Suriye Meselesi ve Sınır Güvenliği

Mustafa SEYİTHANOĞLU

    Geçtiğimiz haftasonu üç günlük tatili fırsat bilerek Kahramanmaraş’a geldim.

    Kahramanmaraş’ta bu üç gün içerisinde dikkatimi çeken üç olay oldu. Bu üç olayın öznesi ise ne yazık ki Suriyeli’lerdi.

    İlk gördüğüm olay, Bıçakçılar çarşısı mevkisinde hizmet veren bir vakıfın önünde, ne kuyruğu olduğunu bilmediğim uzunca bir kuyruk idi. Bu kuyrukta her birinin yakınında üçer dörder çocuk bulunan Suriyeli kadınlar vardı. Şahsi düşüncem bu kuyruğun yemek kuyruğu olduğu yönünde.

   İkincisi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nin önünde bulunan kavşaktaki çocuklar! 3 5 lira için birbirlerine acımasızca vuran 7 8 yaşlarında, 8 -10 tane çocuk. Çocuğun bir tanesi diğerinin kulaklarından tutarak ağaca doğru kafasını vuruyor. Ne olduğu belli olmayan20’li yaşlarda 2 3 Suriyeli mendebur genç ise bu çocukların birbirlerini dövmelerini, hırpalamalarını izleyip paraları ellerinden alıyorlardı.

     Son gördüğüm ve duyduğum olay ise Kahramanmaraş’ta kaçırılan arabalar mevzusu. Kahramanmaraş’ta bir çok araba kaçırma vakası meydana gelmiş ve bu vaka sonucu kaçırılan arabalar Suriye’ye götürülmüş.

     Diyeceksiniz Suriye ile kapılar kapalı nasıl oluyor? Anlatayım.

     Duyduklarıma şok oldum, öncelikle bunu söyleyeyim.

     Kilis üzerinden tarlalardan binlerce kişi, araçlarla tel örgüleri yıkarak her gün ülkemize giriş yapıyormuş.

     Üstelik askerin gözü önünde gerçekleşen bu olaylara, asker hiçbir şey söylemiyormuş.

     Ne olduğu, nerden geldiği bilinmeyen, hiç bir kontrolün yapılmadığı, Esad yandaşı mı? muhalif mi? Tespit edemediğimiz, her gün 1000 civarında kişi ülkemize giriş yapar hale gelmiş.

     Kahramanmaraş’ta 50 bine yaklaşan Suriyeli nüfusu, ne ölçüde kontrol ediliyor, ne ölçüde biliniyor, bilmiyorum. Lakin sınır kavramının kaybolduğu bir komşuluk ilişkisi içerisinde, ne kadar güvendeyiz gerçekten merak ediyorum.

     Üstelik Suriye’den gelen, kamplar haricinde yaşayan, binlerce Suriyeli için devletin kısa, orta, uzun vadeli bir planı var mı onu da bilmiyorum.

     Bugün 7-8 yaşında 3 5 lira içini arkadaşını korkusuzca, gaddarca döven çocuklar, rehabilite edilmez ve sokağın pisliği içinde kaybolursa, yarın 300-500 lira için bıçak taşımaya adam yaralamaya başlayacaklar.

      Sokaklarda kimin ne olduğu bilinmiyor, bu çocukları dilencilikte kullanan pis bir yapı mı var? Bu çocukları, bu suriyelileri uyuşturucu ve fuhuş tezgahlarına çekmeye çalışan bir düzen mi var bilmiyorum. Lakin bu tedbirsizlik bizi çok büyük bir kaosa taşır.

     Özellikle şehirlerde, mülki amirler ve emniyetin, her ışıkta dilenen dilendiği para için birbiriyle kavga eden, yiyeceğin içeceğin olmadığı evlerde onlarca çocuk bulunan Suriyeli’lere çok dikkat etmesi gerekiyor.

    Şehrin asayişi için bugün atılmayacak her bir adım, ilerisi için ne yazık ki son derece vahim sonuçlar ortaya çıkartacaktır.

      Şu sorunun cevabını bir vatandaş olarak merak ediyorum.

     Sayın Vali, Kahramanmaraş’ta kaç Suriyeli var. Bunların kaçı çocuk, kaçı kız, kaçı erkek, toplam kaç aile?

     Eğer ki bu soruların cevabı bilinmiyorsa, devletin uzun vadeli planı var mı sorumu geri alırım.

     Çünkü korkarım ki biz misafir ettiğimiz, misafirlerimizin kim olduğunu dahi bilmiyoruz.

     Diğer korktuğum bir mevzu ise toplumun gerilmeye başlıyor olması,

     Son dönemde Ankara’da yaşanan mahalle kavgası da bunun en büyük örneklerinden birisi, Asgari ücretle işçi çalıştırmak istemeyen işveren, Suriyeli’leri Ankara’da, İstanbul’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta günlüğü 20-25 lira vererek çalıştırmaya başlamış.

    Bu durumun sonucu olarak, kendi vatanında iş bulamayan gariban halkımız son derece öfkeli, İşveren ne yazık ki küçük kazançlar için, toplumsal bir meselenin farkında olmadan en tehlikeli rolünü oynuyor.

     Özellikle Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da bu şekilde plansız Suriyeli artışı devam ederse yerel halk büyük bir tepki hareketi başlatabilir.

    Müslüman olduğu için sahiplendiği, elinden geleni yaptığı dost Suriyeli’lere, artık vatandaş son derece temkinli yaklaşır hale gelmiş. Korkum şudur ki oluşabilecek herhangi bir asayiş eksikliği, çok kötü sonuçlar açığa çıkartabilir. Böyle bir durumun sorumlusu ise, Valilik başta olmak üzere, tüm mülki idare olacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Ermeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonu
Ünlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)HDP ve DBP’li başkanlar tutuklandıHDP ve DBP’li başkanlar tutuklandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01