Vitrin

Nurettin DAL

Sevgili dostlar, biz gazeteci ve köşe yazarlarının en önemli görevlerinden biride yaptıkları haber ve yazdıkları yazıların sonucunu takip etmektir. 30 Temmuz 2012 tarihinde Göksun Gündem Gazetesinde yayınlanan “Vitrin” başlıklı yazımda, Göksun’un o günkü vitrinini ve Göksun’u yönetenlerin vizyonunu ortaya koymuş, yazımı; “Herkesin vitrinine imrenerek baktığı ve içine girmekten mutlu olduğu bir Göksun ümidiyle…” cümlesiyle bitirmiştim.

Geride kalan yirmi yedi aya baktığımızda Göksun’da çok şey değiştiğini ve Göksun’un, herkesin vitrinine imrenerek baktığı ve içine girmekten mutlu olduğu bir şehir olma yolunda hızla ilerlediğini görebiliyoruz.

Sevgili dostlar, dilimize Fransızcadan giren “Vitrin”, genellikle mağazaların müşteri çekmek için en yeni, en güzel ve göz alıcı ürünlerini sergiledikleri, mağazanın sokaktan ya da caddeden camla ayrılan, mağazanın görünen yüzünü ifade eden bir kelimedir.

Bunun yanında kişilerin ve şehirlerin de vitrini vardır. Çünkü şehirler de kalkınmak ve büyümek için insana ihtiyaç duyar. Alışveriş yapacak insan da, yatırım yapacak insan da vitrine baktığına göre, günümüzde şehirlerin vitrinleri daha büyük önem arz etmektedir.

Vitrin görünen yüz olduğuna göre, şehirlerin giriş kapısı olan karayolu güzergâhları, kavşakları, bulvarları, caddeleri, sokakları, parkları, mimarisi ve sosyal hayat alanları ve daha birçok alan o şehirlerin vitrinleridir. Şehirlerin vitrinleri aynı zamanda o şehrin yöneticileri ve halkının da vizyonunu yansıtır. Sözlük anlamı, görme, görüş, öngörü, önsezi, hayal gücü, ülkü, ileri görüş olarak açıklanan ‘vizyon’ kelimesi ise ulaşılmak istenen hedef ve amaçları ifade eder.

Göksun’un yirmi yedi ay önceki vitrinine baktığımızda, tarihi ipek yolu üzerindeki kavşak noktalarından biri üzerine konuşlanmış, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Güney ve Doğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan, yüz beş yıllık tarihi geçmişi olan bir ilçe değil de, bir türlü köy olmaktan kurtulamayan bir kasaba görüyorduk. Göksun’un vizyonunu yansıtan en önemli vitrinlerinden biri olan bu yollardan her gün geçen yüzerce insan, terk edilmiş, harabe bir yerleşim yerinden geçtiği hissiyle, yoldaki oluşan kocaman çukurlarda tekerleri kopan araçları, sayısız trafik kazalarını ve çetin geçen kış aylarında püren geçidini geçemediği için yol kenarına gelişigüzel park edilmiş araçları ve mahsur kalmış insanları görüyordu.

İşte böylesi berbat bir vitrini seyrederek ilerleyen insanlar ilçe merkezine girmeden, girmeyi aklının ucundan bile geçirmeden çekip gidiyordu Göksun’dan. O gün yazdığım yazı ile bu sorunu dile getirdiğimde, yazının muhataplarının sorunu sahiplenmek ve çözüm üretmek şöyle dursun, bu yolların Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünün sorumluluk sahasında olduğu gerekçesi ile işgüzarlıkla suçlanır derecede eleştirilerine maruz kalmıştım.

Sevgili dostlar, yukarıda da belirttiğim gibi, geride kalan yirmi yedi aya baktığımızda Göksun’da çok şey değiştiğini ve Göksun’un, herkesin vitrinine imrenerek baktığı ve içine girmekten mutlu olduğu bir şehir olma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini görebiliyoruz.

Peki, ne oldu geride kalan yirmi yedi ayda ve ne değişti ki Göksun, yollarından geçen insanların dikkatini çekmeye başladı. Aslına bakarsanız değişen çok fazla bir şey yok. Göksun yine aynı yerinde duruyor. Çevre yollar yine Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanı içinde. Kayseri, Kahramanmaraş ve Afşin, Elbistan, Malatya yolu yine aynı yerinden gidiyor. Göksun’un şehir merkezi de aynı yerde duruyor. Göksun’un o gün de bir belediye başkanı vardı, şimdi de bir belediye başkanı var. O gün de Türkiye Büyük Millet Meclisinde iki milletvekili vardı, şimdi de iki milletvekili var. O gün de ülke genelinde önemli yerlerde çok sayıda bürokratı vardı, şimdi de.

Sevgili dostlar, Göksun’da değişen tek şey, yedi ay önce yani 30 Mart günü yapılan yerel seçimler ile iş başına gelen vizyon sahibi Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ve ekibi. İşte Başkan Aydın ve ekibinin ortaya koyduğu politika ve projelerle yedi ayda Göksun’da çok şey değişti. Mesela, kent halkının ve ilçe merkezine gelen insanların mutlak uğrak yeri olan parklar iyileştirildi. Ulu Cami Parkı tamamen yenilendi. Ayrıca iki yeni park yapıldı. Daha önce hayvan pazarı olarak inşa edilen ancak ruhsatı alınmayan tesis, Türkiye’nin 14. “Hayvan Borsası” oluyor. Semt Pazarının alt yapısı bitmek üzere. Bunun yanında sosyal yaşam alanlarının projeleri hızla hazırlanıyor.

Başkan Aydın’ın seçim sürecinde üstüne basa basa söylediği iki önemli politikası vardı. Bunlardan biri; devletin tüm imkânlarını Göksun’a getirmek için tüm yatırımcı kurumlarla işbirliği yapacağı, diğeri ise; Göksun’u Göksunlularla birlikte yöneteceği. İşte buna birkaç örnek; Spor Bakanlığı ve İl Spor Müdürlüğü işbirliği ile FİFA standartlarında bir futbol sahasının yapımı devam ediyor. KASKİ işbirliği ile ilçenin en önemli sorunlarında biri olan dere ıslahı kanalizasyon projesi devam ediyor. İçinde birçok yeniliği barındıran bir park İLBANK hibe programı projesi ile yapılıyor. Değirmendere Mahallesinin yolu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile asfalta kavuştu.

En önemli vitrin, çevre yollar Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile Afşin, Elbistan, Malatya yolu Mehmet Sağlam Bulvarı 7 kilometre uzunluğunda sıcak asfalt bölünmüş yol olarak yapıldı. Kaldırım ve orta refüj çalışmaları devam ediyor. Kahramanmaraş karayolu Arslanbey Bulvarı, yeni tünel bağlantısının yapılacağı İstanbulluoğlu Petrol’e kadar, 3.5 kilometre sıcak asfalt bölünmüş yol olarak çalışması devam ediyor. Bu yol üzerinde biri İstanbulluoğlu Petrol civarında, biri de DSİ kavşağında olmak üzere iki yeni akıllı kavşak yapılacak. Önümüzdeki yıl Kayseri karayolu 3.5 kilometre uzunluğunda Çağlayan Mahallesine kadar sıcak asfalt bölünmüş yol olarak yapılacak. Yine bu güzergâhta bulunan ve şimdi adeta bir ucubeyi andıran Sanayi Kavşağı da akıllı kavşak olarak yapılacak. Tünel projesinin devamı olarak ise Kahramanmaraş karayolunu, İstanbulluoğlu Petrolden, Sanayi Kavşağı üzerinden Kayseri karayoluna bağlayacak olan Nevzat Pakdil Bulvarı sıcak asfalt bölünmüş yol olarak yapılacak. Ve Göksun’u çevreleyen bu dört ana yol üzerinde kurulacak olan 5 adet üst geçit projesi 2015 yılı içinde yine Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek.

Ve bu vitrinin en önemli simgesi olarak, Göksun’u anlatan, Göksun’un tanıtımını yapacak olan “Göksun Elma’sının” heykeli, yeniden akıllı kavşak olarak yapılacak olan yolçatı kavşağının tam ortasında yerini alacak. Önümüzdeki iki yıl içinde, Göksun-Kahramanmaraş ve Göksun Andırın karayolunun da tam anlamıyla hayata geçmesi ile birlikte, Göksun hayal edilemeyecek ölçüde büyüyerek bölgenin cazibe merkezi haline gelecek.

Ve bir not: Çok olduğumuzun farkındayız. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun dediği gibi, “Biz daha çok olacağız”.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"
13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonuÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01