Sosyal Olmak…!

Bekir YILMAZ

Sosyal kelimesinin anlamı; toplumla ilgili, toplumsal, içtimai demektir. Bunu biraz daha açacak olursak, sosyal olmak; toplumun üyesi, topluma ait, toplumla ilgili, topluma bağlı olmak demektir.
İnsanoğlu varoluşu gereği sosyal olmak zorundadır.Sosyal olmak,toplumun üyesi olmak demektir,topluma ait olmak demektir.toplumun renklerini tanımak demektir.toplumun yanında olmak,toplumla ilgili olmak olarak da anlatılabilir.Sosyal olmak iletişim ile olur,iletişim kanallarımızı dar tutarak asla ve asla sosyal olamayız.Derneklere.vakıflara.spor kulüblerine,sivil toplum kuruluşlarına üye olarak sosyal hayatımızın portföyünü genişletebiliriz.
Toplumda farklı kişilerle tanışarak bazen aile dostluklarına bazen de iş arkadaşlığına dönüştürebiliriz bu olguyu.Gönümüzde özellikle sosyal medya diye adlandırdığımız iletişim kanalları ile yıllarca haber alamadığımız görüşemediğimiz çocukluk arkadaşlarımızı,sınıf arkadaşlarımızı bulabiliriz buda sosyal olmanın bir sonucudur.
Duygu, düşünce veya bilgilerimizi başkalarına aktarmak ,paylaşmak da sosyal olmanın bir gereğidir aynı zamanda.Sosyal birey olabilmek için, organize olmak gerekir. Meslek odalarına,sendikalara,siyasi parti üyeliğine,yönetimine gelirken çıkar amaçlı değil de, çıkarsız, yardım amaçlı ve sorunlara katkıda bulunmak,çözüm üretmek için bir araya gelebilirsek eğer,ancak o zaman sosyal olabiliriz.Sosyal olmak toplumun sorunlarına ilgi duymak ,çözüme açık olmak ve katkı sağlamak demektir.Bizim gibi düşünmeyen ama sorununu bildiğimiz birine de yardım etmek sorunlarını paylaşmak, o duyguyu yaşamak ve anlamakta sosyal olmak demektir.Sosyalliğin iki temel kavramı vardır.Çevre ile uyum sağlamak ve empati kurmak.Bir mevkii yada makama geldiğimizde kendimizi asla ve asla o çevreden soyutlamamak gerekir, ve empati yapmak bunun en güzel örneğidir. İşte bu açıdan baktığımızda herkesin sosyal çevre içindeki davranışları farklı,farklı olacaktır.Yeter ki uyumsuzluk oluşturmasın ve sosyal empati gücü olsun.Şu ana kadar sosyal olmanın “organize olmak” gibi bir yansıması çıktı, halbuki öyle değil. İlle de sosyal örgütlere, derneklere, vakıflara üye olarak, hayır yaparak da sosyal olunmaz. O
Nedir peki sosyal olmak? Sinemaya, tiyatroya,yemeğe gitmek, futbol oynamak, tatile çıkmak,semt pazarına gitmek, eş,dost,akraba ziyareti yapmak, sokakta ya da parkta çocuklarla beraber oynamak, toplumdan kendimizi soyutlamamak,ve bunlara zaman ayıra bilmektir. Hatta; yerine göre ağır takılmak,yerine göre de, kimi zaman hafif takılmak, “sosyal olmak” demektir.
Diyaloglarımızda, güzel cümleler kurabilmek ve genel kültürümüzün üst seviyelerde olmasını bilmek değil sosyal olmak, hoş bir iki laf edebilmektir, gerginsiz ve gerilimsiz konuşmaktır. Karşımızdaki kişi ile zeka yarışına girmeden, üstünlük taslayarak değil; “haklısın” veya “dediğin gibi” ya da “sana katılıyorum” diyebilmektir sosyal olmak.Bilgimiz daha üst seviyede olsa dahi; alçak gönüllülüğü, hoşgörüyü ve sabır göstermeyi bilmek “sosyal olmak” demektir.
• Sosyal Olmak; Toplumda soluk almak ve var olmak demektir.
• Sosyal Olmak; Yarınlar demektir.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
  Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
  Tel : 0344 221 40 01