• Yılbaşını kana bulayan hain yakalandı
 • FETÖ’nün adliye imamları yakalandı
 • Dıyarbakır'da Polise hain pusu 4 şehit verdik
 • Başkan Erkoç Suk-İ Maraş çarşısında
 • Hayallerindeki "engelsiz dünyayı" resmettiler
 • ‘Nefes kredisine ilave kaynak aktarıldı’
 • Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?

Üniversite Hastanemiz Ve Bir Arz-I Hâl!

Veli KARALAR

Son birkaç yıla kadar şehrimizdeki hastanelerde kanser hastalığı ile mücadele eden onkoloji bölümü bulunmuyordu.  Dolayısıyla bu hastalığa yakalanan insanlarımız teşhis, tedavi ve kemoterapi için çevre illere gitmek zorunda kalıyorlardı. Fakat son yıllara baktığımızda, hükümetin sağlık politikalarındaki gelişmelere paralel olarak şehrimizde de sağlık konusunda ciddi yatırımlar yapıldığını ve dolayısı ile ilerlemeler yaşandığını görüyoruz!

KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2012 yılında açılan onkoloji bölümü de bunlardan ve en önemlilerinden biri... Başta rahmetli babam olmak üzere, ailemden en az birkaç kişiyi kanserden kaybetmiş ve başka şehirlere hasta götürüp-getirmenin ne denli zor olduğunu bilen biri olarak bu duruma en çok sevinenlerden biriyim.

***

Bunun yanı sıra son zamanlarda Üniversite Hastanesi'nde başka güzel şeyler de yaşanıyor. Biliyorsunuz, daha önce ilimizdeki (o zamanki ismiyle) Devlet Hastanesi'nde görev yaparken bazı nedenlerden dolayı başka şehirlere gitmek zorunda kalmış çok değerli iki hocamız Üniversite Hastanemiz kadrosuna dahil olarak göreve başladılar.

Ünlü Kardiyolog Prof Dr. Sami Özgül ve Ünlü Cerrah Doç. Dr Bülent Meşe...

Mesleklerinde başarılarıyla ün yapmış bu değerli hocalarımız yurt dışı da dahil, İstanbul'daki bir çok özel hastanenin yüksek meblağlardaki ücretlerini reddederek Kahramanmaraş'a hizmet etmeyi tercih etmişlerdir. Kendilerini kutluyorum.

Bu kıymetli isimlerin Tıp Fakültesi Hastanemiz kadrosuna dahil olmasıyla Kahramanmaraş'ın sağlık alanındaki kalite çıtası yükselmiştir. Başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan olmak üzere bu konuda emeği geçen siyasetçilerimizi ve diğer çabası dokunanları tebrik ediyor, hocalarımıza başarılar diliyorum.

***

Buraya kadarki kısım bardağın “dolu” tarafıydı!

Şimdi “boş" tarafına da bakalım:

Yazının bu kısmı aynı zamanda Başhekim Sayın Prof. Dr. Cengiz Dilber’e "arz-ı hâl"imdir!

Üniversite Hastanemiz yeni yerine "henüz" taşındı sayılabilir. Bu yüzden, gerek personel anlamında, gerekse teknik donanım anlamında birçok eksiği var. Bunlar hepimizin malumu ve kabul ettiğimiz geçici durumlar.

Fakat bunlarında yanında hiç olmaması gereken şeyler de var. Hizmetlerde bir isteksizlik, bir vurdumduymazlık ve bir ruhsuzluk yaşanıyor. Yalnız, bunlar personel eksikliğine bağlanacak mazeretler değil.

Örneğin bir ay kadar önce bir gece yarısı Eşim’i bu hastanenin aciline götürmek durumunda kaldım. Aman yarabbi... Ne bir yardımcı olan var, ne bir yol gösteren...

“Doktor Eşim’in nesi var?”

(….)

Doktorların ve hemşirelerin ağzından kerpetenle laf alıyorsunuz. Sanki Hipokrat'a, konuşmama sözü vermişler! Kadın acılar içinde kıvranıyor, "git tahlil yaptır!!". Yahu bir sakinleştirici ya da ağrı kesici yapın, bir şeyler yapın önce değil mi?! Ömrümüzde ilk defa acil’e hasta götürmüyoruz sonuçta!

Bunlara rağmen(!!) hastanedeki yetersizlikleri de göz önünde bulundurarak "zamanla düzelir zahar" diyerek kazasız belasız ayrıldık.

***

Gelelim bir başka meseleye;

Aynı hastaneye 15-20 gün önce bu kez Anam’ı götürdük. Yapılan muayene sonucunda kanserden şüphelenilerek doku örneği alındı ve patoloji raporu için incelenmek üzere Anakara'ya gönderileceği söylendi. Anam’a; "Teyze şimdi git onbeş gün sonra sonuç için gel." dendi.

Doku örneğide Ankara'ya doğru yola çıktı. Daha doğrusu biz öyle zannediyorduk!

Öyle olmadığını, Anam’ın onbeş gün sonra hastaneye “sonuç” için gittiğinde öğrendik.

Meğerse alınan ve bizim Ankara'ya gittiğini zannettiğimiz doku örneği hastanede bir köşede, ya da bırakıldığı yerde unutulmuş, öylece dururmuş iyi mi!

"Aa, teyze senin doku örneğini göndermeyi unuttuk, biz şimdi gönderelim, en iyisi sen bir onbeş gün daha bekle ve öyle gel."

Valla aferin doktor, ne deyim ben sana!

Yahu bu sağlık... “Bekleme”ye, “unutma”ya gelir mi? Üstelik kanser şüphesi var.

Hangi çağda yaşıyoruz? Hadi Kadıncağız gerçekten kanserse ve virüs yayılıyorsa!?..

***

Sayın Cengiz Dilber; bu gibi hoş olmayan durumları bilmenizde fayda var. Bunlar son birkaç ay içerisinde sadece benim yaşadıklarım.

Bu kuruluşlar hepimizin. Dolayısıyla bir başarı nasıl ki hepimizi gururlandırıyorsa, bir başarısızlık da hepimizi üzer! O yüzden bu “arz-ı hâl”imi değerlendireceğinizi umuyor, başarılar diliyor saygılar sunuyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Sur şehitleri için tören düzenleniyorSur şehitleri için tören düzenleniyorŞahan Gökbakar; "Biz üzmek için değil güldürmek için varız"Şahan Gökbakar; "Biz üzmek için değil güldürmek için varız"İşte Reina saldırganının Esenyurt'ta saklandığı evİşte Reina saldırganının Esenyurt'ta saklandığı evŞehit ateşi İzmir’i yaktıŞehit ateşi İzmir’i yaktıSaldırının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktıSaldırının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktıŞehit ateşi Erzurum’a düştüŞehit ateşi Erzurum’a düştü
FETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaFETÖ’nün "il ablası"na tutuklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaŞahan Gökbakar’dan tartışılan sahneyle ilgili açıklamaFETÖ’ye büyük darbe: YakalandıFETÖ’ye büyük darbe: Yakalandı