Vakar mı? Şakşak mı?

Asuman SOYDAN ATASAYAR

Vakar, haysiyet, şeref gibi kavramların sadece yazı ve sohbet dilinde yüceltilerek anlatılmasına karşın uygulamada tam tersi yaşanıyor maalesef.. Bu asil kelimeler edebiyat yapmaya veya  hamasi nutuklar atmaya yarayan söz aksesuarları mı yoksa ?

İnsanların gözünü ve gönlünü bir büyücü maharetiyle kandıran dilbazların ardından atıp tuttukları halde yüzlerine  karşı parlak iltifatlar yapanlara şahit oldukça insanlığımdan utanıyorum.

Onurlu ve dürüst insanların ötelenip; üç kağıtçı, dilbaz ve yağcıların ilgi görmesini, öne çıkarılmasını gördükçe bu sözlerin kullanım alanlarının çok kısır olduğunu düşünüyorum bu da acıtıyor  içimi.. Dili her yöne dönebilen, laf  cambazı  artist karakterliler ,  yalaka şakşakçılar baştaçı edilirken genellikle doğrucu davudlar ötelenir, itibar görmezler . İnsan nefsinin alıklığı ve bazılarının da dalkavukluğu bu ortamı oluşturuyor. Böyle bir toplumda yaşamak çalı ve dikeni bol bir arazide yürümek kadar zor geliyor bana.

İş başvurularında, ikili ilişkilerde, sosyal ilişkiler gibi her tür ilişkilerde zekasız,idraksiz, öngörüsüz, cahil ama yalaka olanların donanımlı ve dürüst olanlara ezici üstünlük gösterdiği bir gerçek.

Olanca ahlaksızlığına,yalan dolanına,çirkinliğine dil marifetiyle makyajlı sözlerini perde yaparak göz boyayanların sayısı az değil. Fıtratında eğip bükme olmayan, doğruya eğri demeyen, onuruna düşkün,  kendine dürüst olmaktan hoşlanan kişilerin zeka seviyesi, becerisi ve azmi ne olursa olsun ya gözden kaçar ya da geç fark edilirler.

Bir istatistik vardı internette dolaşan;  Bir işe girebilmek,başarmak  veya işinizi yaptırtmak için gerekli olan özelliklerden; tecrübe,bilgi,zeka, beceri,çalışkanlık,dürüstlük, azim ve bunun gibi hangi değere sahip olursanız olun, sizi “yağcılık” kadar  yüzde yüz oranda kesin hedefe hiçbiri ulaştımıyormuş. Yağcı ve dilbaz olmadığınız takdirde  özgeçmişinizle ilgili ne sunarsanız sunun  geri çevrilme şansınız varmış.Yani liyakatin esas alınmadığı, eyyamcılığın itibar gördüğü bir alemde yaşıyoruz  maalesef.

 

"Her dalkavuk bir alığın sırtından geçinir " derler. İnsanların yarısı alık  diğer yarısı da dalkavuk muş gibi.. Oysa bu ikisinin ortasında kalmak çok zor değil. Alıkların akışkan nefsi sayesinde dalkavuksu basitlikler cirit atıyor dünyamızda.

"Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır"

"Tatlı dil gönül güzelliğinden gelir" derler.

Bu güzel sözler; Akıllı, iyi niyetli,yapıcı fikirliler  içindir . Bunlarla çıkarcı dilbazları birbirine karıştırmamak gerekir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01