Mehmet Ali Birand’ın Anısına…

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Merhabalar, Yazıma başlamadan önce gazetemiz yazarlarından kıymetli abimiz Tuncay Kazancı’nın babasının vefatından dolayı baş sağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Allah merhumun  mekanını cennet, Tuncay abimiz ve yakınlarına sabır ihsan eylesin inşallah.

                Bildiğiniz gibi ekonomi ve gündem konularında yazılar paylaşacağım. Fakat bu yazımı Perşembe günü kaybettiğimiz usta gazeteci Mehmet Ali Birand için yazmak istedim. Kendisi Türkiye’de en takdir ettiğim habercilerden en dobra kişiliklerden birisiydi. Artıları ve eksileri ile yeri zor doldurulacak bir kişiydi.

                Türkiye’de omurgalı duruş sergileyen nadir gazetecilerden birisi olan Birand, hiçbir zaman doğru bildiği gerçeklerden yüz çevirmedi. Siyasi görüşü ve dünya görüşüyle seveni olduğu kadar sevmeyeni de olan Birand, hiçbir zaman birilerine iyi görünmek için doğrularını yanlış yapmadı.

                Yaptığı yolsuzlukla adı çıktığında başkaları gibi inkar etmek yerine hatasını telafi adına borcunu TRT’ye ödemiş olan Birand, kariyerine hiç sürmemesi gereken bir leke sürse bile burada da adının gizlenmesi için herhangi bir girişimde dahi bulunmadı.

                Kendisine belden aşağı ithamlarda bulunan, yine Türkiye’nin yetiştirdiği ender gazetecilerin üstü kapanmış ya da hiç açılmamış dosyalarını bildiği halde asla açık etmedi. İleri liberal kişiliği, ben dahil çoğu kişinin sınırlarını zorlasa da bildiğinden asla vazgeçmedi.

                Kürt kökenli Birand, gerek bölücü başı apo ile görüşmesi gerekse yeri geldiğinde hem Türkiye Cumhuriyeti devletine hem de PKK terör örgütüne barış adına cesur söylemlerinden hiç vazgeçmedi. En son söyleminde APO’ya televizyon verilmesi konusu ve APO’nun meclise girmesi gerektiğini belirten açıklamaları yine ben dahil çoğu Türk vatandaşının içini acıtsa da, liberal demokrat kişiliğinin gerektirdiği söylemlerdendi.

                Birand karakteri itibariyle hiçbir zaman hiçbir siyasi partinin bire bir sözcüsü olmadı. Burada bana katılmayabilirsiniz, ancak AKP’nin en büyük destekçisi sözü bu aralar çok ortalıkta dolaşsa da bil fiil haber yayınlarını takip etmiş birisi olarak, demokratik olmayan her eyleme tepkisini cesurca koymuş birisiydi.

                PKK ile işbirliği yaptığı PKK’ya destek olduğu gibi söylemleri hep gülerek karşıladı. En son bir TV programında söylediği şu söylem aslında onu PKK yandaşı diye itham edenlere verilmiş en net cevaptı. “ Benim APO ile yaptığım söyleşiye çok eleştiri geldi. Evet ben bölücü başıyla aynı masada konuştum. Aynı masada çay içtim ancak şu çok iyi bilinmeli ki bu ülke silahla bu olayı çözemiyor. Çözülmesine imkan vermeyen üstü kapalı oyunlar var. Bu olayın çözümü masa başında olur. İstesek de istemesek de kürtlerin lideri rolünde ki APO ile olur.” Diyerek çözümü ne kadar istediğini göstermiştir.

                Bu söylemler ne yazık ki kabul edemediğimiz gerçekleri yansıtsa da bil fiil çözümün acı sonunu göstermektedir. İster istemez bu sorun Türkiye’nin başına bela edilmiş bir sorundur. Çözümü ise ne yazık ki sadece silahlı mücadele ile olmayacaktır.

                Yazımı toparlayacak olursam, kimi siyasi görüşlü kişilerin Birand’ı sevmesini asla beklememekteyim. Hataları ile doğruları ile ne yazık ki Türkiye büyük bir gazeteciyi kaybetti. Biz önünden geçen Yahudi cenazesi için oturduğu yerden ayağa kalkarak ölüye ve insana saygısını göstermekten bir an geri durmayan Peygamberin ümmeti olarak, bu usta gazetecinin naaşına ve ailesine saygı da kusur etmemeliyiz.

                Saygılarımla…

Yazarın Diğer Yazıları
Akkurt  Gazeteciler Günü’nü KutladıAkkurt Gazeteciler Günü’nü KutladıÖzdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyor
ABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’deHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldü
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01