• ‘Suriyeli sığınmacılar çalışma hayatına katılıp alın teri döküyorlar’
 • Eshab-ı Kehf, 2017 EMİTT fuarına giriyor
 • Kahramanmaraş’ta uyuşturucu tacirleri yakalandı
 • 2016 yılında il genelinde 40 bin aileye yardım yapıldı
 • Yılbaşını kana bulayan hain yakalandı
 • FETÖ’nün adliye imamları yakalandı
 • Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor

Merhum Hasan Balcı’nın Hayatı Kitaplaştı

Ali AVGIN

Şehrimiz birinci kuşak sanayici ve iş adamlarından, tekstil sektörü duayenlerinden, merhum Hasan BALCI nın hayatı kitaplaştırıldı.

Dünyaya bakışı, yaşadığı anıları, evlatlarınca derlenerek, babaları Hasan Balcının, hayat tecrübelerini yeni nesillere aktarmak ve istifadelerine sunmak amacı ile, evlatlarınca böyle bir eser vücuda getirildi.

Kitap, Zaman gazetesi yazarlarından, Melih ARAT tarafından hazırlandı. Varlık Yayınlarınca basılarak, geçtiğimiz hafta okuyucuları ile buluşturuldu.

“ İş adamı Fabrikası Hasan Balcı “ adı ile çıkarılan kitap, içeriği kadar, ismi ile de çok manidar olduğu görülüyor.

1.20111026132244.jpgHasan Balcı, bilindiği üzere şehrimizin birinci kuşak sanayicilerinden, tekstil sektörünün duayen iş adamlarındandır. 1972 yılında şehrimizin ilk özel teşebbüsü olan Marteks İplik fabrikasının kurulmasına öncülük etti. Yarım asırdan fazla, bir ömür, bu şehre yatırımlar yaptı.  Çevresindeki sanayicilere kendi tecrübelerini aktardı, onları cesaretlendirdi. Yatırım yapmalarına vesile oldu.

Kitabın içeriğinde; Hasan Balcı ailesi ve gençlik yılları, sanayicilik dönemi, kurulmasına ve gelişmesine destek olduğu kuruluşlar, iş anlayışı ve insan kaynakları alanındaki sıra dışı yaklaşımları, İnsan yetiştirme ve eğitim anlayışı, Akıl hocaları, siyaset yaşamı, Aile babası olarak Hasan Balcı, kişiliği, İş hayatı ve ticaret ilkeleri ve son yolculuk olarak bölümlendirilmiştir.

Kitabın yazarı Melih ARAT bu kitapta Hasan Balcı’nın sadece yeni girişimcilere değil, iş hayatında çeşitli pozisyonlarda bulunan herkese kılavuzluk edecek yaşam öyküsünü yakın tanıklarına başvurarak anlatıyor.

Ahmet Çalık / Çalık Holding; “ Hasan Balcı Tekstil sektörünün bu günlere gelmesinde, Kahramanmaraş’ın sanayileşmesinde ve ticari hayatın gelişiminde büyük emeği, rolü, katkıları ve başarıları olmuş çok değerli bir büyüğümüzdür. Hasan Balcı, günümüz iş hayatında ağırlığı ve önemi giderek artan, ülkemizde olduğu kadar uluslar arası alan dada başarılı olmuş birçok iş adamının rol modelidir.”

M.Hanifi Öksüz / Kipaş Holding ; “ Hasan Balcı, tahsil imkanlarının kısıtlı olduğu bir dönemde doğmasına rağmen kendi dönemindeki insanları bilgi ve tecrübesi ile aşmış bir iş adamıdır.”

Atilla Kanbur / Mado ; Hasan Balcı, çevresine çok faydası olmuş, tekstil sektörünün duayen iş adamlarındandır.”

Ali Galip Çalık / Matesa ; Hasan Balcı Kahramanmaraş’a istihtam ve ihracat sağlamış, meydanlara ve caddelere isminin verilmesini hakl etmiş, mümtaz bir insandır.”

Vehbi Dinçerler / Milli Eğitim Eski Bakanı; “ Hepimizin Hasan Balcı’nın siyasi hayatına, memleket sevgisine, din anlayışına, insan ve ülke sevgisine çok derin bir saygı ve güvenimiz olmuştur.”

Yukarıda bir kısım dostlarından aktardığımız görüşlerinin yanı sıra; kitapta dostları, sanayici, siyasetçi, çalışanları, yakınları ve birçok sevenleri, anılarını paylaşmışlardır.

Hasan Balcı, memleketini seven, kararlı, sıra dışı, farklı yapısı ile bu şehrin yetiştirdiği bir değerdir. 

Rahmetli Hasan BALCI için; Evlatları, Hacı Bünyamin Balcı, Mehmet Ali Balcı, Sema Balcı.  Böylesine değerli bilgiler içeren, kaynak bir eserin hazırlanmasına vesile olduklarından dolayı, kendilerine müteşekkiriz.  

Hayatı kitaplaşanların, hayatını kitaplaştırmalarını umuyoruz.

İş adamlarımızın, yaşadıkları tecrübelerini, hayat ve hatıratlarını kitaplaştırırlarsa, en az geride bıraktıkları fabrikaları kadar bu şehre kültürel hizmet yapmış sayılırlar diye düşünüyoruz.

Selam ve sevgilerle.

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  "İnlerine gireceğiz" sözüne hakaret davası açan 6 kişi tutuklandı"İnlerine gireceğiz" sözüne hakaret davası açan 6 kişi tutuklandıŞehit eşinden acı feryatŞehit eşinden acı feryatBingöl’de 21 kişi FETÖ’den tutuklandıBingöl’de 21 kişi FETÖ’den tutuklandıCHP’den anaya değişiklik teklifine kırmızı kartlı protestoCHP’den anaya değişiklik teklifine kırmızı kartlı protestoOperasyonun detayları ortaya çıktıOperasyonun detayları ortaya çıktıDenizli’de ev yangını: 1 ölüDenizli’de ev yangını: 1 ölü
  Elazığ’da FETÖ soruşturmasında 23 gözaltıElazığ’da FETÖ soruşturmasında 23 gözaltıTrabzon şehidini sonsuzluğa uğurladıTrabzon şehidini sonsuzluğa uğurladıFatih Sultan Mehmet Köprüsünde intihar ettiFatih Sultan Mehmet Köprüsünde intihar etti