• Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?
 • Kahramanmaraş'ta görme engelli hafızlar, şehitler için mevlit okudu
 • "Bir cinayet örgütünün barış masasında ne işi var"
"Rusya petrol üretim kısıtlamasına hazırdır"

"Rusya petrol üretim kısıtlamasına hazırdır"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Mevcut koşullarda petrol çıkarmanın kısıtlanmasının en doğru yöntem olduğunu düşünüyoruz. Ama bu piyasa mekanizmalarının...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Mevcut koşullarda petrol çıkarmanın kısıtlanmasının en doğru yöntem olduğunu düşünüyoruz. Ama bu piyasa mekanizmalarının bozulması anlamına gelmiyor, tam tersi piyasanın dengeye kavuşturmasını hızlandırır. Rusya petrol üretim kısıtlamasına hazırdır" dedi.

Tüm insanların güncel enerji kaynaklarına erişimini sağlamak gerektiğini vurgulayarak, "Şu anda 2 milyar insanın enerji kaynaklarına erişimi yoktur. Enerjinin gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmak, elektrik gibi, ışık gibi temel medeniyetlerine erişimi sağlamalıyız. Şunu görüyoruz ki hidrokarbon ve enerji piyasalarında konjonktür çok değişti. Bazıları diyor ki petrol fiyatlarını düşmesi ile hidrokarbon çağının bitmeye başladığını ifade ediyor. İnsanlık gerçekten yeşil enerjiye doğru gitmektedir. Yenilenebilir enerjiye talep daha hızlı artıyor. Petrol ve doğalgaz tüketimi de artmaya devam ediyor" diye konuştu.

Sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminin ciddi şekilde artış gösterdiğini de vurgulayan Putin, "Özellikle sıvılaştırılma doğalgazın üretiminin arttırılması doğalgaz piyasasını küresel hale getirmektedir. Tahminlere göre 10 yıl sonra sıvı doğalgaz ticaretinin hacmi, boru hatlarındaki sevkıyatları aşacaktır" şeklinde konuştu.

"PETROL ÇIKARMA SABİTLEŞTİRİLMESİ GİRİŞİMLERİNİ DESTEKLİYORUZ"

Tahminlere göre 20-30 sen sonra dünyanın halen hidrokarbon enerji kaynakları kullanacağını belirten Putin, "Bugün hidrokarbon arzı fazlasının nedeni belli. Son on yıldır yüksek petrol fiyatları sayesinden yatırımlar çekilmiştir. Petrolün çıkarılma teknolojinin gelişmesi, yeni kaynakların işletilmesine yol açmıştır. Bunun sayesinde bir dizi ithalatçı ülkenin üretimi artmıştır ve piyasa aşırı üretim ve fiyat düşüşü ile karşı karşıya kalmıştır. Bugünkü tabloya bakın. Düşük fiyatlar devam eden yatırım aktivitelerinin düşüşüne sebep oldu. Toplu şekilde bazı projeler iptal ediliyor. Kuşkusuz bunların devam edilmesi halinde eksik finansman kronik olacaktır. Fazla üretim yerine enerji açığı ve fiyatlarda dalgalanma gelecektir. Bu hem tüketici hem üreticiyi vuracaktır. Dolayısıyla mevcut koşullarda petrol çıkarmanın kısıtlanmasının en doğru yöntem olduğunu düşünüyoruz. Ama bu piyasa mekanizmalarının bozulması anlamına gelmiyor, tam tersi piyasanın dengeye kavuşturmasını hızlandırır. Rusya petrol üretim kısıtlamasına hazırdır. Petrol çıkarma sabitleştirilmesi girişimlerini destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ENERJİ KISITLAMASI KABUL EDİLEMEZ"

İhracatçıların ve tüketicilerin sorumlu bir şekilde hareket etmesi gerektiğini söyleyen Putin," Enerji güvenliği sadece koordineli olarak ve çıkarlarımızı göz önünde bulundurarak sağlayabiliriz. Kesin olarak serbest ticaret ve adil rekabet şartlarından yanayız. Bazı siyasi ülkeler enerji kısıtlamak girişimleri kabul edilemez. Son zamanda moda haline gelen tek taraflı yatırım, sermayenin kısıtlanmasından bahsediyor. Bu zaten iyi bir sonuca bizi getirmiyor. Bazı ülkeler iş adamlarına avantajlı projeleri kapatın tavsiyesine bulunuyor. Bu tür girişimlerde bulunan taraflar müttefikleri hakkında hiç düşünmüyor ama kendi çıkarlarına karşı hareket etmiyor. Rusya büyük enerji devleti olarak uzun sürecek ve sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlamaya devam edecektir. Biz yeni kaynaklara yatırım yapıyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Rusya küresel enerji piyasasına enerjinin sevkıyatı bakımından çok güvenli bir taraf olacaktır. Bizim ihracatımız sayesinde çok ülkenin gelişimini sağlıyoruz. Mesela Avrupa Birliğinin enerji bilançosunun önemli kısımını biz sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRK HALKINI TEBRİK EDİYORUM"

"Çin Hindistan Ortaklarımızla birlikte enerji ulaşım imkanlarımızı geliştiriyoruz" diyen Putin, "Sıvılaştırılmış doğalgaz projeleri gerçekleştiriyoruz. Bunlardan birileri Çin'e gidecek olan Sibirya gücü doğalgaz boru hattı üzerinde çalışıyoruz. Aynı zamanda temiz enerjinin payını da arttırıyoruz Sera gazının kısıtlanmasını gerçekleştiriyoruz. Paris mutabakatı çerçevesinde emisyonun hızlı şekilde düşürülmesi konusunda girişimlerde bulunuyor. Türkiye şu ana kadar büyük projeler için zor dönemden geçiyor. Son olarak darbe girişimi oldu. Türk halkını tebrik ediyorum ki durum kontrol altına alındı. Türkiye başarılar diliyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
GÜNÜN MANŞETLERİ
Şehit ateşi Erzurum’a düştüŞehit ateşi Erzurum’a düştüFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaFETÖ’ye büyük darbe: YakalandıFETÖ’ye büyük darbe: YakalandıMesud Barzani’den şok kararMesud Barzani’den şok karar18 polise ByLock’tan tutuklama18 polise ByLock’tan tutuklama
Polise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıPolise bombalı saldırı: 1 şehit, 9 yaralıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıBursa’da doğalgaz patladı, 2 kişi yaralandıAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyorAfşin'de öğrenciler böbrek taramasından geçiriliyor