74.792 %0.20
591,76 %-0.82
2,2814 %0.08
2,8740 %-0.59
  • Kmaraş23 °C
Maraş’ta Eski Düğünler

Maraş’ta Eski Düğünler

Maraş zengin kültürünü düğünlerine de yansıtmış bir kent.
19 Şubat 2011 Cumartesi 13:46
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Bir yanda Osmanlı, diğer yanda Memluklu ve uzun yıllar Dulkadiroğlu Beyliğinde başkent olan şehrimizde eski düğünler geride kalsa da kültürümüzün ayakta kalması yada unutulmaması adına Maraş’ta eski düğünleri konu edindik. Pazartesi tohumgavıt(kız evine kurbanlık hayvan gönderilmesi) , Salı günü Çiğ Köfte, aynı akşam kına gecesi, Çarşamba ve Perşembe düğün, Cuma gecesi damatlar artık camiye gitmese de, bu kültür yaşamalı. İşte Araştırmacı Mehmet Doboğlu’nun hazırladığı Maraş’ta eski düğünler; 

“ o zamanlarda genellikle evlilikler görücü usulü ile olurmuş. Evlilik çağındaki kızın evine gidilerek, bir hanım komşu aracılığı ile ağız yoklaması yapılırmış. Tabii ki bu girişimden kızın haberi kesinlikle olmazmış. Eğer kız evi, kızı vermeye razı ise oğlanın annesi ile aracı hanım tekrar kız evine gidermiş. Hanımlar mutabakatı sonrasında ailenin ileri gelenleri kız istemeye giderlermiş. İsteme esnasında gelinlik kız, dünürcülere kahve ikram ederek kendini gösterir, bu arada dünürler kızı iyice süzerlermiş. ‘Kız evi naz evidir” diyerek hemen cevap verilmezmiş. Biraz düşünme ve yakın akrabalarına danışma süresi istenirmiş. Kız evi amcaların, dayıların ve kardeşlerin de fikirlerini alırmış. Mümkün olduğunca bunların fikirlerinde mutabakat aranırmış. Amca, dayı ve ağabeyler razı ise, oğlan evi kardeş yoltuğu, emmi ve dayı yolluğu denilen hediyeler gönderirmiş. Bir müddet sonra oğlan evi tekrar kız evine cevap almaya gider ve olumlu cevap alınır, kız verilirmiş. Bundan sonra kalın” kesilirmiş. Kalın”, başlık veya süt parası denen bir adetmiş. Erkek tarafı yün ve kalın hariç hiçbir şeye karışmazmış. Kız tarafına verilen bu kalın ve yünle çeyiz hazırlıkları başlarmış.

3.20110219135036.jpg
Tatlı yenir; Nişan hazırlıkları başlar. Kız tarafı, oğlan tarafı ile birlikte alışverişe çıkarlar. Kız evi damada, damat tarafı da gelme nişanlık elbiseler, takılar alır. Ayrıca her iki ailenin fertlerine de nişan bohçasına konulan çeşitli hediyeler alınır. Kız evine bohça gider. Götürene hediye altını verilir. Nişandan sonra bir bohça da erkek evine kız evinden götürülür ve bohçayı getirene yine altın hediye edilir. Bohçaya, damat ve gelme alınan kıyafetler yanında ev halkına ve çok yakınlarına da hediyeler konur.
Nişan kız evinde olur. Akraba, eş dost ve komşular çağrılır. Tatlıyı erkek tarafı getirir. Kız evi yemek yapar. Takıları damadın annesi kıza nişanda takar. Düğün tarihi o gün kararlaştırılır. Düğüne kadar kız ve oğlan isteseler de birbirlerini göremezler.
Düğün telaşı başlamıştır. Yıllardır hazırlanan çeyizlerin eksikleri tamamlanır. Çeyiz önemli bir kültür olmakla beraber ciddi bir külfettir de. Anneler, kızları daha küçük yaşta iken çeyiz dizmeye başlarlar. Nakışlar, yazma kenarlarına oyalar, mutfak eşyaları, masa örtüleri, havlu ve bohça kenarları, nevresim takımları danteller vs sayılabilir. Hazırlanan bu çeyizler, cevizden yapılmış, çoğu oyma sandıklarda saklanır. Kızın çeyizi düğünden birkaç gün önce kız evine sergilenir. Düğüne davet edilenler çeyiz görmeye gelir. Kendi hediyelerini sunarlar. Gelin kızın çeyizinde bir eksiklik varsa tamamlanır.
Düğün haftası gelir, pazartesi günü gelin hamamı yapılır. Erkek tarafı bir hamamı kapatır. Yemekler yapılır. Eğlenceler düzenlenir.
Salı günü, kız evinde kına gecesi yapılır. Erkek tarafı kız tarafına bir koç süsler ve getirir. Düğün yemeği bu koç kesilerek hazırlanır. Gelme bindallı denilen yöresel sırmalarla süslü bir kıyafet giydirilir. Çiğ köfte yapılır. Düğün haftasının en renkli en eğlenceli günüdür. Erkek tarafı gelme kına yakmaya gelir ve takılar takar. Türküler ve maniler söylenerek gelme kına yakılır. isteyen genç kızlara da kına yakılır ve dağıtılır.
Çarşamba günü erkek tarafı gelin almaya kız evine gelir. Gelin davullar zurnalar eşliğinde evinden alınır. Gelinin çeyizi bir kamyona yüklenir.(Daha eski yıllarda hayvanlara yüklenirdi.) Sandık yüklenmeden önce kız evinden bir hanım sandığa oturur, hediyesin i almadan sandığın üstünden kalkmaz. Bu esnada kızın baba evinden damadın bir arkadaşı çeyizden bir eşya çalar. Çeyiz evine götürüldükten sonra damat arkadaşlarını yemeğe götürür…” Düğün 3 gün üç gece yapılır. Bir gün önce köfte yapılır. Kına gecesi Salı günü, Çarşamba Perşembe düğün, Cuma gecesi ise camide damat namazını kılar. Aynı gün akşam velime yemeği verildi. Yani evlilik dua ile başlar, dua ile tamamlanır, nesilde dualı olurdu…”     

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
1 . A.HALUK GEYİKLİ4
2 . ERDAL KEÇECİOĞLU1
3 . YAŞAR OKUR1
GÜNDEM
Büyükşehir Mezbahanesi Kurban’da Kesim Hizmeti VerecekKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Elbistan Kesimhanesi, Kurban Bayramında tekrar hizmet vermeye başlayacak.
GÜNDEM
Elbistan'da Korkutan GöçükKahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Doğan Mahallesi’nde Doğan Site İlk ve Ortaokulu civarında ikinci kez göçük oluştu. Çapı yaklaşık 5 metreyi bulan göçüğün derinliği ise bilinmiyor.

GÜNDEM
Kahramanmaraş’ta Anadolu Liselerinde Kontenjanlar ArttırıldıKahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt “öğrencilerimizin mağdur olmaması için Anadolu Liselerinde şube ve kontenjan artımı yapıldığını” belirtti.
GÜNDEM
Göksun’da Kilitli Parke Yol Çalışmaları BaşladıGöksun Belediyesi tarafından mahalle olan köylerin sokak yollarında kilit parke çalışmasına başlandığı bildirildi.

EĞİTİM
Afşin’e Sağlık Yüksekokulu Açılacak Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine sağlık yüksekokulu açılacağı bildirildi.
GÜNDEM
Diva Sen: “Camii Görevlileri Rotasyonuna Hayır”Diva Sen Şube başkanı Abdulbaki Karakurt Camii görevlilerine “ben yaptım oldu” mantığı ile rotasyon yapıldığını bunu kabul edemeyeceklerini söyledi

GÜNDEM
Cemevi’nden Özel Kitap ÇalışmasıHacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi (Cemevi) tarafından hazırlatılan ve Ali Aksüt tarafından kaleme alınan ‘Sözden Yazıya’ Elbistan-Nurhak-Afşin-Ekinözü isimli kitabın tanıtımı yapıldı.
SPOR
Büyükşehir Belediyesporda Tayfun Şirin DönemiKahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor Yönetimi Kahramanmaraş’lı Teknik adam Tayfun Şirin İle Anlaştı.

30 Eylül 2014 Salı 12:28
30 Eylül 2014 Salı 09:46
30 Eylül 2014 Salı 09:25
29 Eylül 2014 Pazartesi 17:11
29 Eylül 2014 Pazartesi 16:50
29 Eylül 2014 Pazartesi 16:17
ÜYE İŞLEMLERİ
KİM KİMDİR?
  • ÇOK OKUNANLAR
  • YORUMLANANLAR
Google+