72.391 %-1.06
591,62 %-0.55
2,1355 %-0.70
2,9505 %-0.87
  • Kmaraş17 °C
Gölge ADAM

Sahi, ilk kurşunu kim sıktı?

06 Kasım 2009 16:38Gölge ADAM
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Hele hele benim gibi zır cahiller, saflar da tarih bilgisinden yoksun olunca, ne bileyim, hemencecik inandık, iman getirdik! Hatta ve hatta İLK KURŞUN isminde dergi bile çıkarttık bu şehirde. Getirdik Sütçü İmam’ı da baş köşeye oturttuk, ilk kurşunu sıktığı için, kurtuluş savaşını başlatan yiğit, halk kahramanı olduğu için. Adına üniversite bile kurduk.

 

Meğerse değilmiş. İlk kurşunu atan Sütçü İmam değilmiş.

 

Meğerse, milli mücadele tarihimizde ilk kurşun Mehmet Kara tarafından sıkılmış. Tarihi belgelere de bunu kanıtlıyormuş üstelik. Kadir Aslan isimli bir yazarın kaleme aldığı “Milli Mücadele – ilk kurşun ve Dörtyol” isimli eserinde bunun belgeleri varmış. 

Dörtyol belediyesi kültür yayınları arasında çıkan bu kitapta yer alan Mehmet Kara’nın hayat hikâyesi de var. Yani ilk kurşunu sıkan yerel kahramanın…

Mehmet Kara, 1884 yılında Dörtyol’un Özerli köyünde doğdu. Babası Molla Ömer Hoca, anası da Fatma kadındır. Yusuf, Ahmet ve Ayşe adlı üç kardeşi var. Birinci dünya savaşında askerliğini çavuş olarak yaptı.

Milli Mücadelede ilk kurşunu düşmana Mehmet Çavuş sıkar ve ateş emrini verir. 15 Fransız askeri öldürülür. Fransızlar geri çekilmek zorunda kalırlar. 19 Aralık 1918’de sıkılan bu “ilk kurşun” kurtuluş savaşını başlatan ilk kıvılcım ve ilk ayaklanma olur.

 

Demek bize hep yanlış öğretmişler tarihimizi.

 

Demek bizi ahmak, aptal yerine koymuş tarihçiler, tarihi çok iyi bildiğini sananlar. Araştırmadan, bilgi ve belgeye dayanmadan bize yutturmuşlar ilk kurşunu Sütçü İmam’ın sıktığını.

 

Kurtuluş Savaşını ilk başlatan kıvılcım demek ki Sütçü İmam değilmiş.

 

Övündüğümüz bir bu vardı, o da gitti elimizden.

 

İlahi tarihçiler, size ne deyim ben, bilmem ki?

 

ÜYE İŞLEMLERİ
  • ÇOK OKUNANLAR
  • YORUMLANANLAR
Google+