79.495 %1.81
591,01 %-1.62
2,2399 %-0.23
2,8331 %-0.30
  • Kmaraş13 °C
Maraş’ta Eski Düğünler

Maraş’ta Eski Düğünler

Maraş zengin kültürünü düğünlerine de yansıtmış bir kent.
19 Şubat 2011 Cumartesi 13:46
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Bir yanda Osmanlı, diğer yanda Memluklu ve uzun yıllar Dulkadiroğlu Beyliğinde başkent olan şehrimizde eski düğünler geride kalsa da kültürümüzün ayakta kalması yada unutulmaması adına Maraş’ta eski düğünleri konu edindik. Pazartesi tohumgavıt(kız evine kurbanlık hayvan gönderilmesi) , Salı günü Çiğ Köfte, aynı akşam kına gecesi, Çarşamba ve Perşembe düğün, Cuma gecesi damatlar artık camiye gitmese de, bu kültür yaşamalı. İşte Araştırmacı Mehmet Doboğlu’nun hazırladığı Maraş’ta eski düğünler; 

“ o zamanlarda genellikle evlilikler görücü usulü ile olurmuş. Evlilik çağındaki kızın evine gidilerek, bir hanım komşu aracılığı ile ağız yoklaması yapılırmış. Tabii ki bu girişimden kızın haberi kesinlikle olmazmış. Eğer kız evi, kızı vermeye razı ise oğlanın annesi ile aracı hanım tekrar kız evine gidermiş. Hanımlar mutabakatı sonrasında ailenin ileri gelenleri kız istemeye giderlermiş. İsteme esnasında gelinlik kız, dünürcülere kahve ikram ederek kendini gösterir, bu arada dünürler kızı iyice süzerlermiş. ‘Kız evi naz evidir” diyerek hemen cevap verilmezmiş. Biraz düşünme ve yakın akrabalarına danışma süresi istenirmiş. Kız evi amcaların, dayıların ve kardeşlerin de fikirlerini alırmış. Mümkün olduğunca bunların fikirlerinde mutabakat aranırmış. Amca, dayı ve ağabeyler razı ise, oğlan evi kardeş yoltuğu, emmi ve dayı yolluğu denilen hediyeler gönderirmiş. Bir müddet sonra oğlan evi tekrar kız evine cevap almaya gider ve olumlu cevap alınır, kız verilirmiş. Bundan sonra kalın” kesilirmiş. Kalın”, başlık veya süt parası denen bir adetmiş. Erkek tarafı yün ve kalın hariç hiçbir şeye karışmazmış. Kız tarafına verilen bu kalın ve yünle çeyiz hazırlıkları başlarmış.

3.20110219135036.jpg
Tatlı yenir; Nişan hazırlıkları başlar. Kız tarafı, oğlan tarafı ile birlikte alışverişe çıkarlar. Kız evi damada, damat tarafı da gelme nişanlık elbiseler, takılar alır. Ayrıca her iki ailenin fertlerine de nişan bohçasına konulan çeşitli hediyeler alınır. Kız evine bohça gider. Götürene hediye altını verilir. Nişandan sonra bir bohça da erkek evine kız evinden götürülür ve bohçayı getirene yine altın hediye edilir. Bohçaya, damat ve gelme alınan kıyafetler yanında ev halkına ve çok yakınlarına da hediyeler konur.
Nişan kız evinde olur. Akraba, eş dost ve komşular çağrılır. Tatlıyı erkek tarafı getirir. Kız evi yemek yapar. Takıları damadın annesi kıza nişanda takar. Düğün tarihi o gün kararlaştırılır. Düğüne kadar kız ve oğlan isteseler de birbirlerini göremezler.
Düğün telaşı başlamıştır. Yıllardır hazırlanan çeyizlerin eksikleri tamamlanır. Çeyiz önemli bir kültür olmakla beraber ciddi bir külfettir de. Anneler, kızları daha küçük yaşta iken çeyiz dizmeye başlarlar. Nakışlar, yazma kenarlarına oyalar, mutfak eşyaları, masa örtüleri, havlu ve bohça kenarları, nevresim takımları danteller vs sayılabilir. Hazırlanan bu çeyizler, cevizden yapılmış, çoğu oyma sandıklarda saklanır. Kızın çeyizi düğünden birkaç gün önce kız evine sergilenir. Düğüne davet edilenler çeyiz görmeye gelir. Kendi hediyelerini sunarlar. Gelin kızın çeyizinde bir eksiklik varsa tamamlanır.
Düğün haftası gelir, pazartesi günü gelin hamamı yapılır. Erkek tarafı bir hamamı kapatır. Yemekler yapılır. Eğlenceler düzenlenir.
Salı günü, kız evinde kına gecesi yapılır. Erkek tarafı kız tarafına bir koç süsler ve getirir. Düğün yemeği bu koç kesilerek hazırlanır. Gelme bindallı denilen yöresel sırmalarla süslü bir kıyafet giydirilir. Çiğ köfte yapılır. Düğün haftasının en renkli en eğlenceli günüdür. Erkek tarafı gelme kına yakmaya gelir ve takılar takar. Türküler ve maniler söylenerek gelme kına yakılır. isteyen genç kızlara da kına yakılır ve dağıtılır.
Çarşamba günü erkek tarafı gelin almaya kız evine gelir. Gelin davullar zurnalar eşliğinde evinden alınır. Gelinin çeyizi bir kamyona yüklenir.(Daha eski yıllarda hayvanlara yüklenirdi.) Sandık yüklenmeden önce kız evinden bir hanım sandığa oturur, hediyesin i almadan sandığın üstünden kalkmaz. Bu esnada kızın baba evinden damadın bir arkadaşı çeyizden bir eşya çalar. Çeyiz evine götürüldükten sonra damat arkadaşlarını yemeğe götürür…” Düğün 3 gün üç gece yapılır. Bir gün önce köfte yapılır. Kına gecesi Salı günü, Çarşamba Perşembe düğün, Cuma gecesi ise camide damat namazını kılar. Aynı gün akşam velime yemeği verildi. Yani evlilik dua ile başlar, dua ile tamamlanır, nesilde dualı olurdu…”     

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
1 . ABDULBAKİ GÜNIŞIĞI2
2 . YAŞAR OKUR1
3 . ATİLLA SARIYILDIZ1
EKONOMİ
Kot Osmanlı Figürleri ile Buluştu Emel Yalçın’ın sunumu ile gerçekleşen defilenin finalinde Özge Ulusoy’un taşıdığı kot kumaştan dikilen gelinliğin fiyatı ise dudak uçuklattı. Modacı, 40 bin dolarlık gelinliği uluslararası tekstil zirvesi için çalışılmış özel bir parça diye tanımladı
GÜNDEM
Sanayi Esnafı Çadırkent Mağduru Yatırım YapamıyorKüçük sanayi sitesi genişleme sahası üzerindeki 477 dönümlük arsa üzerine kurulan Çadırkent, söz konusu alan üzerinde işyeri inşa etmek isteyen esnafları mağdur ediyor.

SPOR
KMB Belediyespor Yeni Logosunu SeçiyorKahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor logo yarışmasına katılmak isteyen yarışmacılar yapmış oldukları logoları kulübümüze mail yoluyla ulaştırabilirler. Kulübümüz yönetim kurulu gelen logolar arasından 1 tanesini seçecek ve Takımımızın yeni logosu olacak.
EĞİTİM
Ksü’de Kemiğe İşitme Cihazı TakıldıKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı bünyesinde ilk defa iki hastaya ‘Kemiğe implante edilen işitme cihazı (BAHA) uygulaması yapıldı.

EKONOMİ
Uluslararası Tekstil Makinaları Fuarı açıldıKaraküçük: Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Kahramanmaraş, tekstil sektöründe ihtisaslaşma sağlayarak sanayi üretimi konusunda örnek bir model oluşturmuştur.
GÜNDEM
Geleneksel Çocuk Oyunlarının 4. Ayağı KahramanmaraşGençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye’nin 7 bölgesinde gerçekleşecek olan Geleneksel çocuk oyunları Kahramanmaraş'a geliyor.

SAĞLIK
Gribin Düşmanı Çemen!Kahramanmaraş'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan Elbistan çemeni, virüs ve mikroplara karşı koruyucu özelliğe sahip ve gribin doğal düşmanı.
GÜNDEM
Taner Kale'den TÜMSİAD'a ZiyaretKSÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. İlhami Taner Kale TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak ve yönetim kurulunu ziyaret ederek Rektör adaylığı ile ile ilgili ve seçildiği takdirde yapacağı projelerden bahsetti.

23 Ekim 2014 Perşembe 14:05
23 Ekim 2014 Perşembe 14:03
23 Ekim 2014 Perşembe 12:52
23 Ekim 2014 Perşembe 11:28
23 Ekim 2014 Perşembe 09:42
23 Ekim 2014 Perşembe 09:40
ÜYE İŞLEMLERİ
KİM KİMDİR?
  • ÇOK OKUNANLAR
  • YORUMLANANLAR
Google+