Son Yılların En Önemli Seçimi Olacak

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Türkiye, 2014 yılı Mart ayında, belki de son yılların en önemli seçim dönemlerinden birisine girecek. Son yaşanan olaylar ile birlikte, gerek Ak Partili seçmenler gerekse de diğer partilerin seçmenleri bu seçim dönemini son derece önemli görmektedir.

                Son yapılan anketler ve yaşanan olaylar ışığında, ben de o meşhur tahmin havuzuna tahminlerimi bırakmış olayım.

                Türkiye Geneli:

                Ben Ak Parti’nin yerel seçimlerde Türkiye genelinde %48’in altına ineceğini zannetmiyorum. Neden diyecek olursanız. Ak Parti, Türkiye’de belediyeciliğe son derece önem veren bir parti programına sahip. Başbakan’ın eski İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olması, halkı en hızlı, belediye hizmetleri ile Parti’nin etrafına çekebileceğini çok net bilmesine sebep oluyor.

                Bunun yanında geçmişteki siyasi tabanına bakmadan, halkın sevdiği ve halka hizmet edecek belediye başkan adaylarını Ak Parti içinden aday göstererek yine doğrudan vatandaşın oyuna talip oluyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, Ak Partili belediyelerin genelinin, muhalefet partileri belediyelerine oranla gelişimi ve değişimi de ortada. Bu alışkanlıkları bozan birkaç belediye (ki bence en büyük örneği Eskişehir! ) haricinde yine Ak Parti’nin belediyecilik hizmetlerini yakalayabilen başka siyasi parti yok.

                Bunlarla beraber gezi olaylarının ilk günlerinde Ak Parti’nin oy kaybettiği yönündeki düşüncelerim de son dönemle beraber yitip gitti. Evet, Ak Parti’ye oy veren bir kısım vatandaş bir daha ki dönem vermemeyi düşünebilir lakin Ak Parti’ye oy vermemiş sağ kesimden ise ciddi bir oy kayması da gözüküyor.

                Gelelim nedenlerine:

                -Vatandaşın haklı talepleri şeklinde başlayan gezi eylemlerinin, bir takım gruplar tarafından kullanıldığı görüşü halkın ciddi bir kesimine tesir etmektedir.

                -Olayların akabinde %4.5 seviyelerine kadar düşen faizin %9.5 seviyelerine kadar yükselmesi, Borsa’nın 70 bin seviyelerine çekilmesi, Dolar ve Euro’nun aşırı değer kazanması, piyasadan yüklü miktarda dövizin yurt dışına çıkması gibi sebepler, Ak Parti’ye sadece istikrar için oy veren ciddi bir kesimi de tedirgin etmiştir.

                - Mısır ve Suriye’de yaşananlar, o sürekli bahsedilen dış güçlerin Ortadoğu’daki oyunlarını oynamaya devam etmesi, yine halkın bir kesimi tarafından o klasik “ Bunlar emperyalist oyunlar, bu oyunlara Başbakanımızı ve ülkemizi kurban etmemeliyiz.”  söylemi ile Ak Parti’ye bağlılıklarını artırmıştır.

                -Ak Parti’nin çözüm süreci ve anayasa çalışmaları ile Türkiye’nin demokratikleşmesi adına ciddi yol aldığı düşüncesi, yine halkın ciddi bir çoğunluğunun aklındaki sebeplerden birisi.

                Şu an bir kısım okuyucunun içinden geçenleri duyabiliyorum. “Bu mu yani?” Ancak ben Ak Parti’ye oy veren kesimin düşüncelerini aktarmaya çalıştım. Bu düşüncelerin aksi tezleri de muhakkak vardır. Bu başlı başına bir yazı konusudur.

                Bu yukarıda ki sebeplerle beraber sayılabilecek alt başlıklar, Ak Parti seçmeni veyahut istikrar için Ak Parti’ye oy verecek olanların sebepleridir. Bu yüzden Ak Parti en kötü ihtimal %48 civarında bir oy alacaktır. CHP %25,5’nın altına düşmeyecek, MHP %16,5’u geçemeyecek BDP ise %6,5’ın altına inmeyecektir.

                Gelelim Kahramanmaraş’a

                Kahramanmaraş il genelinde Ak Parti’nin oyunun %65’in altına inmesi çok büyük sürpriz olacaktır. Bu yüzden iktidarın en az % 65 yaklaşık % 68 civarı bir oy alacağını düşünüyorum. Bu oyu alırken de en büyük etken Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediye’si, 12 Şubat ve Bahçelievler ilçeleri olacak. Bir önceki seçimlerde Kahramanmaraş merkez ilçe ’de %78’i bulan Ak Parti oyları bu seçimlerde %75’in altına inmeyecektir.

                Kulislerde dolaşan isimlere dayanarak, Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için ağır toplardan birisi Ak Parti içinden aday gösterilecektir. Bununla beraber ilçe belediyeleri için ise iş yapacak tecrübeli, hedefi programı olan adaylar çıkacağını düşünüyorum. Kahramanmaraş’ın ikinci partisi konumundaki MHP’nin adaylarını ise merakla bekliyorum. Çünkü Kahramanmaraş ilçe belediyelerinden en az birini MHP’nin alacağını düşünüyorum.

                Bu doğrultuda Kahramanmaraş yerel seçim beklentim, en az %65 Ak Parti, en az %21 MHP ve CHP’nin de maksimum %10 civarında bir oy alacağını düşünüyorum.

                Tüm bu düşünceler etrafında, kulislerin eksik olmadığı birçok seçim çalışmalarına ve sürprizlere gebe bir seçim sürecine doğru gidiyoruz. Tek temennim hangi siyasi parti olursa olsun devletimiz için, vatandaşımız için hizmet ve çalışmanın ön plana çıkacağı bir süreç karşımıza çıksın.

Sosyal Medya:

Sosyal medya artık kaçınılmaz bir platform olmuştur. Bu yüzden ben de Twitter adresimi sizlerle paylaşıyorum. Bundan sonra her yazımda o gün en beğendiğim twiti sizlerle paylaşacağım…

Twitter adresim:

https://twitter.com/mustafa_seyit

 

Yazarın Diğer Yazıları
Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Özdemir; ‘milletimize ve insanlığa hizmet edeceğine bütün kalbimle inanıyorum’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’Başkan Okumuş: ‘Demokrasimizin güçlenmesin de büyük katkıdırlar’İnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorİnönü Üniversitesispor galibiyet özlemini bu hafta bitirmek istiyorAteş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Ateş;‘Gazeteciler yönetenler ile yönetilenler arasında köprüdür’Kitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorKitap okuyanlar bu bakkaldan istediğini ücretsiz alıyorABD Savunma Bakanı Türkiye’deABD Savunma Bakanı Türkiye’de
Hakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiHakkari-Çukurca karayolundaki tuzaklar imha edildiÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüÜnlü iş adamı silahlı saldırıda öldüDarbelerin tarihi aynıDarbelerin tarihi aynı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01