Türkiye Son Yılların En Yoğun Gündemine Sahip

Mustafa SEYİTHANOĞLU

    Pkk’nın çekilme süreci, anayasa çalışmaları, seçim hazırlıkları, Gezi olayları,üstü kapatılmış Reyhanlı katliamı gibi bir çok olay, Türkiye’nin manşetten düşmeyen başlıkları arasında yer alıyor.

     Bununla beraber komşumuz Suriye’de yaşanan insanlık ayıbına sessiz kalmayış ve yaklaşık 500.000 Suriyeli’nin Türkiye’de ağırlanması, Mısır’da yaşanan yurttaş kıyımı, Doğu Türkistan’da soydaşlarımızın yaşadığı eziyet, Türkiye’nin dış politikada yaşadığı sıkıntılar olarak dikkat çekiyor.

     Gündem bu kadar yoğun olunca doğrudan finans piyasalarımız da olumsuz olarak etkileniyor.

     Borsa’nın önü alınamayan düşüşü, gösterge faizinin yükselişi, dövüz altın ve petrol fiyatlarında yaşanan yükselişler ciddi manada ekonomi yöneticilerini yoruyor.

    Gelişmekte olan piyasaların sorunu olan nakit paranın hızlı yön değiştiren hareketlerini, başbakanımız faiz lobisi olarak isimlendirse de, bu hareket sahipleri aslında, nerede daha çok faiz ve güven, oraya konaklama mantığıyla hareket eden sermaye sahipleridir.

      Etrafı bu kadar ateşten gömlekle sarılı olan Türkiye’nin, iç sorunları da ne yazık ki bu ekonomik sıkıntının temel sebeplerinden birisi olarak görülebilir.

     İçinde bulunduğumuz durumu ekonomik kriz olarak değerlendirmesek de ciddi bir ekonomik sıkıntı olarak adlandırabiliriz.

                Suriye’ye olası müdahele ile birlikte( ki bana sorarsanız bu müdahele çok yakın)

                Gezi olaylarının devamı niteliğinde olabilecek, ODTÜ arazisi içinden geçirelecek yol için tepki gösteren öğrencilerle yaşanacak sorunlar bizi biraz daha yoracak gibi görünüyor.

       Eylül ayı içerisinde üniversitelerden hükümete karşı ciddi tepki akımlarının oluşacağı istihbaratını, hükümet sözcüleri daha önce aktardı ve bu istihbarat doğrultusunda, dün başbakan rektörlere “disiplinden ödün vermeyin” talimatını aktardı.

      Kısacası bu yoğun gündem bir süre daha hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor.

      Bu yazıyı yazdığım sırada paranın patronu Erdem Başçı yıl sonu doların 1.92 ve daha altını görmesi durumunda kimse şaşırmasın dedi.

       Bende Eylül ayında dibi gördüğümüz taktirde tekrar hızlı bir yükseliş ve gelişme sürecine gireceğimize inanıyorum.

       Tabi bunun için FED’in Eylül açıklamaları ile dibi görmemiz gerekiyor.

        Umuyorum ki güzel günler yakındır...      

Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01