• Kahramanmaraş’ta seracılık her geçen gün yaygınlaşıyor
 • Türkiye'nin işsizlik rakamları açıklandı
 • Yeni sistem için TBMM'de ilk tur bitti
 • KKTC’de 9 FETÖ’cü albay gözaltına alındı
 • Başbakan Yıldırım: "Kıbrıs konusunda kırmızı çizgilerimiz bellidir"
 • TÜGVA Kızılay'ın Kan bağışına kayıtsız kalmadı
 • Yayman, Yeni Türkiye vizyonu ve başkanlık sistemini anlattı
 • ‘Ekonomik ve sosyal gelişiminin en önemli mimarı basındır’
 • Kahramanmaraş havalimanı Aralık ayında 19.663 yolcuya hizmet verildi
 • Daha temiz bir çevre için atıksu arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor
 • Kahramanmaraş'ta Tabiat Turizmi Çalıştayı düzenlendi
 • Başkan Mahçiçek, çocuklarla birlikte kitap okudu
 • Liseler Voleybol(A) turnuvasında birinciler belli oldu
 • 129 bin kişi daha tespit edildi devletteki Kripto Fetocular çözülür mü?
 • Kahramanmaraş'ta görme engelli hafızlar, şehitler için mevlit okudu
 • "Bir cinayet örgütünün barış masasında ne işi var"
 • “Gazetecilerimizin duruşu takdire şayandır”
 • Kahramanmaraş’ta FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 6 zanlı tutuklandı
 • ABD'den flaş açıklama: PYD de masada olmalı
 • Türkmenlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Yalakalık Mesleği

A.Süreyya Durna

Dokunuş

Asla itibarı, “saye”si olmaz

Şeref, onur gibi payesi olmaz

Yalakalık, yağdanlıksa görevi

Katiyetle büyük gayesi olmaz

                                   A.S.D

       İnsanlık onuruna ve haysiyetine asla yakışmayan, çok ama çok çirkin bir yaklaşım biçimidir şu yalakalık!

       İğrençliktir, daha doğrusu müptezelliktir. Kişilerin “silik”leşme bakımından düştüğü ve alçaldığı en dip noktadır belki de… Neden ihtiyaç duyulur, neden tenezzül edilir, anlaşılır gibi değil. Bunca eğilmenin ve bükülmenin, el-etek öpmenin; göz göze gelebilmek uğruna akla karayı seçmenin iler tutar yanı yoktur inancımızda. İlkesizliktir, omurgasızlıktır, ahlaksızlıktır bu aynı zamanda.

       “Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilme!” deyimi, isabetli ve anlamlı bir deyimdir aslında.

       Fakat maalesef, toplumumuz söz konusu “yalaka”lığın bir nevi zebunu konumundadır. Öyle alıştırılmış ve öyle silikleştirilmiştir. Talimi, terbiyesi ve mektebi bulunmayan bu çirkin sıfatın yaygınlaşmasında; içselleştirilmesinde resmi kurum ve kuruluşların payı büyüktür ziyadesiyle.

       Alenen hoşlananlar vardır, kendilerine; “ağamsın, paşamsın!” denilmesinden. Karşıdakilerin aşırı derecede küçülmesinden... Bazı görgüsüzlerin ve sonradan görmüşlerin “ulu”luk yanları depreşiyor dalkavukça temennalardan ve yersiz senalardan… Sürekli böbürleniyorlar.

       Ayıptır yahu!..

       Oysa bizim kültürümüzde “dik durma” diye bir kavram her zaman caridir. Mert insanlarla lebalep dolu bilinen Anadolu halkına, takriben bir asırdan beri ikiyüzlü Batı toplumunun kirli gömleğini giydirmeye çalışıyorlar. Her alanda ve her konuda genleriyle oynayıp tavsatmaya uğraşıyorlar.

       Cumhuriyet tarihinin imtiyazlı ve buyurgan tosuncukları, kimi yerde “köylü” yaftasıyla… Kimi yerde “poturlu” muamelesiyle… Kimi yerde “çık dışarı!” şeklinde azarlamasıyla necip milletimizi horlayarak ötekileştirmişlerdir. İşte bu ötekileştirilmenin ezikliği neticesinde, ne yazık ki iki ayrı zayıf karakterde bir sınıf türemiştir bağrımızda…

       Ezik ve “yalaka” sınıf…

       Yıllarca esas duruşa geçmek, çekingen ve ürkek davranmak, kapıdan süklüm püklüm girmek, doğruları söylemekten kaçınmak, ezik zümrenin halet-i ruhiyesinde onulmaz yaralar açarkeni “Yalaka” zümrenin; adam parlatma, adam kılağılama, takla atma, suni iltifatlar yağdırma, hamili kişiye hava pompalama tarzındaki kancıkça davranışları; ancak onursuzluğun bir tezahürü olarak belirlenmiştir.

       Nedense saymakla bitmeyen çok sayın ve de saygın (!) kişiler, daha düne kadar birlikte öküz güttükleri arkadaşlarını tanımak istemiyorlar.  Biri es kazara ismiyle hitap etse, makamdaki “Sayın”lı mayınlı ifadelere alışmış arkadaşı tarafından derhal kodlanıyor. İlla da “zatı âlileriniz, tensipleriniz, takdir buyurmalarınız, direktifleriniz, tabii ki efendim, elbette ki feşmekân bey” literatürüyle mündemiç ifadeler kullanılmasını arzu ediyorlar.

       Hoş yalakalıkta parayla değil ki…

       Kahve dövücülerinin hınk deyicileri kol geziyor ortada. Etraf rüzgârgüllerinden geçilmiyor. Yaşa, varol, bravo höykürmeleri gırla… Hele de seçtikleri kişileri putlaştırmaları yok mu?!. Adamı öylesine azmanlaştırıyorlar, öylesine kutsallaştırıyorlar ki Allah korusun!..

       Yapamadığı hizmetlerden ve yerine getiremediği vaatlerden dolayı hesap sorması gereken kişilerin karşısında bir de daha yamuluyorlar. “Efendim biz sizleri her platformda savunmuşuzdur. Örnek kişiliğinizi daima dillendirmişizdir. Adınıza sosyal medyada sayfalar açmışızdır. Müsterih olunuz efendim.” yağdanlığında terkip cümlelerle sözüm ona kuyruk sallıyorlar.

       Esasında yalakalık sektörünü ayakta tutan, düzenin düzensizliğidir. Düzen adil işlese, yargı adil kararlar verse, çarklar adil dönse, müesseseler adil iş yapsa, gelir dağılımı adil bölüşülse, teraziler denk tutulsa; “yalaka”larda yalakalıktan eser kalmaz sanırım.

       O zamanda müesses nizamın başköşesine kurulanların işine gelmez. Çünkü yalakalarla götürüyorlar işi. Açıklarını ve ayıplarını onlarla kapatıyorlar.

       Revaçta bir meslek neyse de…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Afşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekAfşin’de Kansere Karşı Farkındalık Programı DüzenlenecekHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldiHayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye yükseldiSamsun'da silahlı şahıs lokantada 5 kişiyi rehin aldıSamsun'da silahlı şahıs lokantada 5 kişiyi rehin aldıBugün hava nasıl olacak?Bugün hava nasıl olacak?Maden ocağında göçtü: 1 kişi öldüMaden ocağında göçtü: 1 kişi öldüİşçileri taşıyan midibüs kaza yaptı: 15 kişi yaralıİşçileri taşıyan midibüs kaza yaptı: 15 kişi yaralı
Düşen uçaktaki mürettebatın kimlikleri beli olduDüşen uçaktaki mürettebatın kimlikleri beli olduHuzur ve MutlulukHuzur ve MutlulukBakan Bozdağ: Türk bayrağının yanında başka bayrak olamazBakan Bozdağ: Türk bayrağının yanında başka bayrak olamaz