Kültür Emperyalizmi Ve Osmanlıca

Nurettin DAL

Sevgili dostlar, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hakka yürüyüşünün 78. yıldönümüne, Osmanlıcanın okullarımızda seçmeli ders olarak okutulması tartışmaları ve özüne dönem bir milleti, bir devleti hizaya getirmek isteyen emperyal güçlerinin maşalığını yapan zatların gafları altında girdik. Bu tartışmalar, bağımsızlığımızın sembollerinden biri olan ve gururla söylediğimiz İstiklal Marşımızı ve yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ne kadar tanı(ma)dığımızın ve sahip çıktığımızın da bir göstergesi aslında.

Ve içinde bulunduğumuz atmosferde Osmanlıca öğrenimini gündeme getiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti hükümetinin bu girişimin ne kadar da yerinde olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. AK Partinin, temsile ettiği medeniyetin özüne, diline, tarihine ve kültürüne sahip çıkmasının göstergesi olan bu girişimi, 2023 hedefine ne kadar inandığının ve o tarihte Türkiye’nin dünyada söz sahibi büyük bir güç olacağının apaçık bir göstergesidir.

Osmanlıca ile bir milletin kendi dilini öğrenmesine, ecdadını tanıma ve gerçek tarihini bilme isteğine karşı çıkanlar ile bu ülkede yapılan “Duble Yollara”, “Hızlı Trenlere”, her il’e kurulan “Havaalanı” ve “Üniversiteye”, “Marmaray”a, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü”ne, dünyanın en büyüğü olacak olan “Havaalanı” ile Türkiye’nin denizler üzerindeki hâkimiyetine ve ekonomik gücüne güç katacak olan “Kanal İstanbul”a karşı çıkanların aynı koronun elemanları olması bir tesadüf olamaz.

Evet, sevgili dostlar Türkiye’yi geleceğe taşıyacak olan tüm projelere, artık bildiğimiz ve her birine aşina olduğumuz koro elemanları tarafından en yüksek sesle karşı çıkılması bir tesadüf değil, bir projenin adım adım uygulanmasıdır.

Ünlü Çin düşünürü Konfüçyüs’e, “Bir devletin başkanı olsan ilk düzene koyacağın şey ne olurdu?” diye sormuşlar. Bilge Konfüçyüs’ün cevabı gayet kısa ve net olmuş: “İlk olarak dili düzeltirim” demiş. Ve devam etmiş; “Dil düzgün olmayınca söylenen söylenmek istenen değildir; söylenen söylenmek istenen olmayınca yapılması gereken  yapılmadan kalır; yapılması gereken yapılmadan kalınca gelenek ve kültür bozulur; Gelenek ve kültür bozulursa adalet yoldan çıkar; adalet yoldan çıkınca halk çaresizlik içinde kalır. İşte bunun için, söylenmesi gereken başıboş bırakılamaz. Dil her şeyden önemlidir.”

Kültür, bir toplumda ilerlemenin, üretimin, eğitimin, bilimin, güzel sanatların, insan ve toplum anlayışının gelişim düzeyini gösterir. Sözlü veya yazılı olarak ifade edilebilen her şey milletin kültürünü oluşturur. Bu açıdan bakıldığında, tarihten gelen tüm değerler birer kültür unsurudur. Millet olarak sahip olduğumuz bütün değerler, özetle dil, gelenekler, sanat, inançlar sistemi ve yaşayış tarzı milli kültürü oluştururlar. Kültürel yapıda meydana gelebilecek bozulmalar, zamanla milli kimliğin yitirilmesine neden olur ki, bu da millet devletlerin sonu anlamına gelmektedir.

Emperyalizm, bir milletin, başka bir milleti, siyasi ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması ya da yayılmayı istemesidir. Kültür emperyalizmi ise bir devletin ekonomik ve siyasi çıkarlarını gerçekleştirmek için başka toplumlar üzerinde uyguladığı kültürel sömürü politikalarıdır. Bir ülkede kendi dilinin yerine yabancı dillerin kullanılması, ürün markalarının, alış veriş merkezlerinin isimlerinin yabancı dillerden etkilenerek oluşturulması kültür emperyalizminin sonuçlarıdır.

Günümüzde ülkeler askerle işgal edilmemekte, eski bildiğimiz savaşlardan çok kültürel faaliyetlerle maskelenen, kitle iletişim araçlarıyla gerçekleşen, silah olarak medya ve bilgisayarların kullanıldığı ve sırayla dil, kültürel ve sosyal yapı ile eğitim yapısının hedef alındığı savaşlar uygulanmaktadır. Sonrasında ise tarihleri unutturulmakta ve yanlış yorumlarla gençliğe milli güveni kaybettirilmektedir. Tüm bunların sonucunda da ülkeler tüm insan ve kaynaklarıyla birlikte, hiçbir direniş göstermeden sömürülmeye hazır hale gelmektedir.

İşte bu yüzden Türkçenin bilim dili olmadığı düşüncesini, halka Türk dili ve kültürünün değersiz olduğu fikrini, gerçek kültürün Batı’da bulunduğu ve oraya uyulması gerektiği iddiasını aşılamaya çalışmaktadırlar. İşte bu yüzden İstiklal Marşımızın yazıldığı Kurtuluş Savaşında yurdumuzu elimizden alamayan, kalbi iman dolu bir milletti savaşla yenemeyeceğini anlayan batılı emperyalist güçler dilimizi erozyona uğratma ve kültürümüzü bozma mücadelesine girmişlerdir.

Sevgili dostlar, dilimizi kaybedersek kültürümüzü, bir olma sevdamızı, geçmişimizi kaybederiz. Bizi biz yapan değerlerimizi ve erdemleri kaybederiz. Nitekim şu an içinde bulunduğumuz durum bu kaybedilmişliğin bir aynası değimlidir? Okumayan, yazmayan, anlamayan, konuşmayan bir gençlik. Okuduğu ve yazdığı sadece cep telefonundan ya da bilgisayardan yazdığı kısa mesajlar olan gençlik. Tarihini Televizyon ekranlarındaki çarpıtılmış ve yozlaştırılmış dizilerden, bir zamanlara damgasını vuran Türk Edebiyatı’nın eşsiz eserlerini yine aynı şekilde kültür emperyalizminin şekillendirdiği ahlak ve aile değerlerinin ayaklar altına alındığı dizilerden takip eden bir gençlik. Dil ve tarih erozyonunun nelere mal olduğunu çok iyi bilen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, bu önemi 1930 yılı eğitim döneminin açılışında yaptığı konuşmada; “Efendiler; bir öğrenci tarihini asla unutmamalıdır ve ona tarihi unutturulmamalıdır. O öğrenci, şanlı tarihin bir sayfasını unuttuğu gün, memleket uçuruma yuvarlanıyor demektir” sözleri ile vurgulamıştır.

Ne acıdır ki bu gün, asırlar öncesine dayanan ve yüzlerce yıl dünyaya hükmetmiş olan ecdadımızın gerçek tarihini bilmeyi, bünyesinde barındırdığı her milletten ve her inanç gurubundan insanlara adalet dağıtan kanun ve yasalarını anlamayı, dünyaya nam salmış âlimleri tarafından yazılmış kitapları okumayı, şiir deryasından tebessümler damıtmayı bırakın, bağımsızlığımızın sembolü İstiklâl Marşımızı,  ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni anlayamıyoruz. İşte bu yüzden okullarımızda Türkçe dersinde İstiklâl Marşı’nın anlamı anlatılmaya çalışılıyor. 10 kıta ve 41 mısradan oluşan marşımızı anlamak için öğrencilerimiz sözlüğe ihtiyaç duyuyor, edebiyatçılarımız sayfalar dolusu açıklama yazıyor. Ve yine üzülerek söylüyorum ki bu yazılan açıklamalar bile birbirlerinden çok farklı anlamlar barındırıyor bünyesinde. Ve bu açıklamaları anlamak içinde maalesef sözlük gerekiyor.

İşte bu yüzden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlamıyor, anlayamıyoruz. İşte bu yüzden şairin, “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın/Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın” mısralarında anlatmak istediğini o günkü savaşla sınırlandırıyoruz çoğu kez. İşte bu yüzden, o gün topla tüfekle yurdumuzu işgal eden alçakların bu gün dil ve kültür emperyalizmi ile yurdumuza hayâsızca akın ettiklerini ve işgal altına aldıklarını fark edemiyoruz. İnsanlar konuştukları dil ölçüsünde düşünür ve fikir üretirler. Dilini konuşamayan, geliştiremeyen toplumlar düşünemedikleri gibi başkalarının da kuklası olurlar! Bu da milli hislerin körelmesine ve milletin dağılmasına neden olur.

Oysa kökü asırlar öncesine dayanan güzel Türkçemiz her türlü ifade kabiliyetine sahip, ahenkli ve zengin bir dildir. İleri görüşü ve dehasıyla bizlere önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk bu gerçeği şu ifadelerle dile getiriyor: “Türk dili, zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifadeye yeteneği vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gerekir.”

Cennet Mekân Mehmet Akif’i ve İstiklal Marşı’nı anlamak, anlatmak, yaşamak ve yaşatmak dileği ile…

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Obezite hastası kadın sağlığına kavuşmak istiyorİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldı
Kılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuBugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01