Orda Bir Köy Var Uzakta ...

Mustafa SEYİTHANOĞLU

  Geçtiğimiz hafta Ankara’nın sisli, puslu ve bol siyaset kokan havasına 10 gün ara verip, hem ailemi görmek hem de bir şekilde benimle iletişime geçmiş olan iki köy okulunun yardımlarını götürmek adına Kahramanmaraş’a geldim.

                Kahramanmaraş her geçen gün biraz daha hareketli, biraz daha gelişen bir kent görünümünde (merkez için konuşuyorum). Kent meydanı, alışveriş merkezleri, sanayisi, üniversitesi her geldiğimde gözüme daha bir hoş geliyor.

Belki de gurbette yaşadığımızdan memleket hasreti bize güzel gösteriyor bilmiyorum ama sonuç olarak olumlu görüyorum.

651-008.jpg

En azından insanı hala insan!

 Memlekete gelir gelmez öncelikle Çağlayancerit ilçesi Oruçpınarı Köyü için kolları sıvadım. Toparlanan yardımları almak için kurum kurum, dükkan dükkan gezdim.

24 Şubat Pazartesi günü sabah Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürünün yanına gittim kendisi sahada olmasına rağmen sağolsun, bir adet araç tahsis etmiş. Oradan İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü Ali Tiyek beyin yanına gittim ondan da bir adet servis alarak Fen Lisesi’ne doğru yola çıktım.

Fen Lisesi’nde emek emek yardım toplayan 17 öğrenci kardeşimizi servise bindirdik. Okul Müdürü Eyüp hocam sağolsun aracına hocalarımızı aldı. Ben kendi aracıma amcamı, kuzenimi aldım. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden aldığımız araca da yardımları yükleyerek yola koyulduk.

Pazarcık üzerinden, Adıyaman il sınırını geçtikten sonra Çağlayancerit yoluna döndük, İhtişamlı Kahramanmaraş dağlarının arasından Oruçpınarı Köyü’nü bulduk.

652-016.jpg

Sefalet diz boyu, garibanlık vahim boyutta, tüm bu olumsuzluklara rağmen emek gösteren öğretmenler ve okumaya çalışan 150’nin üzerinde öğrenci var. Emekleri ve girişimleri ile okulu baya adam etmiş Mehmet Kuş öğretmenim ve arkadaşları.

Teknoloji sınıfı, bahçesi taş döşeli, ana sınıfı oyuncaklarla dolu güzel bir okul olmuş. Bizde elimizden geldiğince, kıyafet, ders kitabı, kırtasiye malzemesi, ayakkabı, çanta, sarf malzeme yardımlarını teslim ettik.

Sonra bir kaç köy evine gittim ki gördüklerimi yazıya aktaramam, gözlerinizle görmeniz lazım. 2014’ün Türkiye’sinde ne yazık ki sefalet hala köylerimizde mevcut!

28 Şubat 2014 tarihinde bu sefer Fırat Güneş Enerjisi sağolsun bize deposu dolu bir pikap verdi, gideceğimiz yollar daha çetin daha sert koşullar olduğu için daha güçlü araçlar lazımdı.

Aracımızı yükledik. Orman Bölge Müdürlüğünden Şube Müdür Süreyya Kazancı bu yolculukta bizim rehberimiz oldu. Yine Fen Lisesinden bir hocamız, 3 öğrenci kardeşimiz ve amcam bu yolculukta bana eşlik ettiler. Ilıca yolundan istikamet Hacıbudak Köyü!

653-046.jpg

105 kilometre yolu 2 saat 40 dakikada gidebildik. Ilıca’nın ardından tamamen dağ yolu, inanılmaz bir manzara, ürpertici bir doğanın içine girdik. Cennet gibi memleketimiz var.

Tabi yolları hariç!

Hacıbudak köyü sırtını Berit Dağına vermiş dört bir yanı dağlarla çevrili bir dağ köyü.

Bu köye gideceğimizi söylediğimde şube müdürü Kazancı “ Nasıl buldun o köyü memleketin en gariban köylerindendir.” Dediğinde bu garibanlığı tahmin edememiştim. Gittim gördüm inandım. Bir defa yol yok be kardeşim!

Ilıca’ya kadar tabiri caizse kaymak gibi bir yol. Ilıca’dan sonra sanki Off Road parkuru!

Haftada üç gün giden bir servis, doktorsuz bir köy, geçen sene 44 gün kapanan dağ yolu!

Anlatmakla bitmez sefalet!

İnsan soruyor, zamanında ne amaçla oralara bu köyler kurulmuş? Gerçekten hayret.

Üretim yok, gelir yok, hizmet yok çok zor! Oralarda yaşamak çok zor. En büyük zenginliği doğası ve havası.

Devletin eli değmeye çalışsa bile teğet geçmiş. Dönüş yolunda Sarıgüzel köyüne gitmeye çalıştık, yola saplandık! Köylüler el birliği ile bizi ve yola batan aracımızı kurtarabilmek için 1,30 saat uğraştı.

656-003.jpg

Yardım götürmeye giderken yardıma muhtaç bir hale geldik. Allah razı olsun köylüler “ Siz bize yardım etmeye geldiniz, biz sizi bu halde bırakır mıyız?” diyerek el attılar. Gönülleri geniş, yardım sever köylü milletine bir kere daha hayran oldum.

Köyde Nazlı Üskündağ isminde Uşak’lı bir öğretmen var. Çok emek gösteriyor belli, yardımları görünce gözleri ışıl ışıl oldu. Allah bu öğretmenlerden razı olsun.

İki köy okulu için, Ders kitapları, kıyafetler, fotokopi makinası, ayakkabı, yaprak testler, okuma kitapları, oyuncaklar, sarf malzeme, kırtasiye malzemelerinden oluşan epeyce malzeme topladık. Allah aracı olandan, destek olandan razı olsun.

655-229.jpg

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, Milli Eğitim İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Ali Tiyek, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünden Şube Müdürü Süreyya Kazancı, Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Eyüp Kurt, Sosyal Yardımlaşma Kulübü Rehber Öğretmeni Neşe Marmara Ozan, öğrencilerden Hanife Türksayar, Öznur Erdoğan, Beyza Doğuç ve Fen Lisesi öğrencilerine, Fırat Güneş Enerjisi Firması, Ülkü, İşler ve Yaprak Kırtasiyelere, Zirve Tekstile, Kahramanmaraşlı kıymetli yöneticilerden Cem Erdoğrul’a, Eczacı Eda Arsan Kazancı ablam ve arkadaşlarına ismini söyleyemediğim yürekleri geniş tüm hayır severlere, yardımlar boyunca yanımda olan amcam Behçet Seyithanoğlu’na, kıyafet toplama sırasından bana yardım eden Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Okudan ve Yönetim Kurulu’ndan Semanur kardeşime çok teşekkür ediyorum. İsmini unuttuğum var ise affetsin.

Bu yardımlara devam edeceğiz, destek olmak isteyen herkesin her türlü desteğine açığız. Bir çocuk okur, memleket kurtulur. Unutmamak dileğiyle.

  Selamlar

650-004.jpg

Yazarın Diğer Yazıları
‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolüdür’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’‘Cumhuriyet, şanlı tarihimizdeki yeniden dirilişin adıdır’Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”Başkan Zabun; ‘güçlü Türkiye, emin adımlara hedeflerine tek tek ulaşıyor”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”TSK: “105 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi”Korkutan uyarı !Korkutan uyarı !Ünlü manken Çağla Şikel’den ’annelik’ taktikleri
24 saatte en az 66 militan öldürüldü24 saatte en az 66 militan öldürüldüÖlüm onu derste yakaladıÖlüm onu derste yakaladı“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”“Cumhuriyet Atatürk’ün milletimize en büyük mirasıdır”
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01