• Kahramanmaraş’ta uyuşturucu tacirleri yakalandı
 • 2016 yılında il genelinde 40 bin aileye yardım yapıldı
 • Yılbaşını kana bulayan hain yakalandı
 • FETÖ’nün adliye imamları yakalandı
 • Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
Mesele Petrol Meselesi

Mesele Petrol Meselesi

Gazeteci ve Köşe Yazarı Bekir Doğan bu haftaki yazısında şu konuyu ele aldı;

Gazeteci ve Köşe Yazarı Bekir Doğan bu haftaki yazısında şu konuyu ele aldı;

     Misâk-ı Millîyi: yani Türkiye sınırları içinde olan ilimiz..

     Musul ve Kerkük Süleymaniye Türkiye'den nasıl koparıldı ? kendi topraklarımız için 2016 yılında bize nasıl işgalci diye biliyorlar !..

     Gazi Mustafa Kemal Meclis kürsüsünden şu şekilde ifade ediyordu: "hudud-u millîmiz, İskenderun'un cenubundan (güneyinden) geçer, şarka doğru uzanarak Musul'u, Süleymaniye'yi, Kerkük'ü ihtiva eder. İşte hudud-u millîmiz budur , diyerek Türkiye sınırlarını çiziyor..

     Türkiye yakın tarihini doğru kalemlerden yazdırarak okullarda ders olarak okutulmalıdır..

     Biz yakın tarihimizi bilmiyoruz.. sonra ise işgalci diyorlar bize.. bizde kendimizi savunamıyoruz..

     Okumuyoruz.. okuyanı dinlemiyoruz.. 200 yıllık, 100 yıllık yakın tarihimizi iyi okumamız gerekiyor.., Misâk-ı Millîyi gerçekleştirmekti. Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı gün Osmanlı ordusunun denetiminde bulunan bölgeleri ifade eden Misâk-ı Millînin güney sınırlarını TBMM’nin açılışından yaklaşık  bir hafta sonra Gazi Mustafa Kemal Meclis kürsüsünden şu şekilde ifade ediyordu: "Hep kabul ettiğimiz esaslardan birisi ve belki birincisi olan hudut meselesi tayin ve tespit edilirken, hudud-u millîmiz, İskenderun'un cenubundan (güneyinden) geçer, şarka doğru uzanarak Musul'u, Süleymaniye'yi, Kerkük'ü ihtiva eder. İşte hudud-u millîmiz budur dedik!"   Misâk-ı Millî sınırlarını bu şekilde netleştiren Mustafa Kemal Paşa, Musul’u Kerkük’ü ve Süleymaniye’yi Anadolu’nun bir parçası olarak tanımlıyordu.

      Bugünden sonra: ise harpten büyük yara alarak çıkan Türkiye aktif ve yeterli gücü olmaması sebebi ile Misâk-ı Millîyi: yani Türkiye sınırları içinde olan ilimiz. Musul , Kerkük ve Süleymaniye hilelerle, petrol elde etmek için çeşitli hilelerle  Türkiye den koparılarak işgal edildi..o topraklar bizim topraklarımız..

     Türk askerinin ne işi var diyorlar ya

      Bizim sormamız gerekiyor: ABD, Fransız, İngiliz İşgali, Irak askerinin ne işi var orada orası bizim topraklarımız..! oradaki insanlar bizim kardeşlerimiz , sizin ne işiniz var ?

      I.Dünya savaşının sonunda yaptığı Mondros Mütarekesi sırasında Kerkük merkez hariç, Süleymaniye ve genel olarak Musul vilayeti 6. Ordu komutanı Ali İhsan Sabis Paşanın denetimi altındaydı.

      1930 yıllarına kadar Türk Toprakları idi..

       İngilizler 10 Kasım 1921  günü Musul’u işgal ettiler.

İngilizler Musul işgal etmelerine rağmen uzunca bir süre bölgeye hakim olamadılar. Bölgedeki aşiretler özellikle Kerkük ve Süleymaniye halkı İngiliz hakimiyetine sıcak bakmıyorlardı. Nitekim bölge halkı Kürtler, Araplar,Türkmenler Türkiye’nin tarafında yer aldılar ve  TBMM’nin açılmasıyla beraber Milli Mücadeleyi desteklediler.Bölgede hakimiyet sağlamakta güçlük çeken İngilizler Nasturi ve Asuruileri himaye etmeye başlarken Fransızlar da Ermenilere dayanmak zorunda kaldılar.

İngilizlerin Musul, Kerkük ve Süleymaniye şehirlerinde hakimiyet kurmak için gerektiğinde havadan bombalamalar yaptığı tarihlerde Anadolu’da Milli Mücadele başlamıştı. Doğuda Ermenilere karşı Batıda ise Yunanlılara karşı önemli başarılar kazanılmaktaydı. Anadolu’da mücadelenin başarıyla devam ettiği bu tarihlerde milli sınırlar içinde ifade edilen Kerkük, Süleymaniye ve Musul da TBMM’nin hedefi arasındaydı. Bölgenin İngiliz işgalinden kurtarılması için 1 Şubat 1922 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına Revandiz bölgesine bir kısım kuvvet gönderilmesi emri verildi ve bu görev için Milis Yarbayı Özdemir Bey görevlendirildi.

    22 Haziran 1922 de el birliği ile işgalciler gönderilerek yeniden Türkiye toprakları oldu.

    Uzun süre Türkiye toprakları olarak kaldı.. sonra Petrol oyunları ile 2023 ‘e kadar petrolleri pay edildi.

    ABD bugüne kadar girdiği yerlerde : önce vurur sonra savaş tazminatı olarak madenlerine ve petrolüne el koyar..

     Irak da yaptığı gibi, Libya da yaptığı gibi.. Dünyanın dört bir yanında yaptığı gibi.. bugün yapılmak istenen ise bu: aslen Türk toprakları olan Musul, Kerkük, Süleymaniye den bizi çıkarakak burasını terörden temizliyoruz diyerek 50 yıllık petrolüne el koyacaklardır..

     Saddam Hüseyin devirdiğinde bunu yapamamışlardı.. bugün de yapmak istedikleri aynı şeş.. Terörden temizlemek diye bir dertleri yok, o terör kendilerinin kurduğu taşeron örgüt..

     Tek dişi kalmış canavar olan batının, öyle insanlıkla ilgisi yok, kendileri kurup büyüttükleri terör örgütünü şimdi temizleme yapacağız diyorlar.. gerçek mesele ise petrol meselesi üstelikte bizim topraklarımızda..

     Mesele terör örgütlerini Musul ve Kerkük’ten çıkarmak değil buradaki Petrollere 50 yıllığına el koymaktır..

     Sevir, Lozan, Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığımız gün bizim sınırlarımız içinde olan Musul , Kerkük ve Süleymaniye bizim topraklarımız, orada ki vatandaşlar da Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşı ama bunu açık yüreklilikle dile getiremiyoruz..

     Ak Parti hükümeti birinci önceliğimiz : 200 yıllık yakın tarihimizi Müslüman yazarlarımıza doğru kalemden bir yazdırması gerekiyor..

     1919 -2016 dönemini ayrı bir kalemden yazılarak yakın tarihimizi iyi okutmamız iyi bilmemiz gerekiyor.. Tarihimizi bilemezsek kendi topraklarımızda işgalci oluruz !..

     İyi günler

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
GÜNÜN MANŞETLERİ
17 Ocak 2017 Salı 09:12
17 Ocak 2017 Salı 08:54
17 Ocak 2017 Salı 08:50
17 Ocak 2017 Salı 08:42
17 Ocak 2017 Salı 08:37
16 Ocak 2017 Pazartesi 23:42
Öğrenci servisi şarampole yuvarlandı: ölü ve yaralılar varÖğrenci servisi şarampole yuvarlandı: ölü ve yaralılar varSur şehitleri için tören düzenleniyorSur şehitleri için tören düzenleniyorŞahan Gökbakar; "Biz üzmek için değil güldürmek için varız"Şahan Gökbakar; "Biz üzmek için değil güldürmek için varız"İşte Reina saldırganının Esenyurt'ta saklandığı evİşte Reina saldırganının Esenyurt'ta saklandığı evŞehit ateşi İzmir’i yaktıŞehit ateşi İzmir’i yaktıSaldırının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktıSaldırının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı
Şehit ateşi Erzurum’a düştüŞehit ateşi Erzurum’a düştüFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklama