TARAF VE BERTARAF MESELESİ!...

Mehmet TAŞ

Türkiye’de olduğu kadar Kahramanmaraş’ta da her alanda olduğu gibi medya alanında da ciddi bir anlayış değişikliğine ihtiyaç var.

Ekonomik kaygılar bireylerde ciddi bir ahlaki travma yarattı. Bundan ben etkilenmiyorum demek doğru değildir. Hayat şartlarının giderek ağırlaştığı günümüzde, insanlar cebi ile vicdanı arasında tercih yapmaya zorlanır hale geldiler.

Bunun suçlusu kim?

Bir esnaf düşünün; “yalana dolana girmeden” işini devam ettirmeye kalkışsa sonunda işyerine kilit vurmak gibi bir durumla karşı karşıya kalıyor.

Ticari ahlak, uygulanan kanunlar ve birçok sebepler, insanı bile bile yalan söylemeye zorluyor, sevk ediyor.

Ülkemizde başta HUKUK olmak üzere her alanda yasal değişiklikler yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Bu yasal değişiklikler yapılırken çağa uygun, bireyi koruyan bir anlayış olmalıdır.

İki Beldede seçim var. Ayrıca Oda Başkanlığı seçimleri yapılıyor. Gazetelerde yazılıp çizilenlere baktığımda ciddi bir kirlenme ve ilkesizlik sırıtıyor.

Bu güne kadar adamın hiçbir behresini görmediğimiz, onun için iyi ya da kötü, başarılı ve başarısız diyabilme noktasında elimizde bilgi ve bulgular olmayan biri için neredeyse Türkiye’yi kurtaran bir kahraman edasıyla yaklaşıyor ve o minvalde haber yapıyoruz.

Bu haberlere baktığımda; tek kelimeyle paralı haber diyebiliyoruz.

Bunun iki sebebi var; birincisi medya sektörünü tanımayarak bu işe girenler ve bu insanların bu sektöre ticari bir gözle bakması. İkincisi ise her eline defter alanın gazeteci olarak kabul edilmesi gibi sakat bir anlayış var.

Hal böyle olunca, sabahları elimize aldığımız gazeteleri ve gazetecileri şucu- bucu diye tasnif etmek zorunda kalıyoruz.

Bu işi bu kadar ayağa düşüren insanlar bir süre sonra bu meslekten uzaklaşsalar bile bu mesleği adam gibi yapanlara da çamurlarını bırakıp gidiyorlar.

Buna dur denilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Basın özgürlüğü denildiğinde ve bu özgürlüğün ülkemizde kullanımı ve tatbikatı farklı anlam ve boyutlarda seyretmektedir.

Bir gazeteci taraf olabilir.

Bir gazeteci taraf olurken, ilke ve kuralları olmalıdır. Meseleyi salt parasal noktada ele almamalıdır.

Etrafa baktığımızda medya sektörü anlamında “parayı verenin düdüğü çaldığı” bir dönemde olduğumuzu üzülerek görüyoruz.

Bu tehlikeli bir süreçtir.

Bu sadece Kahramanmaraş’a has bir durumda değildir. Bir yayın organında ilan yayınlanması farklıdır. Bir gazetede paralı haber yapılması farklıdır.

Bir gazete bir adaya destek verebilir. Bu yapılırken reklam desteğine kabul ama olmayan bir şeyi olmuş gibi yazarak, o adayı neredeyse ilahlaştıracak habere de hayırdır diyorum.

Ve üzülerek ifade edeyim ki; son dönemde bu şehirde çıkan birçok gazetede bu manzaralara da çokça rastlamaya başladık.

Bunun sonucu ise medyanın ciddi alanda yara aldığıdır. Bu şehirde kendini sorumlu hisseden ve bu mesleği adam gibi yapan insanlar bir araya gelmelidir. Ve bu sorunları çözmelidir.

Yoksa birkaç yıl içinde hepimiz toplumda var olan saygınlığımızı yitirmek zorunda kalırız.

İlkesizce taraf olmak bir süre sonra bertaraf olmayı beraberinde getirecektir.

Bunu unutmayalım!....

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01