• ‘Suriyeli sığınmacılar çalışma hayatına katılıp alın teri döküyorlar’
 • Eshab-ı Kehf, 2017 EMİTT fuarına giriyor
 • Kahramanmaraş’ta uyuşturucu tacirleri yakalandı
 • 2016 yılında il genelinde 40 bin aileye yardım yapıldı
 • Yılbaşını kana bulayan hain yakalandı
 • FETÖ’nün adliye imamları yakalandı
 • Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
“Onun uyguladığı siyaset yıkımı geciktirdi"

“Onun uyguladığı siyaset yıkımı geciktirdi"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İkinci Abdülhamid Han'ı överek, "Onun uyguladığı siyaset, Osmanlı Devleti'nin yıkımını geciktirdi. İttifak halindeki...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İkinci Abdülhamid Han'ı överek, "Onun uyguladığı siyaset, Osmanlı Devleti'nin yıkımını geciktirdi. İttifak halindeki haçlı zihniyetinin Osmanlı Devleti üzerindeki emellerine ulaşmasını erteledi" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Saraylar tarafından düzenlenen ve dört gün sürecek olan "Doğumunun 174'üncü Yılında Sultan 2'nci Abdülhamid ve Dönemi" konulu uluslararası sempozyumun açılışı gerçekleştirildi. 22-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilecek sempozyum kapsamında sarayın Muayed" salonunda Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından "Sultan 2'nci Abdülhamid Han Döneminden İzler Sergisi'nin açılışı da yapıldı. Sergi açılışının ardından Dolmabahçe Sarayı Medhal salonunda sempozyum açılışı gerçekleştirildi. 12'si yabancı olmak üzere 62 akademisyenin yer alacağı sempozyumun açılışına, Meclis Başkanı Kahraman'ın yanı sıra, TBMM Genel Sekreteri Ai Kumbuzoğlu, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı İlber Ortaylı, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı Sultan Abdülhamit Han'ın üçüncü kuşak torunu ve Türkiye'de yaşayan şehzadelerin en kıdemlisi Harun Osmanoğlu, dördüncü nesil torunlarından Şehzade kızı olması sebebiyle Osmanlı Hanedanı'nın "sultan" unvanını taşıyan Nilhan Sultan Osmanoğlu ile Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Türkiye Gazetesi yazarlarından gazeteci-yazar Rahim Er ve pek çok akademisyen katıldı.

"İSLAM ALEMİ BÜYÜK BİR İŞTİRAKLE SULTAN ABDÜLHAMİD'İN ETRAFINDA TOPLANMIŞTIR"

Peş peşe yapılan sergi ve sempozyumun açılışında konuşan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Abdülhamid Han'ın 33 yıl süren iktidarına ilişkin kesitler aktarırken, "Osmanlı Devletimizin yıkılması ve yok olması konusunda yoğun bir faaliyet yürüten emperyalist devletler ve onların emellerine destek veren yerli işbirlikçilerine rağmen yine de 33 yıllık iktidarı süresince çok önemli eserler ve dikkatle incelenmesi gereken projeler bırakmıştır. Sultan 2'nci Abdülhamid Han'ın bütün bunları başarabilmesindeki etken, gayretli ve ferasetli şahsiyetinin ve uyguladığı politikaların tarihinde aranmalıdır. Sultan Abdülhamid, İslam dinin ve kurumlarını gerek içte, gerekse dışta Müslümanlarla olan ilişkilerde devamlı gündemde tutmuş, halifelik makamını ön plana çıkaran uygulamaları tercih etmiştir. Bu çerçevede İngiltere, İtalya ve Fransa gibi devletlerde Müslümanları rencide edecek temsilleri engellemesi dünya Müslümanlarının maneviyatını yükseltmesinin yanında hilafet makamına da büyük prestij sağlamıştır. Emperyalistlerin baskısıyla bunalan İslam alemi büyük bir iştirakle Sultan Abdülhamid'in etrafında toplanmıştır. Bugün dahi dünyanın ve bilhassa Afrika'nın bazı ülkelerinde, Cuma hutbelerinde hala Abdülhamid'in adının okunması bunun göstergesidir. Onun uyguladığı siyaset, Osmanlı Devleti'nin yıkımını geciktirdi. İttifak halindeki haçlı zihniyetinin Osmanlı Devleti üzerindeki emellerine ulaşmasını erteledi. Hal edilmeseydi, güçlü bir devlet olarak tarih sahnesinde yerimizi devam ettirecek, Meriç Nehri ile Ağrı Dağı arasına sıkışmış olmayacaktık" diye konuştu.

"ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ" DİYORSAK, ONUN TEMELİNDE SULTAN ABDÜLHAMİD HAN VARDIR"

İkinci Abdülhamit Han döneminde döşenen demiryollarının önemine de vurgu yapan Meclis Başkanı Kahraman, "Hicaz Demiryolu, Müslümanların kutsal bölgelere ulaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda stratejik bir önemi vardır, 1. Dünya Savaşı'nda büyük işler görmüştür, 21 günde aşılacak olan mesafe 20 saatte inmiştir. Demir yolları sayesinde Çanakkale'ye ulaştırılan desteklerle, Çanakkale geçilmez olmuştur. Bugün "Çanakkale geçilemez" diyorsak, onun temelinde Sultan Abdülhamid Han vardır" şeklinde konuştu.

2'NCİ ABDÜLHAMİD HAN'DAN İZLER SERGİSİ

Sultan 2. Abdülhamid Han ve Döneminden İzler" sergisinin açılışını TBMM Başkanı İsmail Kahraman yaptı. Sergi açılışına ayrıca TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı İlber Ortaylı, Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın üçüncü ve dördüncü nesil torunları ile eski Avrupa Birliği Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır da katıldı. Sergi açılışında bir konuşma yapan TBMM Başkanı Kahraman, sempozyum ve sergide emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Kahraman ve beraberindekiler bir süre sergiyi gezdi.

“Onun uyguladığı siyaset yıkımı geciktirdi"

“Onun uyguladığı siyaset yıkımı geciktirdi"

“Onun uyguladığı siyaset yıkımı geciktirdi"

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
GÜNÜN MANŞETLERİ
17 Ocak 2017 Salı 11:40
17 Ocak 2017 Salı 11:03
17 Ocak 2017 Salı 10:30
17 Ocak 2017 Salı 10:00
"İnlerine gireceğiz" sözüne hakaret davası açan 6 kişi tutuklandı"İnlerine gireceğiz" sözüne hakaret davası açan 6 kişi tutuklandıŞehit eşinden acı feryatŞehit eşinden acı feryatBingöl’de 21 kişi FETÖ’den tutuklandıBingöl’de 21 kişi FETÖ’den tutuklandıCHP’den anaya değişiklik teklifine kırmızı kartlı protestoCHP’den anaya değişiklik teklifine kırmızı kartlı protestoOperasyonun detayları ortaya çıktıOperasyonun detayları ortaya çıktıDenizli’de ev yangını: 1 ölüDenizli’de ev yangını: 1 ölü
Elazığ’da FETÖ soruşturmasında 23 gözaltıElazığ’da FETÖ soruşturmasında 23 gözaltıTrabzon şehidini sonsuzluğa uğurladıTrabzon şehidini sonsuzluğa uğurladıFatih Sultan Mehmet Köprüsünde intihar ettiFatih Sultan Mehmet Köprüsünde intihar etti