Unutmayın! Bu Seçim Yerel Seçim

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Hayretler içerisindeyim.

Başta Kahramanmaraş olmak üzere, bazı şehirlerde bu seçim, yerel seçim boyutunu aşıp, genel seçime dönmüş durumda!

Başbakan’ın “ceketimi koysam seçilirim.” Dediği üç beş il var. Kahramanmaraş’ı da hala bu illerden birisi olarak görmesi, beni çok üzüyor.

Başbakan, Kahramanmaraş mitingi sırasında, her mitinginde olduğu gibi, pensilvanya, faiz lobisi, mahrem, namahrem kelimelerinin farklı birleşimlerini kullanarak vatandaşı arkasına almaya çalıştı.

Birşeyi unuttu!

Yahu bu seçim yerel seçim! Kahramanmaraş’a ne yapacaksın onu bir anlat kardeşim!

Bazı abilerimiz, Mhp’nin projesi yok demiş, proje sunsunlar demiş.

Ak Parti’nin projelerini bana anlatabilecek birisi var mı?

 Afşinli kardeşlerimiz, hızlı tren ne olacak diye sordu da başbakan bıyık altından hızlı tren lafını geçirdi, Fatih bey sonra kendi projesi haline getirdi!

Kahramanmaraş’a 12 yılda 10 katrilyon para harcanmışmış! İstanbul mitingini kulaklarımı açıp dinledim. Başbakan dedi ki “Biz 12 senede İstanbul’a tam 77 katrilyon para harcadık!” Hoppala!

İstanbul ekonomi olarak Kahramanmaraş’ın neredeyse 100 katı, nüfus olarak 15 katı, İstabul gelişmişlikte 1. Kahramanmaraş 50’lerde. Sayın başbakan bir kente yalan söylüyor! sizce hangisine?

Ankara’ya 12 yılda yaklaşık 30 katrilyon para harcanmış, Kahramanmaraş’a 10!

Ankara’nın şehir için 3 şeritli ana halter uzunluğu tek başına tüm Kahramanmaraş’ın duble yol uzunluğunu yakalar.

                Şehrin birine 30 diğerine 10 katrilyon para harcanmış.Kafayı yiyeceğim ne mümkün 10 katrilyon para!

Buna inanmak için Başbakanı çok sevmek lazım başka türlü inanamazsınız!

10 Katrilyon para nasıl harcandı bu kente birisi bana anlatabilir mi?

Ben mühendislik tahsilini bitirmiş birisi olarak bu rakama hayatta inanmıyorum.

Beni inandıracak tek ihtimal şu,

Kahramanmaraş’ta halkın ciddi bir kesimi, dul maaşı, yaşlı maaşı, yaşlı bakım aylığı, gıda yardımı, kömür yardımı, eğitim yardımı derken epeyce devlet yardımı alıyor.

Ancak bu yardımlarla 10 katrilyon para ödenmiş olabilir!

Lakin yapmayın hemşerilerim, bir kent 12 yılda, Gaziantep’in bir yılda yaşadığı gelişimi yaşayamıyorsa ayıptır!

Bu yerel seçim! Genel seçim değil, genel seçimde siz yine bildiğinizi yapın, ne de olsa meclisin en pasif milletvekilleri (bir kaç vekilimiz haric!) yine bizde! Alıştık biz kentimizin dertlerini dile getirmeyen milletvekillerine

Fakat belediyecelik farklı şey, belediyecilik evlatlarınızın, kentinizin geleceği demektir.

Son 20 senede şehir sadece kendi dinamikleri ile yol almış bir halde, belediyecilikle harmanlanmış bir enerji bütünlüğü, bu kenti çok ileri götürebilir. Bunun farkında olalım.

Ankara’yı, İstanbul’u, Gaziantep’i, Adana’yı gözünüzün önüne getirin. Bu kentler aynı iktidarın yolunda bu kadar gelişebilmişken, bizim kentimiz neden yerinde sayıyor bir kendinize sorun!

MHP Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tahir Akgemci, hem kendi üniversitesinde hem eşrafı tarafından bu kadar sayılan sevilen ve saygı duyulan bir isim iken, akademik geçmişi göz önündeyken, daha şimdiden büyükşehir bütçelerini akademik olarak incelemiş ve kendi kendini idame ettirecek bütçeler hazırlamışken bu isme değer vermek bu kentin boynunun borcudur!

Şehircilik, kentsel yaklaşım, maliyet analizi bunlar derin bilgi birikimi, öngörü ve vizyon gerektirir. İsminin başında Prof. Ünvanı olan(Bildiğimiz klasik profesörlerden değil ünvanının hakkını veren bir profesör) bir şahsın vizyonuna inanmak gerekir.

Kahramanmaraş için ciddi bir şanstır, Tahir hocam, bu şansı değerlendirmek gerekir.

Son olarak, başbakan bu seçimi bir genel seçime çevirse de, unutmayalım ki bu bir yerel seçim. Başbakan 2 3 yılda bir gelir gider, lakin biz yine iş yapmayacak bir yönetim seçersek, biz yine koca bir 5 yılı şehirlerarası yol yatırımı ile tamamlarsak bize yazık! (Tarihi Kısık yolu gibi)

30 Mart’ın şehrimize ve ülkemize hayırlara vesile olması dileğiyle...

Yazarın Diğer Yazıları
Şırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildiŞırnak’ta 15 terörsii daha etkisiz hale getirildi"Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın""Kimse Türkiye’ye rağmen hesap kitap yapmasın"Sakaryaspor kendi evinde yenildiSakaryaspor kendi evinde yenildiİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduİstanbul Barosunun yeni başkanı Mehmet Durakoğlu olduGöksel’den Aleyna Tilki’ye destekİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu
"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlı
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01