Milli Eğitime Müdür mü arıyorsunuz?

Mehmet TAŞ

Kahramanmaraş’ta 8 yıl Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Sabahattin Akgül gitti.

Bu şehirde Sayın Akgül hizmet edebilmek için bu 8 yıl boyunca didinip durdu. Ne var ki; kuruma yardımcı olarak aldığı bir çok hemşehrimiz her an ben müdür olurum düşüncesiyle hizmet vermek yerine, hizmete sekte vurmaya çalıştılar.

Açık konuşmak gerekirse; Kahramanmaraş’ta ki özellikle Milli Eğitimdeki sorunu çözebilmek için üst kademeye Milli Eğitim Müdürü olma beklentisi içine giren hiçbir bürokratın atamasının yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

İsterseniz size bir hatıra ile başlayayım:

Gaziantepli merhum Mustafa Taşar’ın anlattığı ifade edilir. Ben dolaylı olarak bunu duydum.

“Gaziantep’in eğitim durumu iyi, bir süre sonra Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan Gaziantepli öğretmenlerin atamaları yapılır. Bir süre sonra her geçen yıl eğitimde başarı düşer. Bu konuyla ilgili Taşar bir araştırma yapılmasını ister. Ortaya çıkan sonuç: Gaziantepli olmayan başarılı öğretmenlerin gönderilmesi ve yerlerine gelen hemşehrilerinin aynı duyarlılığı gösterememesi

Evet… kusura bakmayın ama bu gerçek Kahramanmaraş içinde doğru bir gerçektir.

Bu şehirdeki siyasetçiler, kendi yakınlarını belli bir yerlere getirebilmek için liyakat esaslı atama yerine kendi yakınlarını atadılar.

Bunun sonucu ise ortada.

Şehir merkezinde 55-60 kişilik sınıflar, ikinci hatta üçüncü işi olan öğretmenler, siyasi partilerden çıkmayan okul müdürleri, en az zaman verdikleri ise aylık aldıkları, çocuklarının nafakalarını temin ettikleri meslekleri. Yani öğretmenlik.

Ehil olmayan, hakkı ile makamlara getirilmeyen, partizanlığın ve adam kayırmacılığın had safhalarda olduğu bir kentte bir milli eğitim müdürü tek başına ne yapabilir?

Yarın- bir gün yeni bir müdür gelecek. Gelecek gelmesine ama değişen bir şeyde olmayacak.

O kurumda Müdürlük benim hakkım diyen ve kulis yapan bir düzine insan var. Performansına baktığımızda ise ortada göze gözüken bir berhesi yok.

Yanlış anlaşılmasın, Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak o donanım ve nitelikte insanlarımız var. Ancak atadığınız insana da kendi kadrosunu kurma imkanı vereceksiniz.

Bunu vermediğiniz takdirde o kurumda iş çıkmaz. O kurumda sorun bitmez.

Çünkü o kurumda eskiden çalışanlar Müdürlük benim hakkımdı, benim hakkımı gasp ettiler diye düşünecekler ve hizmet üretmedikleri gibi gelecek hizmetlere de el altından olsa bile köstek olmaya çalışacaklardır.

Yani bu filmi hep seyrediyoruz.

Gelen yeni biriyle yeniden aynı filmi seyretmek istiyorsanız, buyrun ediniz.

Artiste sizsiniz, makiniste sizsiniz, yönetmende!...

(Not: yarında bu konuya değineceğim)

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
  Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
  Tel : 0344 221 40 01