80.549 %0.65
106,151 %1.47
2,9185 %0.38
3,2635 %-0.15
  • Kmaraş20 °C
Yüksel SEYFİOĞLU

Seçimde AKP’nin K.Maraş listesi nasıl olmalıdır?

05 Mart 2011 Cumartesi 11:09Yüksel SEYFİOĞLU
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

AKP’nin en çok oy aldığı iller arasında devamlı ön sıralarda yer alan K.Maraş’ta AKP’li olsun olmasın hemen herkesin verilen oya paralel bir hizmet alınamadığından şikayetçi olduğunu görmekteyiz.

Aslında ulaşımdan sağlığa, eğitimden tarımsal sulamaya kadar K.Maraş için önemli birçok alanda büyük yatırımlara start verildi; ancak bu projelerin yavaş ilerlemesi ve halka henüz müspet bir yansıma olmaması memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. İnsanlar haklı olarak daha fazlasını bekliyorlar.  

K.Maraş’ı çok sevdiğini her fırsatta ifade eden ve bu konudaki samimiyetine gerçekten inandığım Sayın Başbakanımızın K.Maraş’ın sorunlarına ilgi göstermiyor olabileceğini zannetmiyorum. Aksine partisinin K.Maraş siyasetinden ve milletvekillerinin yetersizliğinden özellikle rahatsızlık duyduğunu tahmin ediyorum.

Bana göre asıl sorun, K.Maraş’lılar olarak çok yüksek oylar vererek meclise gönderdiğimiz milletvekillerinin kişisel yapılarındaki bazı zaaflardan kaynaklanmaktadır. Tanıyabildiğim kadarıyla ilimizin vekilleri memleketleri için bir hizmeti ısrarla isteyebilecek, proje üretip bunların yakın takipçisi olacak,  güçlü bir özgüvenle fikirleri için mücadele edebilecek, kısacası kapıdan atıldığında bacadan girebilecek bir kişilik yapısına sahip değiller. Vekillerimizin neden böyle bir yapıya sahip olmadıkları konusunu kısaca incelemekte fayda var:      

İncelediğimiz zaman iktidar partisinin 6 K.Maraş milletvekilinin nerdeyse tamamının bürokrasi,  yani memur kökenli şahıslar olduğunu görüyoruz. ‘’Bunun ne zararı var, memur-bürokrat olmak kötü bir şey mi’’ diye düşünenlerimiz olabilir.  Tabii ki, memurluk kötü bir şey değil; ancak uzun memurluk döneminden sonra politika yapıp, girişken ve başarılı olmak çok zordur diye düşünüyorum. Çünkü memurluk insanın içine sindiğinde, yukarıdan emir almadan birşey yapamaz ve sadece talimat bekler hale geliyorsunuz. Büyük hatalar yapmadıkça hesaba da çekilmeyeceğiniz için herhangi bir sorunun çözümü sizin için çok önemli olmuyor; diğer taraftan sorun tamamen çözüldükten sonra size ihtiyaç kalmadığını düşünenler de çıkmaya başlayabiliyor.

Memurluktan siyasete geçen bir insanın siyasette başarısız olması halinde kaybedeceği çok şey de yoktur. Çünkü bir gün siyaseti bıraktığında kanun gereği en azından eski görevine geri dönebilir ve kurumundan emekli olabilir. Bu önemli bir güvencedir. Dolayısıyla memur kökenli politikacının ne kadar idealist olursa olsun risk almasını veya memleketine, ülkesine hizmet için çok gayretli olmasını gerektirecek bir mecburiyet yoktur.

Memur kökenli milletvekili kendi memleketi için partisinin liderinden bir hizmet isterken biraz ezik ve çekingen davranır, ısrarlı olamaz. Çünkü bir şekilde lideriyle ters düşmesi halinde siyasi hayatının yanısıra siyaset sonrası meslek hayatı da riskli hale gelebilir.

Kasaba kültürüne sahip birçok bürokrat için vatandaşa yapılabilecek başlıca hizmet basit tayin işlerini halletmek, vatandaş ziyarete gelirse ona bir çay ısmarlamak, köye selam yollamak gibi şeylerdir. Halka tepeden baktıkları gibi, proje, yatırım, vizyon, ekonomik gelişim gibi şeyler onlar için hiç bir zaman birinci önceliğe sahip olmaz. Oysa K.Maraş’ın memur tayininden önce büyük atılımları ve projeleri gündeme getirip, bunların ısrarlı takipçisi olacak vekillere ihtiyacı var. Öyle değil mi?

K.Maraş’ın özellikle Ankara’da çok sayıda üst düzey bürokratı var. Bunların büyük kısmı zaten doğal olarak iktidar partisine yakın duran insanlar ve bir kısmı özellikle bu seçimde memleketlerinden milletvekili adayı olmak isteyeceklerdir. K.Maraş’ın geleceği için Yüce Allah’tan dileyelim ki ,  kendi çaplarında değerli ve iyi niyetli olduğunu düşündüğüm bu bürokratlar listeye fazla sızamasınlar. ‘’K.Maraş’a layık olamıyorlar, vizyonsuz ve çok pasifler’’ diye mevcutlardan kurtulmaya çalışırken bir dört yıl da yeni gelecek başka bürokrat vekillerle uğraşmayalım. İdare-i maslahat dönemi geride kalsın artık.

K.Maraş’ımızın muhafazakar halkı geçmiş yıllarda genellikle vatan, millet, din, iman vs. gibi benim de son derece önemsediğim öncelikleri baz alarak seçimlerde oy verdi; ve haklı olarak bu yapıya uygun kişileri meclise gönderdi. Manevi değerlerimize çok saldırı yapılan yıllar artık geride kaldı. Allaha şükür ki, ne Türkiye, ne de K.Maraş, bugün bu anlamda büyük bir tehlike altında değil. Bundan sonra biraz da ekonomimizi büyütecek, üretimi, yatırımı, sosyal gelişimi öne alacak ve memleketine artı değer katabilecek insanları meclise göndermeliyiz. Bunu yaptığımızda maneviyata önem vermekten vazgeçmiş de olmayacağız. Tek özelliği muhafazakarlık olmayan, ticareti, ekonomiyi de bilen çok sayıda insanımız var.  Ben bundan sonra K.Maraş’ın, bu yapıya sahip vekillerden daha fazla yarar göreceğine inanıyorum.

Kanaatimce önümüzdeki 12 Haziran seçimlerinde Sayın Başbakanımız K.Maraş listesini belirlerken ağırlığı işadamlarına vermeli, araya bir iki tane de projeci mühendis veya hukukçu almalıdır.  İşadamları arasından ise, muhafazakarlığının yanısıra liberal fikir yapısı da ağır basan,  analitik ve pragmatik düşünebilen, en önemlisi de ısrarcı ve takipçi kişiler tercih edilmeli diye düşünüyorum.

Örnek vermek gerekirse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (eski) Mehmet Balduk’un K.Maraş’ın sorunlarının çözümü sözkonusu olduğunda, milletvekillerine kıyasla çok daha sorumlu, proaktif ve gayretli olduğunu görüyoruz. Bana göre, KMTSO Başkanlığı döneminde Balduk bize, siyasete girmesi halinde, (bakan olmasa bile) K.Maraş’a çok faydalı olacağının işaretlerini fazlasıyla vermiştir. Balduk’un yanına kendi ayarında 3-4 kişi daha bulursak K.Maraş’ın önümüzdeki 4 yılını muhteşem bir kalkınmayla geçirmemesi için bir neden kalmaz.

Yukarıda kısaca belirtmeye çalıştığım kriterlere göre yapılacak iyi bir listeyle AKP’nin K.Maraş’tan çıkaracağı milletvekili sayısını artırma (7-1 belki 8-0) ihtimali yüksektir. Ama bundan ziyade asıl kazanç, seçeceğimiz daha kaliteli vekillerin K.Maraş için beklediğimiz büyük hizmetlere ivme kazandırması olacaktır. Vekillerde istediğimiz müspet seviye sağlandıktan sonra K.Maraş’ın bakan çıkarıp çıkarmamasının bir önemi olmayacaktır. Çıkarırsa da ne ala! Bu arada, mevcut vekillerden illa vazgeçilmez olanlar var ise, onlar da Ankara, İstanbul gibi şehirlerden aday yapılmalıdır.

Son olarak, vatandaşımıza düşen görev ise, ‘’K.Maraş’ı en çok ben seviyorum, en güzel şiiri ben okurum, bürokrasi benden sorulur ’’ havalarında dolaşan aday adaylarına prim vermeyip, K.Maraş’a ekonomik ve sosyal hayatta en çok faydayı vermesi muhtemel adaylara destek olmak ve elimizden geldiğince onların listede ön sıralarda yer alması için çaba göstermektir.

İnşallah önümüzdeki 12 Haziran seçimleri hem Türkiye, hem de K.Maraş için hayırlı olur.

Sevgiyle kalın.

Yapılan yorumlardan marasgundem.com sorumlu tutulamaz.

ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hangi Parti'ye Oy Vereceksiniz?
  • ÇOK OKUNANLAR
  • YORUMLANANLAR
Google+