79.565 %0.09
592,49 %0.25
2,2390 %0.02
2,8325 %0.11
  • Kmaraş20 °C
Sungurlu Belediye Başkanı Selahaddin Uzunkaya;

Sungurlu Belediye Başkanı Selahaddin Uzunkaya;

Çorum’un Sungurlu Belediyesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm çalıştayında konuşan Sungurlu Belediye Başkanı Selahaddin Uzunkaya, Kentsel Dönüşüm projesi sayesinde Sungurlu’nun ilmek ilmek yeniden örüleceğini söyledi.
21 Kasım 2013 Perşembe 22:27
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

- Çorum’un Sungurlu Belediyesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm çalıştayında konuşan Sungurlu Belediye Başkanı Selahaddin Uzunkaya, Kentsel Dönüşüm projesi sayesinde Sungurlu’nun ilmek ilmek yeniden örüleceğini söyledi.

Sungurlu Belediyesi, ilçenin kentsel dönüşümünü gerçekleştirmek ve imar planını yeniden hazırlatmak üzere; Almanya’da Technische Unıversitat Dresden (Dresden Teknik Üniversitesi), üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Leibniz İnstitut (Leibniz Enstitüsü) ve Ankara Üniversitesi ile işbirliği yaptı. MEGA Proje olarak görülen çalışma için İçişleri Bakanlığı’ndan özel izin alındı. Proje tamamlandığında ‘yılın projesi’ ilan edilecek. Projenin finansmanı AB kaynaklarından sağlanacak.

Projeyle ilgili çalıştayda görüşlerini anlatan Sungurlu Belediye Başkanımız Selahaddin Uzunkaya, “Sungurlu’yu yeniden inşa ediyoruz. Bu konuda kendini dünyaya kanıtlamış Alman şehir plancılarının desteğini aldık. Bizler Türkiye’ye örnek bir proje uygulamak istedik. Almanlar ise, değil Türkiye Dünyaya örnek bir proje yaratmak için kolları sıvadı. Bambaşka bir Sungurlu için gece-gündüz çalışıyoruz” dedi.

Başkan Selahaddin Uzunkaya, “Sungurlu için büyük bir ihtiyaç olan kentsel dönüşüme başlamaya karar verdik. 2060-2070’li yılları düşünerek, geleceğin şehrini kurmak için Türkiye çapında araştırmalar yaptım. Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri beni tatmin etmedi. Daha sonra Fransa ve Almanya’da incelemeler yaptım. Doğu ve Batı Almanya birleşmesinin nasıl sağlandığını, Almanların bu işi nasıl yaptığını araştırdım. Bu arada hocaların hocası olarak bildiğim, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Bülbül’den destek istedim. Mehmet Bülbül hocam, 1959’da Almanya’ya gitmiş, yüksek lisans doktorasını orada yapmış. O da beni Almanya’da Dresden Üniversitesi Rektörü ve Leibniz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. H.c. Bernhard Müller ile tanıştırdı. Hayalimdeki projeyi Müller’e anlattım. Müller, bir konferans için Türkiye’ye geldiğinde kendisiyle konferans sonrası görüşme imkanımız oldu. Kendilerini Sungurlu’ya davet ettim. Sungurlu’nun en iyi yerlerini de, en kötü yerlerini de gezdirdim, bilgi verdim. Müller, Sungurlu’dan çok etkilendi. Daha sonraki süreçte bizler de Almanya’ya gittik ve Dresden Üniversitesi’nin çalışmalarını izledik, bilgi aldık. Müller’e ‘Türkiye’ye örnek bir şehir kurmak istiyorum’ dedim. O da bana, ‘Sen bize gereken desteği ver, projenin arkasında ol, bırakın Türkiye’yi dünyaya örnek bir şehir oluşturalım’ dedi.

Daha sonra Ankara Üniversitesi ile de işbirliği yaparak çalışmalara başladık. Dresden Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Sungurlu Belediyesi arasında ortak bir proje geliştirdik. Ankara Mimarlar Odası’nı da projeye dahil ettik. Projeyi uygulamak için İçişleri Bakanlığı’ndan da özel izin aldık” diye konuştu.

Geçen yıl Sungurlu’ya gelen Almanya Dresden Üniversitesi’nden akademisyenler ve şehir plancılarından oluşan 130 kişilik bir ekibin, Ankara Üniversitesi’nden de 15 kişilik bir ekibin 1 yıl boyunca Sungurlu’da çalışma yaptığını söyleyen Başkan Uzunkaya, 150 kişilik ekibin Sungurlu’yu mercek altına aldığını açıkladı. Ekibin gruplar halinde çalışma yaptığını ve ilçeyi baştan sona etüt ettiğini dile getirdi.

PROJEYİ AB FİNANSE EDECEK

Projenin büyük bir maliyet içerdiğini belirten Başkan Uzunkaya, “En önemli boyut işin finansmanı. Ancak onu da AB projesi ile çözeceğiz. Dresden Üniversitesi’nin hazırladığı hiçbir proje destek dışında kalmadı. Sungurlu’da görev yapan Alman ekip, bizden bir kuruş bile para istemedi. Tüm hizmetlerini tamamen ücretsiz yaptı. Dresden ekibinin tek amacı dünyaya örnek bir proje ortaya çıkarmak ve hayata geçirmek” şeklinde konuştu.

Projeyi uygulamak için İçişleri Bakanlığı’ndan özel izin aldıklarını ve hükümetin de desteklediği bir proje olduğunu vurgulayan Başkan Uzunkaya, çalışmalar tamamlandığında Sungurlu projesinin yılın projesi ilan edileceğini dile getirdi.

Bakanlığın kendilerini takibe aldığını ve projenin her aşamasında bilgi verdiklerini söyleyen Uzunkaya, projenin ilk etapta Yenihayat Mahallesi Kuzoluk mevkiinde 300 dönümlük bir alanı kapsayacağını, bölgede bulunan gecekondu tabir edilen eski evleri yıkacaklarını, aşama aşama ilçenin tamamında projeyi uygulayacaklarını söyledi.

Başkan Uzunkaya, proje çerçevesinde yapılacak binaların tamamen akıllı binalardan oluşacağını, her şeyi sürdürülebilirlik üzerine planlayacaklarını, binaların yeşillik içerisinde, kendi enerjisini kendi üreten, depreme dayanıklı, yağmur damlasını bahçedeki bitkiye ulaştıracak şekilde sistemin kurulduğu, hiçbir şeyin atık olmayacağı ve boşa gitmeyeceği bir yapılaşma modelinin seçildiğini kaydetti.

İlçede yeşil dokunun artırılmasına da önem verileceğini belirten Uzunkaya, “Sungurlu’yu yeni baştan kuracağız. İlçeyi yeniden ve sıfırdan imar edeceğiz” ifadesini kullandı.

SUNGURLU BELEDİYE BAŞKANI SELAHADDİN UZUNKAYA;

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
1 . ABDULBAKİ GÜNIŞIĞI2
2 . YAŞAR OKUR1
3 . ATİLLA SARIYILDIZ1
EĞİTİM
KSÜ 2. Humik Madde kongresi yapacakBirincisi 2012 yılında Sakarya’da yapılan ‘Uluslar arası katılımlı Ulusal Humik Madde Kongresi’nin ikincisi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu ortaklığı ile KSÜ’de düzleniyor.
EKONOMİ
Kot Osmanlı Figürleri ile Buluştu Emel Yalçın’ın sunumu ile gerçekleşen defilenin finalinde Özge Ulusoy’un taşıdığı kot kumaştan dikilen gelinliğin fiyatı ise dudak uçuklattı. Modacı, 40 bin dolarlık gelinliği uluslararası tekstil zirvesi için çalışılmış özel bir parça diye tanımladı

GÜNDEM
Sanayi Esnafı Çadırkent Mağduru Yatırım YapamıyorKüçük sanayi sitesi genişleme sahası üzerindeki 477 dönümlük arsa üzerine kurulan Çadırkent, söz konusu alan üzerinde işyeri inşa etmek isteyen esnafları mağdur ediyor.
SPOR
KMB Belediyespor Yeni Logosunu SeçiyorKahramanmaraş Büyükşehir Belediyespor logo yarışmasına katılmak isteyen yarışmacılar yapmış oldukları logoları kulübümüze mail yoluyla ulaştırabilirler. Kulübümüz yönetim kurulu gelen logolar arasından 1 tanesini seçecek ve Takımımızın yeni logosu olacak.

EĞİTİM
Ksü’de Kemiğe İşitme Cihazı TakıldıKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı bünyesinde ilk defa iki hastaya ‘Kemiğe implante edilen işitme cihazı (BAHA) uygulaması yapıldı.
EKONOMİ
Uluslararası Tekstil Makinaları Fuarı açıldıKaraküçük: Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Kahramanmaraş, tekstil sektöründe ihtisaslaşma sağlayarak sanayi üretimi konusunda örnek bir model oluşturmuştur.

GÜNDEM
Geleneksel Çocuk Oyunlarının 4. Ayağı KahramanmaraşGençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye’nin 7 bölgesinde gerçekleşecek olan Geleneksel çocuk oyunları Kahramanmaraş'a geliyor.
SAĞLIK
Gribin Düşmanı Çemen!Kahramanmaraş'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan Elbistan çemeni, virüs ve mikroplara karşı koruyucu özelliğe sahip ve gribin doğal düşmanı.

23 Ekim 2014 Perşembe 14:10
23 Ekim 2014 Perşembe 14:05
23 Ekim 2014 Perşembe 14:03
23 Ekim 2014 Perşembe 12:52
23 Ekim 2014 Perşembe 11:28
23 Ekim 2014 Perşembe 09:42
ÜYE İŞLEMLERİ
KİM KİMDİR?
  • ÇOK OKUNANLAR
  • YORUMLANANLAR
Google+