• Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?
 • Kahramanmaraş'ta görme engelli hafızlar, şehitler için mevlit okudu
 • "Bir cinayet örgütünün barış masasında ne işi var"

Millet Ormancılığına Doğru

Mehmet TAŞ

Küresel iklim değişiklikleri, yer yüzünde yaşam koşullarının değişmesi, ülkemizde ÇEVRE alanında bilinçlenme kültürünün artması, TEMA gibi çevreci kuruluşların kurulması gibi nedenlerle “yeşil ve çevre” ile ilgili toplumsal olduğu kadar Devletimizde yapısal değişiklikler yapmaya başlamıştır.

Buna en güzel iki örnek var.

Bir tanesi sürekli yargısal zorluk çıkartılan 2B yasası diğeri ise MİLLET ORMANCILIĞI.

hahil-coskun.jpg

2B yasasına politik yaklaşan ve hazine arazilerini bedava yıllardır kullanan Kıyı Yağmacıları ve onların siyasetteki uzantıları olan kimi partiler, kimi örgütler doğal olarak karşı çıkmaktadırlar.

Oysa Orman özelliğini yitirmiş ama halkın elinde bir değer ifade eden bu yerlerin yeniden planlanması, satılması ve hazineye gelir getirmesi gibi önemli konular vardır.

Beleşe alışan, hazineye ait olan ve buldukları her yeri yağmalayan bir zihniyet vardır. Bu zihniyet ülkemizde “yasal boşluklardan” faydalanarak “talan kültürünün” oluşmasına da katkı yapmışlardır.

Devletin son dönemde bu yağmalamayı önlemek, orman olarak dikime müsait alanların kullanımını ve korunmasını doğrudan halka yaptırmak ve sahiplenme kültürünü yaymak amacıyla ortaya koyduğu Millet Ormancılığı çok önemli bir projedir.

Kahramanmaraş için önemli bulduğum bu proje ile ilgili Orman Bölge Müdürü Sayın Halil Çoşkun’u ziyaret ettim.

abdurrahman-acer.jpg

Sayın Çoşkun; Kahramanmaraş’ta 500 civarında vatandaşın bu yasadan faydalanmak ve Özel Orman oluşturmak için müracaat ettiğini ifade etti. Bilindiği gibi Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü 5 Kente hizmet veriyor. Suriye ile yapılan anlaşmalar ve bu anlaşmaların yürütülmesinde bizim Bölge Müdürlüğümüzün görev alanına giren konularda var. Bunlarda sevindirici.

Neyse gelelim biz esas konumuza;

Devlet Ormancılığından Millet Ormancılığına geçiş süreci olarak adlandırılan bu yeni uygulama Kahramanmaraş’ta bürokratik engele takılmadan uygulanırsa, birkaç yıl içinde Ahir dağında ciddi bir orman ve meyve bahçeleri ortaya çıkar.

Kahramanmaraş Belediyesi yeni hazırlattıracağı imar planında bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Ahir Dağını komple mücavir alan içine almalı ve burada farklı bir uygulama yaparak yeşil kuşak oluşturmalı ve bunu da vatandaş eliyle yapmalıdır.

Nitekim Cumartesi günü Aksu TV’de üstlendiğimiz Bizim taraf proğramında konuk olarak aldığımız Belediye Meclis üyesi İmar komisyonu başkanı Cemal Tanrıverdi’nin verdiği bilgiler, yeni imar planı ve bunun nasıl uygulanacağı bizlere birçok konuda fikir yürütmemizi sağladı.

Değerli Bölge müdürümüz birlikte çalışacağı genç ve dinamik bir ekip oluşturmuş. Bu ekip Kahramanmaraş’ın orman açısından yeni yeni projeleri ortaya koyuyorlar.

Eğer 500 müracaatçının tamamının talepleri yakın bir zaman içinde çözüme kavuşarak, izin verilirse, sanırım 5 yada 6 yıl sonra çevre açısından, doğallık ve yeşillik olarak yeni bir Kahramanmaraş ortaya çıkacaktır.

Ahir Dağı çok önemlidir.

mehmet-tas-halil-coskun.jpg

Bu yöreye uygun ve o bölgenin gelecekte Kahramanmaraş için bir sayfiye yeri olacağını hesaba katarak iyi bir proje ile şimdiden halkın istifadesine sunmanın hazırlığına girişmesi gerektiğini düşünüyorum.

SANA GÜVENİYORUZ

Bir süre önce Orman Bölge Müdür yardımcılığına atanan Abdurrahman Acer genç dinamik, üretken, topluma bir şeyler verebilme sorumluluğu içinde hareket eden değerli bir bürokratımızdır. Orman Bölgeye gidip de uğramamak olmazdı. Genç yönetici dostumuza hem hayırlı olsun dedik, hem de Kahramanmaraşlı olarak beklentilerimizi sıraladık.

Sayın Acer’e yeni görevinde başarılar dilerken, bu güzel kente hizmet noktasında kendisine güvendiğimizi ifade ederken, gelecekte yemyeşil bir şehirde yaşamak umuduyla kentimizin yeşillenmesine katkı koyan bütün Orman Teşkilatının 2010 yılının huzur içinde geçirmesini diliyorum.

SÜPER MÜDÜR

Dünya tatlısı, sevecen, duyarlı ve insan odaklı anlayışı ile tanıyan herkesin iyi bir dostluk kurduğuna inandığım eski Özel İdare Genel Sekreter yardımcısı İhsan Karadutlu’dan bahsediyorum.

Sevgili Karadutlu Özel İdare bünyesinde yeni kurulan geniş bir çalışma alanı olan bir makama Valimiz Sayn Tanılır tarafından ataması yapıldı.

Sayın Karadutlu’ya yeni görevinde başarılar dilerken ilk fırsatta ziyaret etmeyi düşünüyorum.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Polise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıPolise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyorAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyorTır yolcu midibüsüne çarptı: 1 kişi öldü, 7 kişi yaralıTır yolcu midibüsüne çarptı: 1 kişi öldü, 7 kişi yaralıUçağın düşüş nedeniyle ilgili ilk açıklama yapıldıUçağın düşüş nedeniyle ilgili ilk açıklama yapıldıManisa’da FETÖ operasyonları sürüyorManisa’da FETÖ operasyonları sürüyor
  Önce karısı ve sevgilisini öldürdü, sonra intihar ettiÖnce karısı ve sevgilisini öldürdü, sonra intihar ettiAfşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekAfşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldiHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldi