarak ev tutarlar (hemcinsleri ile) birbirlerinin evine ders çalışmaya giderler, yemek yaparlar, oyun oynarlar, proje yaparlar. Kimileri de yine kimsenin karışamayacağı şekilde sevgililerinin evinde ayda birkaç kere kalırlar. Bunun yanı sıra gece eğlencelerinin ardından, ya da gece şehir dışından gelmiş kişiler bir başka karşı cins evinde uyuma eylemini gerçekleştirmek üzere o evde de kalabilirler. Üstelik bunu çoğu zamanda ailelerinin izni ile yaparlar.

                Öğrenciliğinin son demlerinde olan birisi olarak yaşadığım ve gördüğüm öğrenci evlerinde hayat bu şekilde geçer.

                İşin enteresanı anayasanın vermiş olduğu reşitlik ilkesine dayanarak, kişiler 18 yaşından sonra fikirleri ve eylemlerinde özgürdürler. Toplumun diğer unsurlarının özgürlük sınırlarını aşmadıkları sürece kimsenin özgürlüklerine de müdahil olunamaz.

                Varsayalım bir öğrenci evinde paralı fuhuş, terör eylemi ya da apartmanın düzenini bozacak faaliyetler mevcut, zaten bu evleri önce polis basar sonra ev sahibi bu insanları evinden atar, bir suç unsuru mevcut ise gerekli yasal işlemler uygulanır. Komşuluk ilişkileri zaten bu ülkede iç düzeni sağlar.

                Kendimden örnek vermek gerekirse, benim evimde cumartesi ve Pazar akşamları ciddi bir ses yoğunluğu olur. Kimi zaman erkek kimi zaman ise kızlı erkekli ses yoğunluğu, sebebine gelecek olursak. Evimde, futbol yayın haklarını elinde bulunduran kurumun uydu alıcısı mevcut olup sürekli olarak maç izlenmektedir. Üst komşum ve yan komşum Galatasaraylı olup bu kişiler eğer maçı izleyemiyorsa gelen seslerden maçın kaç kaç olduğunu anlar. Hatta bir gün bir şikayet aldım. Galatasaray maçı sırasında bir başka kız evinde memleketin bir belediyesi için yaptığım bitirme ödevine çalışırken Galatasaray’ımın maçını izleyememiş, komşumun maç skoru hakkında bilgi alamamasına sebep olmuşumdur. Ertesi gün akşam vakti evine geçen komşum kapının ziline basarak benden şikayetçi olduğunu 4-1 kazandığımız maçta gol olmadığını düşündüğünü ve maç özetini izlemediğini söyler. İşte Türkiye’de ki öğrenci evlerinin yüzde 90’ı böyledir.

                Yine bir başka kız arkadaşım gecenin 11’inde beni arar evlerinin camına taş atıldığını söyler.Sürekli olarak taşın geldiğini korktuklarını söyler. Biz apar topar gideriz ve ev kızlı erkekli öğrenci evine döner. Yan taraflarında oturan üç haylaz erkek cama sopayla vurup kızlardan birine ilan-ı aşk etmeye çalışmıştır.( Bu sırada aranan polis 1.30 saat sonra gelir.) Biz bu erkek evinin kapısına vurur kapıyı açmalarını isteriz. Bir türlü açmazlar. Gelen polis ısrarla kızın telefonunu ister ve kendi cep numarasını verir. Biz saat 01.00’e kadar kızlı erkekli o evde kalır. Sonra kendi evimize döneriz. Fakat polis arkadaşımız (Hani ahlakı sağlayacak ya!) kız arkadaşımızı gecenin 3’ünde arar ve bir sorun olup olmadığını varsa gelip müdahale edebileceğini söyler! Kız arkadaşımız gerekli cevabı verir polis bir daha rahatsız etmez.

                Bu da anlayana gerekli cevabı verecek bir kıssadan hisse!

                Topumun her tarafında kurumsal ahlaksızlık söz konusuyken bırakın da toplumun kendi dinamikleri çözebilsin!

                Demokratlık kişinin yaşam alanına müdahale değildir.

                Toplum kendi iç dinamikleri ile ahlaki olarak bazı sorunları çözebilir.

                Bunu bir memleket meselesine çevirmek 3. Dünya ülkelerinin yapacağı bir şeydir.

                Eğer ortada ahlaki bir sorun var ise, Ak Parti’nin övdüğümüz yanlarının yanı sıra eleştirdiğimiz yanlarından birisi olan, rezalet eğitim sisteminin bir sonucudur. Ahlaki eğitimi veremeyecek bireyler yetiştiren bir devlet, ahlakı denetleyerek sorunu çözemez. Zaten çok iyi biliyoruz ki gündeme getirilen bu mevzu Ak Parti’nin seçim çalışmalarından birisidir. Ak Parti oy kaybettiği bu günlerde, muhafazakar demokrat kesime safları sık tutalım söylemlerini artırmıştır. Lakin bu tip mevzuların siyaset diline düşmesinden de bir birey olarak bir öğrenci olarak son derece rahatsızım.

                Çok iyi biliyorum ki yarın bir gün sokaklarda öpüşen genç sayısı artacaktır. Ancak bu nefret ve toplumu ayrıştıran söylemlerin bir sonucu olarak bu eylemler gerçekleşecektir.

                Bir lafımda Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı’na

                Türkiye Öğrenci Konseyi içerisinde yapılan bir takım çalışmalara destek olmuş ve çabalamış birisi olarak, TÖK’ün siyasi kimlik ile yargılanıyor olmasına son derece karşıyım. Sayın başkanın “TÖK zaten Ak Parti’nin üniversite kolu olmuş.” Söylemlerinin karşısında durması gerekirken buna çanak tutması son derece yanlıştır.

                Az laf çok iş parolası ile büyük bir öğrenci hareketi kurmaya çabalarken saf belli etmek bana çok enteresan geliyor.

                Velhasıl kelam yine çok şahane bir gündemimiz var. Sonu hayır olur inşallah…

Yazarın Diğer Yazıları
Sevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüLice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
“Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”“Hiçbir oyuncu ıslıklanmayı hak etmiyor”Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"Demirören: "Fenerbahçe yarışın içinde olur"Nilgün Belgün’den sevenlerine unutulmaz geceNilgün Belgün’den sevenlerine unutulmaz gece
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01