Mayıs Ayından Bu Güne Çok Talihsiz Bir Dönem Geçiriyoruz

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Yaklaşık 8 9 aydır devam eden durgun piyasa görüntüsü yetmezmiş gibi, Gezi olayları ve hemen akabinde Fed başkanının açıklamaları çalkantılı günler geçirmemize sebep oldu.

                Olayları sosyal açıdan değerlendirmek bana düşmez ancak ben daha önce bu olaylarla ilgili görüşlerimi paylaşmıştım. İki tarafın belli ölçülerde masumiyetini kaybettiği düşüncesi hala benim kendi fikrim.

                Peki, olayların başından bu güne ekonomik olarak ne kaybettik?

                Bu tip ülke geneli eylemlerinin, diğer ülke deneyimlerinden yola çıkacak olursa ortaya iki farklı ekonomik sonuç çıkarttığını görebiliyoruz. Birincisi olayların kısa vadeli etkileri, ikincisi ise uzun vadeli finansal etkiler.

                Kısa vadeli etkiler genel manasıyla doğrudan fiyatlar üzerine etkilidir. Fiyatlar diye kastettiğimiz etkiler; faiz, borsa endeksi, döviz kuru gibi etkilerdir. Bu etkiler, anlık beklenti değişimlerine psikolojik tepki olarak oluşur. Uzun vadeli ki bana göre en önemli etkisi ise harcama, yatırım, üretim üzerindeki etkilerdir.

                Olayların artık alevlendiği 31 Mayıs tarihinden ilk hafta sonu yani 6 Haziran tarihine kadar Borsa piyasa değeri, 607.454.733.362 TL’den 541.394.726.933 TL’ye kadar düştü. Borsa’nın bir anda bu kadar değer kaybetmesi doğrudan endekse de yansıdı. Endeks 6 Haziran akşamında 75.895 puana kadar düştü. (92.000 seviyelerinden) tabi borsa üzerinde gerçekleşen bu hareketler doğrudan döviz ve faiz oranlarına da etki etti. %4.5’lara kadar düşen faiz oranları geçtiğimiz iki hafta içinde fed açıklamaları ile birlikte %9.00’u aştı.

                Dolar, 1,87 seviyelerinden 5 Haziran günü başbakanın açıklamaları ile birlikte 1,90’lara, devam eden günlerde olayların devam etmesi ve fed açıklamaları ile birlikte 1,95 seviyelerine kadar yükseldi.

                Bu gün öğle arası itibariyle BIST 100 77.367 Dolar 1,91, faiz ise 8.71 seviyelerinde.

                Tüm bu olumsuz gelişmelerin yanında, toplum olarak kutuplaşmaya doğru tehlikeli bir döneme girdik. Bu olumsuz gelişmeler sonucunda yüzlerce insanımız yaralandı, 5 vatandaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce iş yeri onlarca devlet aracı yakılıp yıkıldı. Günlerce ana arterler kapalı kaldı, toplumun belirli kesimleri birbirileri hakkında hakarete varan söylemler geliştirmeye başladı.

                Bu olumsuz gelişmeler, ülkemizin uzun vadeli finansal süreçlerine de doğrudan etki eder hale geldi.

                Yukarıda sayılan kısa vadeli etkilerin doğrudan, beklentiler üzerinde yarattığı etki ve bu beklenti bozulmasının onarılamaması bizi bekleyen en ciddi tehlike.

                Yaşanan olaylar öncelikle sermaye üzerinde kendini gösterir. Öncelikle yabancı sermayenin hızlıca çıkışı ki biz bunu gezi olaylarında çok net gördük, akabinde vatandaşın varlıklarını dışarı yönlendirmesi ülke dışına ciddi kaynak akışına sebep olur. Bu süreç ise zaten durağan bir hal alan ekonomimizden yatırımların çekilmesine üretimin düşmesine ve işsizliğe sebep olur.

                Dedim ya! Talihsizlikler arka arkaya, kredi notumuzun yükselmesinin ardından sermaye, Brezilya ve diğer gelişmekte olan ülkelerden ülkemize doğru akmaya başlamıştı ki bu olaylar tekrar sermayenin Brezilya ve diğer gelişmekte olan ülkelere akmasına sebep oldu. Bununla beraber, Brezilya hükümetinin finansal işlemler vergisini %6 civarlarından %0’a çekmesi de bu sermaye kaymasına etki eden sebeplerden birisi.

                Bu yaşananlar ışığında, Türk inşaat firmalarının, Arap ortakları ile yapacağı ve Arapların yaklaşık 500 milyon dolarlık bir sermaye getireceği işi askıya alması, yabancı yatırımcıların yatırımlarını bekletme kararı yine bizim için olumsuz bir görüntü oluşturdu.

                Tabi göz ardı edilmemesi gereken bir diğer ekonomik değerimiz turizm. Turizm sektörünün tabiri caizse ekmeğini en çok yediği dönem olan yaz döneminin başında gerçekleşen bu olaylar ne yazık ki güney ve batı sahillerimizi de olumsuz etkiledi. Şimdilik çok fazla rezervasyon iptali olmasa da ciddi oranda rezervasyonlarını askıya alan bir turist kitlesinin olduğu konuşuluyor.

                Son aylarda yaşanan iç piyasanın sıkışıklığı, küresel olarak parasal genişlemenin yavaşlaması, Mısır olayları, Gezi Parkı olayları ve şimdilik çok kimsenin dikkatini çekmediği ancak önümüzdeki günlerde üzerine birkaç yazı yazacağım Güneydoğu’da PKK’nın kontrolsüz yapılanması, Türkiye’nin 2023 hedefleri için hükümetin önünde çok ağır sınavlar vereceği konular olarak görünüyor.

                Hükümet, tüm bu yaşananlarla beraber, vatandaşın daha fazla gerilmesine sebep olacak karar ve adımlardan bu dönemde uzak durmalıdır.

                Ehliyetlerin değişimi mevzusunda halkın sosyal medya üzerinden tepki göstermesi, hükümeti geri attırmaya zorlamıştır.

                Ancak alevi-sünni söylemleri, bankaları hedef göstertici bir takım söylemler, petrol fiyatlarının artışı, Suriye olayları gibi bir takım unsurlar üzerinde hükümetin çok dikkatli adımlar atması gerekir.

                Halk taleplerinin karşılanmaması durumunda ve onları zorlayacak talepler karşısında bu geçirdiğimiz dönemde daha da hassaslaştı.

                Eğer Dünya’nın en güçlü 10 ekonomisinden birisi olmaya niyetlendiysek 2014 ve 2015 yıllarını çok dikkatli gözlemlememiz gerekecek. 2014 ve 2015 yılları belki Türkiye tarihinin en çetin en zor dönemi olarak daha sonraki yıllarda hafızalarda kalacak.

                Selamlar…

                Twitter: https://twitter.com/Mustafa_Seyit

                Acı çekmeden, emek vermeden, çok çalışmadan basari gelmez. Cefasız sefa, yalanla hayâ, düzenbazlıkla saygı olmaz...

Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01