Tebrikler Fen Lisesi

Mustafa SEYİTHANOĞLU

LYS sonuçlarının açıklandığı haberi ile beraber 7’den 70’e, bir yakını sınava giren herkesin içinde, bir heyecan, bir merak uyandı.

                O meraklılardan birisi de bendim.

                Dayımın ve teyzemin oğulları bu sene bu sınav maratonunun koşucularından yalnızca ikisiydi.

                Herkesin bildiği gibi Türkiye’de eğitim sistemi, her hükümet değişikliği  hatta her bakan değişikliği ile beraber bir değişim ve dönüşümün kurbanı oluyor.

                2006’dan bu yana sürekli sınav ve eğitim sistemi değişiklikleri ile ileriye gideceğimize geriye doğru yol alıyoruz.

                Bana sorarsanız, Ak Parti hükümetinin en eleştirdiğim ve en beğenmediğim bakanlığını hiç düşünmeden Milli Eğitim Bakanlığı olarak söylerim.

                Teknoloji ve sanayi yatırımlarını destekleyecek en ciddi yatırım eğitim sistemi iken biz gençlerimizi çocuklarımızı eğitmeyi beceremedik.

                Fatih projesi, okullaşma faaliyetleri sayısal veri olarak eğitim sistemimizin geliştiğini gösterse de, bakanlık yaptığı reformlarla aslına bakarsanız çok eğitimsiz bir nesil yetişmesine sebep oluyor.

                Türkiye gibi güçlü ve hedefleri olan bir ülkenin, eğitim gibi önemli kavram üzerine bırakın uzun vadeli hedefleri, kısa vadeli hedeflere bile sahip olamaması çok acı.

                Gelişmiş ülkeleri incelediğimizde eğitim, savunma, ekonomi gibi can alıcı konularda milli hedefler belirlediğini ve bu hedeflerin 30, 40 hatta 50 yıllık makro hedefler olduğunu görüyoruz.

                 Eğitim sistemini eleştirmeye girersek konu fazlasıyla sapacak.

                Eğitim sistemi üzerine günlerce yazılıp çizilecek eleştiri sunulacak ve bu eleştirilere makul çözümler sunacak bir yazı dizisi yazmak gerekir.

                Bu sebeple bu yazıyı esas kaleme alma sebebime geri dönelim.

                Kahramanmaraş’ın orta öğretim kurumlarının şüphesiz en değerli markası bana göre İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi’dir.

                Neden derseniz!

                Kimse kusura bakmasın ama ben bu ülke için fen liselerinin rakibi olmadığını düşünüyorum.

                Kahramanmaraş’ta bile birçok özel lise faaliyetlerini sürdürürken, tek amaçlarının iyi bir eğitimden öte, en iyileri toplama mantığına bürünmesini kabul edemiyorum.

                Bir sürü maddi ayrıcalık ile başarılı çocukları ve gençleri kendi eğitim kurumlarına alma çabası, benim gözümde eğitimcilik ve eğitim sevdasından öte her bir genci reklam unsuru olarak kullanmaktır.

                Oysa fen liseleri bu özel okulların yanında rezilliktir.

                Fen liseleri maddi olarak hiçbir ayrıcalık sunamamaktır.

                Yeri geldiği zaman yurtta üşümek, akşam yemeğini kaçırıp aç kalmaktır.

                Maddi olarak hiçbir yarış imkânı olmayan bu fen liselerinin en büyük artısı hocaları, idarecileri ve okulunu seven öğrencileridir.

                2007 yılında mezun olduğum Süleyman Demirel Fen Lisesinin her yıl artan başarısı ne kadar haklı olduğumu kanıtlamaktadır.

                Gerek öğrencilerin birbirine olan bağları, gerek biz mezunların okulları için bir şeyler yapma isteği, gerekse de yönetici ve hocaların fen lisesi ruhuna uygun şekilde eğitim amaçlı hizmet etmeleri fen liselerini diğerlerinden ayıran gerçeklerdir.

                Bu sene 89 mezun veren İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesinde 59 arkadaşımız tercih yapmış ve bu 59 arkadaşımızın 40’ı Tıp Fakültesini, 5’i Diş Hekimliği Fakültesini, 2’si Eczacılık Fakültesini, 5’i Mühendislik, 5’i Hukuk Fakültesini, 1’i Fizyoterapistlik ve 1’i Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünü kazanmış.

                Kendi dönemimden bildiğim üzere, geriye kalan tercih yapmayan 30 arkadaşımız, kesinlikle çok iyi puanlar alıp daha iyisini almak için bir sene daha bekleme kararı almışlardır.

                Bu başarılarından dolayı başta kazanan arkadaşlarımız olmak üzere, tüm okul yönetimi ve değerli hocalarımı kutluyorum.

Her yıl başarılarını artıran, Kahramanmaraş’ın güzide lisesine destek olmanın da biz Kahramanmaraşlılara düştüğünü hatırlatmak istiyorum.

                Kahramanmaraş’ın gelişiminin, eğitime bağlı olduğunun bilincinde olmamız gerektiğini ısrarla hatırlatmak istiyorum.

                Daha önceleri yazdığım bir yazıda Kahramanmaraş’ın eğitim olarak ne kadar gerilerde olduğunu ve şehrimize yakışmadığını üstüne basa basa söylemiştim.

                Gelişmek istiyorsak, donanımlı gençler yetiştirmek zorunda olduğumuzun farkına bir an önce varmalıyız.

                Gelişim için ciddi hedefleri olan bu hedefler için çaba gösteren eğitim kurumlarına ihtiyacımız var.

Bu gelişimin lokomotifi ise kesinlikle İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi olmalıdır.

Umuyorum ki Kahramanmaraş, önümüzdeki yıllarda, eğitim ve öğretim çevresi ile hak ettiği başarılara ulaşacaktır. Türkiye’nin 18. Büyük ekonomisi Türkiye’nin en başarılı 18 ilinden birisi olmayı başaracaktır.

                Selametle kalın…

Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01