Türk Ekonomisi ve PKK

Mustafa SEYİTHANOĞLU

 

               Merhabalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında, 30 yıllık terör maliyetinin 400 Milyar Dolar’ı bulduğunu belirtti. Son 30 yılını darbelerle, doğal afetlerle, terör sorunlarıyla geçiren Türkiye, 2000’li yılların başından itibaren yeni bir ekonomik yapılanmayla, Dünya’nın en güçlü ekonomilerinden birisi olmaya doğru yol almaktadır.

                Bu güne kadar terör örgütünün ülkemize verdiği zararı şu şekilde kıyaslayabiliriz. Hepimizin “kara Çarşamba” diye bildiği 22 Kasım 2000’de Türkiye’de para krizi patladı. 3,5 Milyar Dolarlık net sermaye çıkışı ile, ülkede döviz fiyatları ve faizler çok hızlı bir şekilde tırmanışa geçti. Kriz öncesi 670,000 TL olan dolar 1 milyonu aştı. Merkez bankası’nın döviz rezervi hızla eridi.  Bu ekonomik buhranın içinde Pkk’nın aktifliği ise 0’a yakındı.

                Türkiye, kurulduğu günden itibaren dış mihrapların farklı girişimleri ile sürekli kaosa sürüklendi  1960’lı yıllardan itibaren her  10 senede bir darbelere maruz kalan ülkemiz 1974’de PKK ile tanıştı. 1974’te kurulan PKK, 1984 itibariyle büyük eylemlerini yapmaya başladı. Türkiye’nin Özal dönemi stratejileri ile büyümeyi ve ekonomik genişlemeyi ana prensip edindiği bir dönemde PKK’nın hızla aktifleşmesi, saldırılarını şiddetlendirmesi ve militan sayısını artırması hep bir soru işareti olarak kaldı.

                APO’nun yakalanması ve yakalanmadan önce PKK tarafından tek taraflı ateşkes ilanı çok uzun sürmedi. 2001 krizinden hızlı bir şekilde kurtulmaya çalışan Türkiye, siyasi otorite ile ekonomik hamlelerini hızlıca yapmaya başlamışken. ABD’nin 2003 Irak Savaşı ile birlikte Irak’ta oluşan merkezi otorite boşluğunda PKK yine hızlı bir şekilde koordine olmaya başardı. Türkiye’nin Derviş kararları ile başlayan ve mevcut hükümetin ekonomi hamleleriyle desteklenen ekonomik istikrarının yine en büyük engeli olmaya çalışan PKK, yine sansasyonel eylemlerle ülkenin başını ağrıtmayı başardı.

                Demokratik haklar adı altında, kürtlere farklı alanlarda bir takım haklar tanınması, süreci olumlu etkilemenin aksine olumsuz etkiledi. Pkk kendilerinin kürtlerin savunucusu olarak belirtse de, APO’nun savunmasında dile getirdiği gibi, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik düzenine çomak sokmak adına kurulmuş ve faaliyetlerine devam eden bir örgüt olan PKK. Kan ve göz yaşından beslendiğini bizlere tekrar tekrar ispat etmiştir.

                Türkiye’nin büyümesini istemeyen, söz sahibi olmasını istemeyen bir takım dış güçler senelerden beri Türkiye üzerinde PKK kozunu oynamaktan hiç çekinmedi. Türkiye’nin toparlanma eğilimi gösterdiği her an terör sorunu en büyük sorunumuz oldu. Yine Apo ifadesi sırasında “ şeyh said’in devamıydım kullanıldım.” Demiştir.

                Peki pkk terörü sadece silahlı mücadele ve karşılıklı müzakerelerle mi sonuçlanır? Aslında cevabı hayır! Çünkü, biraz önce de belirttiğim gibi PKK’nın derdi, ne kürtlerin hakkını savunmak ne de herhangi bir bağımsızlık talebi. Aksine kendileri de çok iyi biliyor ki bu gün, Türkiye’den ayrılmış bir kürdistan ya da özerklikle yerel bağımsızlığını ilan etmiş bir kürt yönetimi, tek başına ayakta kalamayacak. Bunun yanı sıra güneydoğu’da yaşayan kürt halkının da pkk’nın iddaa ettiği gibi tamamına yakını böyle bir durumu da talep etmemektedir.

Pkk’nın terör eylemlerinin sonuçlanmasının tek şartı ise, Avrupa’da destekçisi olan Fransa, Almanya, Rusya gibi güçlü ülkelerin Türkiye ile ekonomik bağlantılarının güçlenmesidir. Türkiye onlar için önemli bir ekonomik partner görüntüsü çizdikçe, PKK kozu artık yerini işbirliğine çevirecek.

                Ortadoğu’da oluşan kaos ortamı ve dünya güçlerinin yeni mücadele sahasının bulunduğumuz coğrafya olması, şu an konumumuzu stratejik bir hale getiriyor. Bunun yanı sıra bölgenin tampon ülke konumunda artık Türkiye’nin olması, dış ticaret rakamlarının giderek yükselmesi, Türkiye’nin güçsüzleştirilmesi yerine, Türkiye’nin bir safha çekilmesi şeklinde yön değiştiriyor. Gerek ABD’nin Türkiye ile stratejik ortaklığı gerekse Rusya ile bu aralar kulaklara fısıldanan “Shangay Beşlisi” içinde Türkiye’nin adının gizliden gizliye konuşulması, artık güçlenen Türkiye’nin tekrar güçsüzleştirilmesi için bir isteğin olmayacağını da yavaş yavaş gösteriyor.

                Soğuk savaş döneminin siyasi kavgaları yerini ekonomik mücadeleye çevirdikçe, artık mücadele de boyut değiştiriyor. Özellikle gelişen piyasa görünümüyle ve global krizden, en az etkilenen ülkelerden birisi olmamız, bizim bu dönemde en büyük avantajımız oldu. Merkez Bankası, BDDK ve Maliye, Ekonomi Bakanlıklarının örnek hamleleri bizim elimizi güçlendirdi. Tüm bu veriler artık PKK terör örgütünün elini zayıflatıyor. Ancak tabi ki yetmez! Türkiye’nin bir an önce doğru hamlelerle PKK’ya destek olan ülkelerdeki ekonomik yetkinliğini artırarak, parasal gücünü caydırıcı bir koz olarak kullanması gerekiyor. Bunun için Dünya’nın en büyük ekonomilerinden birisi olmak en önemli hedefimiz olarak daimi kalmalı.

                Son bir not olarak şunu da eklemek istiyorum. Müzakere sürecinin ülkemize bir katkı sağlayabileceği konusunda inancım ne yazık ki çok zayıf. Yazının başında da belirttiğim gibi ne BDP ne de PKK’nın, kürt halkının haklarını savunmak amaçlı faaliyet yürüttüğünü düşünmüyorum. Terör, güçler dengesi kozu olarak kullanılan en kanlı silah. Bu gün tüm Dünya’da ülkelerin başına musallat olmuş terör örgütlerini incelediğimiz zaman, aslında bu durumu çok net görebiliyoruz.

                İşte tüm bu süreçler bizim için tek şansın, ekonomik büyüme olduğunu gösteriyor. Umudumuz, Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ün bizlere hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmış, kardeşi kardeşe kırdıran bu alçak oyunu çözmüş, barış içinde yaşayan bir ülke olacağız.

                Saygılarımla...

Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01