Toplumun Değer Yargıları

Bekir YILMAZ

“Arama bende boy-pos, zarafet
Ben fiziki ebatların adamı değilim
Göstermez insan değerini; kılık- kıyafet
Ben ruh güzelliğine sahip biriyim
Sevecen olmalı insan, hem de hoşgörülü
Farketmez zengin-fakir, şehirli-köylü”
Ali Tuluk

Toplum genelinde insanlar ne yazık ki ekonomik güçlerine ve zenginliklerine göre değerlendirilmektedir.Örneğin; insanları değerlendirirken kişiliği ile değil de parası ve ekonomik gücüne göre kıyaslarsak ahlak dışı yaşama sahip biri de olsa toplumda saygın olarak değerlendirilmektedir.Toplumun değer yargısı böyle olunca da, paralı olan kişi kendisini saygıdeğer, parasız olan kişi de ezgin ve masum olarak görmektedir.Hal böyle olunca, para en önemli değer ölçüsü olarak kabul edilir ve insanlar onu elde etmek için her yolu dener.Böylece toplumda ahlaki bozukluk hakim olur.Zengin olan malı nedeniyle Karun gibi azgılaşır, yoksul olan da para sahibi olabilmek için ahlak dışı yöntemleri meşru görür.
Halbuki örf, adet, gelenek görenek,gibi genel anlamda toplumun değer yargıları vardır.Bir bakıma yaşam biçimimizi,saygınlığımızı,kişiliğimizi toplumun değer yargıları belirler ve yön verir.Bütün bunlar âdeta yazılı olmayan birer kanun gibidir.O kadar ki,bırakalım parayı pulu zenginliği aklın mantığın,dini inançların,kanunların bile önüne geçer.
Her şeyin bir ölçü birimi vardır;ağırlık ölçü birimi kilogram,uzunluk ölçü birimi metre,sıvı ölçü birimi litre gibi,peki biz insanların da bir ölçü birimi yok mu,hangimizin alnında iyi,kötü,çirkin güzel,ahlaklı,ahlaksız yazıyor hiç birimizin toplum bizi değerlendirip yargılarken hangi ölçü birimi ile değerlendiriyor? Elbette,toplum içindeki davranışlarımız ile yani otutmamız, kalkmamız,konuşmamız,bilgimiz,kültürümüz,ahlaki ve sosyal yapımız gibi.İşte bu saydıklarımız da bizim ölçü birimlerimiz.
Toplumun değer yargıları, toplumda oluşan ve ortak kabul gören, düşünce ve kuralların uygulama biçimlerini yansıtan kıstaslardır.Genellikle beğeniye,kabul görmeye ahlak ve inançlara dayanır. İnsan davranışlarının hangilerinin iyi, hangilerinin doğru ve yararlı olduğunu belirler.Bireyin davranışını değerlendirmesinde bir kıstasdır ve bireyin davranışlarına yön veren kurallar ve kanaatler bütünüdür.
Değer yargıları,toplumların tarihsel gelişim sürecinde oluşur.Birey toplumsal değerleri,içinde doğduğu toplumda, hazır bulur.Toplum ve bireyler tarafından benimsenen,kabul edilen düşünceler, kurallar,uygulamalar ve maddi unsurlardan oluştuğundan; maddi ve manevi niteliklere de sahiptir.Sosyolojik açıdan baktığımızda değer kavramı nesne ve olguların toplum ve birey açısından taşıdıkları önemi belirleyen niteliklerini dile getirir.Aynı olgular farklı toplumlarda aynı ölçüde olmayabilir.Toplumun öngördüğü değer yargıları nicelik açısından değişken olsa da çoğu toplumda nitelik bakımından fazla değişim göstermez. Her kesimin örf, adet ve gelenekleri farklı bir seyir izleyebilir. Kabul gören değerlerde içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar,eğitim düzeyleri de oldukça etkilidir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİş yerinden avans istedi, öldüresiye dayak yediİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltıİstanbul Emniyetinde 3. ByLock operasyonu: 81 gözaltı"Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız""Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını daraltacağız"Küçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekKüçük Yasin 3 çocuğa hayat verecekŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıŞehidin kardeşi abisinin tabutuna sarıldıKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştuKılıçdaroğlu "mağdurlar" üzerinden konuştu
Bugün Hava Nasıl OlacakBugün Hava Nasıl OlacakDünyanın en büyük batık uçağıDünyanın en büyük batık uçağı61 ilin emniyet müdürü değişti61 ilin emniyet müdürü değişti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01