Asuman SOYDAN ATASAYAR

Asuman SOYDAN ATASAYAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kul Hakkı

A+A-

Gönül İncitmenin Manevi Tahribatından Daha İyi Bir Kul Hakkı Olabilir Mi?

Kırılan kalbin, eksilen sevginin, kaybolan güvenin açtığı yara ne ile ölçülebilir, geriye dönüşü ve tamiri mümkün olabilir mi?

Maddi kayıplar, bir süre sonra  telafi edilebilir ama manevi kaybın telafisi olmayabilir ve  hakkı asla ödeşilemez.

Küfürlü sözler, hakaretler  ruhumuzda  ağır darplara sebep olur bunun yanında dikkate alınmayan, önemsiz görülen öylesine ruhumuzda darp izi bırakacak eylemler var ki  kul hakkına girmek olduğunu pek çok kişi düşünmez bile.  Boş vaatlerde bulunma, bekletme,oyalama, kandırma,alay etme, öteleme, sözünde durmama,  kılıflar uydurma, ilgisiz davranma, bahaneler üretme, gurur kırma, saman altından su yürütme, küçültme, oyuna getirme, dümen çevirme...daha bir sürü kul hakkına yol açan fiillerimiz  var.

Kamusal görevini kötüye kullanmak kadar, bir insanı aç , açık bırakmak kadar, kurşun sıkmak kadar Allah katında vahim, kötü ve  affedilmez fiiller bunlar.

Kul hakkı denince sadece haksız kazanç, para, eşya, mal, mülk,makam gibi maddiyat geliyor akıllara  ve bunlarla ilgili  ihlaller   eleştiriliyor,  vicdanlara  uyarıda bulunulup günahı hatırlatılıyor. V aaz eden din bilginleri veya görevliler,  dinin ana meselesi olan kul hakkındaki bu incelikleri insanlara sık sık anlatıp dile getirmiş olsalardı ahlaki çöküntünün önüne geçerek büyük günahlardan insanları daha iyi koruyabilirlerdi. Bu konuyu önemli mesele  olarak görselerdi  ve yaptırım gerektiren fiiller olarak görselerdi dinimiz bu kadar karmaşık hale gelmezdi. Bilgi kirliliğine yol açan hariçten gazel okuyanların dine biçtikleri kılıf, maalesef toplumun ayağına dolanmakta.

Kamu hakkı, yetim hakkı,  fukara hakkı, ana baba hakkı olduğu gibi kırık gönüller hakkı da önemsenmeli.

Dürüstlüğün, açık yürekliliğin, yumuşak huyluluğun, güler yüzlülüğün ibadetlerin en büyüğü olduğu bilinci yayılmalı, içselleştirilmeli ki ahlaki kokuşmuşluklarda boğulmasın insanlık..

Gönüllerin  güzellikler yağdırması temennisiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.