Kürt Siyasetinin Son Nefesi

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 Ülke olarak son derece çetin bir dönemden geçiyoruz,

Yaşananlar tüm toplumu, tüm “insan kalabilen” insanları derinden etkiliyor.

Artık birbirimize tahammülümüz kalmadı, konuşmuyoruz birbirimizle, kavga ediyoruz hemen! Bu zor günlerde dahi sivri dilden vazgeçmiyoruz. Vazgeçmeyerek bölünmeye, ayrışmaya kendi içimizde sebep oluyoruz. Eskiden etnik ya da dini ayrım kökenli siyasi ideoloji kavgaları yaşanırken, şimdilerde kavga aynı dine aynı etnik kökene aynı memlekete sahip, fakat birbirlerini düşman gören kitlelere yayıldı.

Sosyal medya üzerinden iki Türk’ün birbirlerinin zekâsını aşağılayan, birbirlerinin yaşam şekline saygı duymayan kavgalarını hemen hemen her gün hepiniz görüyorsunuzdur. Siyasi parti liderlerinin son 10 yılda ortaya çıkarttığı bu düşmanca dil toplumun tabanına yayılmış vaziyette.

 Türkler kendi aralarında bu şekilde kutuplaşıp düşmanlaşırken, Kürtlerde kendi aralarında git gide ayrışan bir dönemin içerisine girmiş vaziyette.

  HDP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile başlayan, herkesi kandıran sinsi dili PKK’nın aleni destekçisi olduğunu gösteren hareketleri ile rafa kalkmıştı. Akabinde PKK’ya yıllardır verilen imtiyaz ve güneydoğuyu onlara bırakma politikasından vazgeçilmesi ile başlayan silahlı mücadele, sürecin şeklini değiştirdi.

   PKK’ya doğrudan ya da dolaylı olarak destek olan herkesin şu an ciddi bir korkusu var. Sınırdan içeriye davulla zurnayla alınan PKK’lıların akabinde, cesurlaşan, korkusuzlaşan PKK destekçileri operasyonların ardından yavaş yavaş süt dökmüş kuzu olmaya doğru yol alıyorlar.

  Özellikle siyasilerin, dokunulmazlıklarının kaldırılma ihtimaline karşı son 2 haftada attıkları geri adım çok aşikâr. HDP’nin Genel Başkanı’nın terör saldırısını kınayan lanetleyen açıklaması da vicdanının sesinden öte korkunun ortaya çıkarttığı bir takım açıklamalardan öteye geçememiştir benim gözümde. Neden böyle diyorsun diyenlere, 6 7 Ekimi örnek gösteririm, 1 ay önce Sur’ da yaptığı açıklamaları örnek gösteririm.

PKK’nın bu baharı kalkışma baharı olarak göstermesi, yaklaşık 3 yıldır yaptıkları hazırlıkları sahaya yansıtma zamanın geldiğini belli ediyor. Bu bahar Doğu’da köy, karakol baskınları, emniyete jandarmaya yapılacak saldırılar ve kırsal ’da çok yoğun çatışmalar önümüzde görünüyor. Bu sefer yapılan açıklamalar ve Ankara’da arka arkaya patlayan bombalar, bu terör argümanlarının sadece Doğu’da değil Batı’da da orta çıkacağını, AVM’ lere, kent meydanlarına, asker ve polise yönelik eylemlere dönüşeceğini de göstermektedir.

 İşte tam bu noktada Kürt siyaseti bir şeyi fark etti!

  Eğer ki HDP PKK’nın bu katliam girişimlerini engelleyemezse, Kürt siyasetini uzun bir sessizlik dönemi bekliyor. Çok büyük ihtimal PKK’ya daha önce destek veren, söylemleri ile onları tasvip eden tüm siyasiler yargılanarak ceza alacaktır. Bunun farkında olan HDP yönetimi son dönemde o yüzden üstü kapalı şekilde PKK’yı eleştirmektedir.

PKK ise 3 yılda biriktirdiği eğitimli teröristleri ve geniş cephaneliği ile Türk Devleti’nin son temizlik operasyonunun karşısına güç kaybetmeden karşılık vermek isteyecektir.

 2016 baharını ayrışma olarak nitelendiren ve 90’ların nevruz ateşini tekrardan yakmak isteyen PKK’nın tüm gücüyle saldıracağı da çok net belli olmuştur.

   Türk Devleti, 90’ların başında olduğu gibi, bu sefer sivil terörist ayrımını çok net yaparak ve daha teknolojik silahlarla, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın gözü karalığı ile PKK’yı temizlemek için tüm hazırlıklarını da yapmış görünmekte.

  Sonuç olarak 2016 yazı son 4 yılın büyük siyasi hatalarının cefasını çekeceğimiz bir dönem olarak karşımızda duruyor. Bazı yazarların belirttiği “ terör saldırılarına alışmak zorundayız.” Açıklamasının sebebi olan 4 yıllık suskunluğun kederini tüm millet olarak çekeceğiz.

  Umarım askerin kararlılığı bu sefer masa başı planları ile yine hüsrana döndürülmez. Umarım Ortadoğu bataklığına çekilerek bölünmemizi dört gözle bekleyen tasarlayan şer odaklarının hayalleri gerçek olmaz.

 Umarım terörle teröristle pazarlık yapılamayacağını devlet olarak öğrenmişizdir.

Umarım önümüzdeki dönemde sevdiklerimizden ayrı düşmeyiz.

Son kez bir uyarı yaparak yazımı bitiriyorum.

  Biliyorsunuz nevruz geldi. Kürt siyasetinin son nefesini yarından itibaren şehir merkezlerinde, üniversitelerde, kırsalda, dağda verdirtmek isteyecek bir PKK belası hazır vaziyette. Bu süreçte, özellikle bu hafta sonu mümkün olduğunca evden çıkmadan mümkün olduğunca meydanlardan, avmlerden, garlardan, otogarlardan uzak bir şekilde yaşamımıza devam edelim. Çok sayıda istihbarat emniyet ve askeriyenin elinde, son dönem belli etti ki başarıyla sonuçlanacak ihbar olduğu gibi ne yazık ki canımızı yakacak haberlerde bu dönemde gelebilir.

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01