PATRON OLMAK MI, ADAM OLMAK MI?

Bekir YILMAZ

Kendini bu kadar büyük görme, bugün ayağının altında biten ot, yarın mezarının üstünde bitecek.

Hacı Bektaş Veli

Anımsayacaksınız, yazılarımda, çoğu kez örneklemeler yaparak, misaller vererek “bir şeyleri anlatma” yoluna gidiyorum ve böylelikle, “anlatmak istediklerimin daha iyi anlaşıldığını” düşünüyorum.

Bu haftaki yazımı “Patron-İşçi” üzerine kaleme alacağım. Belki de bu yazımı okuyup kendini patron sanan bazı zevatlar bana gönül koyacaklar. İş hayatında patron olmanın da  sorumlulukları ve riskleri var, işçi olarak çalışmanın da zorlukları var. İş hayatında çalışan en fazla işini kaybeder patron ise işçilerini de, işini de kaybeder. Biri kaldırım üzerinden düşmeye, diğeri 5 katlı binadan düşmeye benzer. Hangisi daha riskli acaba.?

Her işin bir zorluğu var, ve hiç bir iş göründüğü gibi kolay değil. En uzun yollar  ilk adımla başlar. İşçilik belki hayatın ilk adımı, ama aklını kullanınca ve bazı riskleri göze alınca bir bakmışsın patron olmuşsun. Hiç bir şey emek olmadan elde edilemez.

35 yıllık iş hayatımda her patronum ayrı bir iz bırakmıştır bende. Hepsine buradan ayrı ayrı saygı ve  sevgilerimi yolluyorum. Kimisi hiç ummadığım anlarda babacan olmuştur, kimisi de akran olmamızdan  dolayı bir arkadaş gibi olmuştur.

Kimseyi itham etmeden tırnak içinde söylüyorum “Patron” deyince temizlik parası vermemek için ofisini kendi  temizleyen, çay bardağını  kendi yıkayan  hatta lavaboyu bile ovan, elinde vileda kovası ile "yok artık" dedirten özel üretim  insanlara ben patron demiyorum.

”Patron” deyince aklımıza karnı acıkmayan, uykusu gelmeyen, hastalanmayan, yorulmayan, vergi vermemek için her türlü hileye başvuran, çalıştırdığı işçisinin ücretini zamanında ödemeyen sigortasını yatırmayan  sadece ve sadece para kazanmak, daha çok para kazanmak, egolarını tatmin etmek isteyen  kişi  gelmesin Sadece bu saydıklarımız  için yaşayan ve bunu yaparken de çalışanlarını iş hayatından soğutan, baskı kurarak, moral bozarak işin daha çabuk biteceğini, daha iyi yapılacağını sananlar bilmeli ki, çalışanları hayır dualarını onlardan hiç eksik etmez.

Halbuki Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur "İşçinin ücretini¸ alın teri kurumadan ödeyiniz”. Çalışanlarının ücretini alın teri kurumadan ödemek için ay sonu geldiğinde  adeta sancı  tutan, çalıştırdığı her işçisinin sosyal güvencede olması için çaba gösteren patronlara da buradan selam olsun. Bu patronlardan da çalışanları hayır dualarını eksik etmez…!  

Parayı sevmek, bence insanın en tabi hakkıdır. Paraya para olması sebebiyle kıymet vermek, sair değer verilmesi gereken meziyetleri ortadan kaldırmaz. Parayı sevmek ve onu kazanmayı istemek, meşru yollardan pek tabi mümkündür. Sanki paraya verilen ehemmiyet artınca, başka güzel hasletlerin azalacağına dair toplumumuzda yaygın bir kanaat vardır. Ancak, bu düşüncenin öteden beri tekrar ettiğimiz bir ezberden kaynaklandığını düşünüyorum. Parayla pek çok güzel işlerin yapılabileceği ve sevgilerin çoğalabileceği gerçeği, parayı yargılayanların dikkat etmedikleri bir ayrıntıdır. Evet, para aç ve düşkün vaziyetteki bir garibin bizi gayet hislendirip ağlatan garipliğindeki yoksulluğu giderebilir. Para, karnına aylarca sıcak çorba girmemiş bir fakirin sofrasını donatıp onun hayır duasını almaya vesile olabilir. Para, memleketimizin adını bile duymadığımız bir köyünde, maddi imkansızlıklar nedeniyle tarlada, bağda, bahçede  çalışmak zorunda kalan bir yavrumuzun iyi bir eğitim alması için imkanları seferber edebilir. Para, kendi köyünde okul olmadığı için bir başka köydeki okula kışta kıyamette  gitmeye çalışan yavrunun derdine deva olabilir. Paranın daha saymakla bitiremeyeceğim pek çok önemli faydaları vardır. Bu

sebeple parayı herkes sever. Parayı sevmenin insanlığa ait güzel hususiyetleri ve saygınlığı bertaraf etmeyip bilakis daha da ön plana çıkartabileceği kanaatindeyim.

Kısaca patron olmak kolay da, adam olmak kolay değil.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Ermeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Ünlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)HDP ve DBP’li başkanlar tutuklandıHDP ve DBP’li başkanlar tutuklandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01