Kurban Bayramınızı Kutlarım

M.Halit AYHAN

Değerli kardeşlerim Rabbimize hamdu senalar olsun ki Kurban ibadetini 24.EYLÜL.2015 Perşembe günü hep birlikte Müslümanlar olarak idrak edeceğiz inşallah.Kurban ibadeti belirli zamanda,belirli hayvanları kesmek demektir.Kurban ibadeti maddi gücü yerinde olan mü’minlerin yerine getireceği mali bir ibadettir.Kurban ibadeti insanlık tarihiyle birlikte başlamaktadır.Kurban kesiliş amacı ve şekli farklı olmakla beraber bütün dinlerde mevcuttur.  Kur’an-ı Kerim’de bu hususu şöyle dile getirilmektedir:

“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızk olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!”  (Hac Ayet-34)

Bugün bizlerin kesmiş olduğu Kurban ibadetinin şekli Hz. İbrahim ve Hz. İsmail (a.s.)’ın hayatında vuku bulan tarihi bir olaya dayanmaktadır. Bu husus Yüce Kitabımızda şu şekilde anlatılmaktadır:

“İbrahim şöyle dedi: “Ben Rabbime (onun emrettiği yere) gideceğim. O bana yol gösterecektir.”  “Ey Rabbim! Bana Salihlerden olacak bir çocuk bağışla.”  Biz de ona uysal bir oğul müjdeledik.  Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” dedi.  Nihayet her ikisi de (Allah’ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: “Ey İbrahim!”  “Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükâfatlandırırız.”  “Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır.”  Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.  Sonradan gelenler arasında ona güzel bir ad bıraktık.  İbrahim’e selam olsun. İyilik yapanları işte böyle mükâfatlandırırız. Çünkü o mü’min kullarımızdandı.”           (Saffat Ayet-100-101)

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de Kurban ibadeti hakkında şöyle buyurmaktadır:

“Rabbin için namaz kıl kurban kes”   (Kevser Ayet-2)

Peygamber Efendimiz bu önemli ibadetle ilgili:

 “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın”( İbnMâce, “Edâhî”, 2; Müsned, II, 321)

 “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir”( Tirmizî, “Edâhî”, 18; İbn Mâce, “Edâhî”, 2)

Buyurmak suretiyle Kurban ibadetinin islam dini için ne derece önem ifade ettiğini belirtmiştir.

Kurbanın kesilme amacı tamamen ibadet kastı olmalıdır. Tek başına kesen içinde ortaklı kesenler için de durum böyledir. Allah rızası güdülmeyen her ibadette hayır olmadığı gibi Kurbanda da hayır olmayacaktır.

Kurban ibadetini yerine getirirken aklımızda bulunması gereken en önemli husus, Yüce Rabbimizin rızası olmalıdır. Çünkü ibadetlerimizin makbul olmasının temel şartı Allah rızasıdır. Yapmış olduğumuz ibadetin dünya ve ahiret getirisi olması için temel şart, niyetin halis bir halde tutulmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır.

“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.” (Hac Ayet-37)

Sevgili Peygamberimizde:

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.( Buhari, İman 41, Müslim, İmâret 155)

Buyurarak yaptığımız bu önemli ibadette diğer ibadetlerimizde olduğu gibi gösterişten uzak Allah rızasını kazanmak amcı ile yapmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Kurban bayramında dikkat edeceğimiz diğer bir hususta hayvanı incitmeden,acı çektirmeden kurban ibadetini yerine getirmektir.Peygamber Efendimiz:

“Kesecek olursanız kesmeyi iyi yapın. Bıçağın ağzını bileyin. Hayvana (zahmet vermeyin) rahat ettirin.”( Kütüb-i Site, İbrahim Canan, Zebaih, 1, Hadis No:1948)

Buyurarak Kurbanı incitmeden kesip bu önemli ibadeti yerine getirmemiz gerekir.

Değerli kardeşlerim diğer bir hususta Kurban bayramında çevremizde çirkin görüntüler oluşmasına vesile olan kardeşlerimiz oluyor ki Kurbanın kanını orta yerde bırakıyor,işkembesini ortalığa atıyor bunun gibi Kurban ibadetinin ruhuna ters düşecek hareketler yapıyorlar.Mü’min her anında örnek olmalıdır.Kurbanı toprağı kazıp kestikten sonra o toprağa kanını gömmek ve ya suyla temizleyerek çevremizde çirkin görüntüler oluşturmamalıyız.

Peygamber Efendimiz:

“Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”( Buhârî, Edeb 27)

Buyurarak bu bayram günlerinde birbirimize sımsıkı sarılmamız gerektiğini,Küslerin barışmasını,Dargınların aralarındaki dargınlıkları atması gerektiğini velhasılıkelam mü’minlerin kucaklaşması gerektiğini belirtmektedir.

Değerli kardeşlerim Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.Bizler zor günlerin içerisinden geçmekteyiz ülke olarak terör belası ile yüzleşmekteyiz.Bizler rahat rahat kurbanımızı keselim diye kendisini kurban eden asker ve polislerimiz,Bizler rahat rahat bu ülkede dolaşıyorsak kendisini kurban eden asker ve polislerimizide unutmayalım.Diğer bir hususta oluk oluk  Müslüman kanı akarken bayramda bizlere zehir oluyor tabiki,Sureyili göçmen kardeşlerimizin yollarda,denizde çektikleri zulümü gördükçe,kurtuluş olarak gördükleri Avrupanın sırf onları Müslüman oldukları için dışlamaları biz Müslümanları kahretmektedir ve bizlere bu bayramı hüzünlü olarak geçirmemize vesile olmuştur.Rabbim kestiğimiz kurbanları kabul etsin.Rabbim bizleri kendisine layık kul,Peygamberimize layık ümmet olmayı nasip etsin.Rabbim dünyada akan tüm Müslüman kardeşlerimizin kanını bu kurban bayramı hürmetine engellesin.AMİN.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
  "Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
  Tel : 0344 221 40 01