Telefon Adabı

Bekir YILMAZ

Günümüzde insanların iletişim için kullandıkları ve herkesin elinde,cebinde çantasında kullandığı cep telefonlarından bahsetmek istiyorum. Camilerin hemen hemen hepsinin girişinde kocaman yazılarla “Lütfen Cep Telefonlarınızı Kapatın” yazılarına rağmen namaza başlamadan önce de imam ya da müezzinin “Cep Telefonlarınızı Namaza Başlamadan Önce Lütfen Kapatınız” uyarılarına rağmen, zırt pırt çalan bu cep telefonlarının sesinden bir türlü kurtulamadık. İmamın “Allahu Ekber” demesi ile birlikte adamın cep telefonu da çalmaya başlıyor.Bir taraftan imam Fatiha Suresini okuyor bir taraftan da cep telefonundan Ankara oyun havası “Hüdayda”yada”Misket” müziğini dinliyoruz!
İşte bu yüzden cami gibi ibadet edilen mekânlara gittiğimiz de telefonumuzu açık unutacağımızı düşünerek telefonumuza oyun havası,hayvan sesi gibi melodiler yükleyerek ibadet eden kişilerin ibadetlerine zarar gelmemesi için,camiye girerken cep telefonumuzu kapatmayı veya sessize almayı alışkanlık haline getirmeliyiz.
Konu ile ilgili değil ama işte çok güzel bir örnek;
ABD’nin San Diego Belediye Başkanı Susan Golding “Cep telefonu kullanma adabı kılavuzu” hazırlatmış ve cep telefonu olan herkese dağıtmış. Gerekçesi ise:“Sade vatandaşı, toplumu ve bireyi, saygısızlığa karşı korumak...”
Birde konuya sosyolojik açıdan baktığımızda,
Sabah saat 10'dan önce, gece de saat 10'dan sonra acil bir durum yoksa insanları keyfi olarak telefonla aramamak lazım.Tabiiki arayan arayabilir neden arıyorsunuz deme hakkımız yoktur, bizim ifade etmeye çalıştığımız her şeyin bir üslubu adabı olduğu gibi telefonla konuşmanın da bir adabı olduğuna vurgu yapmak.
Aradığımız kişi eşimiz,çocuğumuz,annemiz,babamız,yakınımız olsa bile mümkün olduğunca bu adabı edeple yerine getirmemiz ve uymanız gerekir.
İş hayatında hiç kimsenin telefonu 3 sinyal tonundan fazla çaldırılmamalı.Telefonla konuşurken asla unutmamanız ve sormamız gereken bir konu da "müsait misiniz?" Empati yaparak bu konuyu ele alırsak müsait olmadığımızda bize gelen telefonu bir düşünelim, bizi arayan kişi pür neşe konuşmaya başlıyor fakat bizim bulunduğumuz ortam konuşmaya müsait değil, bir toplantıda olabiliriz,bir taziyede olabiliriz,derste olabiliriz.Eğer aramalarımızda "müsait misin?" sorusunu sormaya başlarsak,artık insanlarda bizi aradığında aynı soruyu soracaktır...
Bütün bunlara rağmen mümkün olduğunca anlaşılır olmaya özen gösterelim, çünkü karşımızdaki kişi her ne kadar müsaitim dese de, yanlış bir zamanda arıyor olabiliriz,telefonu iyi dileklerimize cevap geldiğinde önce biz kapatalım.
Konuşma sanal olduğu için karşımızdaki konuşurken yaşıyor olduğumuzu belli etmek adına evet, anlıyorum gibi kelimeler kullanalım.Telefonda uzun sessizlikler olmaz.
Bu konu telefon adabı açısından ne kadar önemli ve hassas ise,diğer bir konuda çevremizi rahatsız eden yüksek sesle telefonla konuşmak, o yüzden sesimizin net anlaşılabileceği bir yerde ve insanları rahatsız etmeden bağırıp çağırmadan konuşmak bir telefon adabıdır. Kimseyi rencide etmeden tırnak içinde söylüyorum.İnsanların bencilliği ve görgüsüzlüğü birleşince cep telefonu ile bağıra çağıra konuşmak adeta moda oldu.Bağıra çağıra konuşmak görgüsüzlüktür diye uyarınca, eleştirince, tamam ne yani, biri arayınca açmayayım mı? Görgüsüzlük olur şimdi mi diyeyim? Neye göre görgüsüzlük, kime göre görgüsüzlük diye de akıllarınca kendilerini savunurlar. Çevremizde, bağırarak ve rahatsız edici bir tarzda konuşan insanları,rencide etmeden, münasip bir lisan ile uyarabiliriz ama nasıl bir tepki göreceğimizi de hesaba katarak.
Sonuç olarak ben ne din adamıyım nede,fetva verme gibi bir niyetim var.Ama camilerde ve toplum içinde bu görüntüler gerçekten bize yakışmıyor. Benim bu yazıma kızanda olur,teşekkür eden de olur. Ben gördüğümü yazdım. Ne dersiniz? Kararı siz değerli okuyucularıma bırakıyorum.Saygılarımla.

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Fenerbahçe’de sakatların durumu ne ?Yahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıYahya Kemal’de Gönüller TatlandırıldıBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiBüyükşehir’den Tıbbi Atık Ve Sterilizasyon EğitimiSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıSevdiği adama kaçtı, ailesi ’canlı bomba’ ihbarı yaptıAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiAsgari ücretlileri ilgilendiren haber geldiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
  Lice kırsalına hava harekatıLice kırsalına hava harekatıGelene hoş geldin Gidene güle güleGelene hoş geldin Gidene güle güleFenerbahçe evinde 23. kez kazandıFenerbahçe evinde 23. kez kazandı
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
  Tel : 0344 221 40 01