Yedi Güzel adam

Mustafa SEYİTHANOĞLU

  “Maraş’a ekleyebilecek hiçbir şerefim yok,fakat Maraşlı olmaktan gelen bir şeref yaşıyorum. Bu şerefi içimde rasgele bir duygu değil, sistemli bir gurur halinde besledim.” Diyor, Necip Fazıl Kısakürek.

    Anadolu topraklarına 700 civarında şair ve ozan yetiştirmiştir Maraş.Yine Üstad Necip Fazıl; “Maraş, harikalar vatandır.” der, bu edebiyat bahçesine.

   Maraş, aşkı ve edebiyatı pişiren olgunlaştıran duyguları kelimelere döktüren eşsiz bir vatan.

   “Maraş, çocuk yüreğimin ateş aldığı yerdir.” der Sezai Karakoç ve ekler: “ Belki ondan önce rüya alemi gibi bir iç dünyanın sahibiydim. Derinliğe aday bir dünya. Bu Maraş’ta alev aldı.”

   Maraş diriliş ve mücadele şehridir, kendi kendine çileye baş kaldırmış, namusuna bayrağına el sürdürtmemiş bir şehirdir.

    Nuri Pakdil der ki: “Sanatla başladı yurdumuzda yabancılaşma, yine sanatla kalkacağız ayağa!”  

   Öyle bir diriliş ki, silahın zamanı geçtiğinde kalemin zamanı gelmiştir.  

   Kurtuluş mücadelesinin vatan savunucusu nesli, yerini medeniyet neferleri, dava adamlarına bırakmış iken, silahın yerini kalemin ve kağıdın alması kaçınılmazdı.

   Karacaoğlan ile başlamıştır bilinen edebiyat geçmişi bu kentin, böyle büyük bir halk ozanında etkilenmemek zaten mümkün değildir.

   Karacaoğlan’ın ardından Sünbülzade Vehbi, Kuddusi, Şirazi ve Şazi, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Nurullah Ataç, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Abdurrahim Karakoç, Ahmet Taşgetiren, Erdem Bayazıt, Kenan Seyithanoğlu, Akif İnan, Bahattin Karakoç, Alaaddin Özdenören, Rüştü Sardağ, Şeref Turhan, Vehbi Vakkasoğlu, Aşık Mahzuni, Tahsin Yücel, Bejan Matur

   Bir çırpıda bu yazıyı yazarken aklıma gelen edebiyat ve sanat insanları.

   Tabi ismini yazamadığımız nicesi var, haksızlık etmek asla istemem kimse gücenmesin lütfen.

   İsimleri yazmaya başlasak, nice kalem ve kağıt tüketiriz. Niye böyle bir giriş yaptım derseniz, Yazının başlığından da anlaşıldığı gibi esas konu Yedi Güzel Adam.

    Yedi Güzel Adam’ı Kahramanmaraş’ın dizi projesinden daha çok Türk edebiyatının dizi projesi olarak görüyorum.

    Biz ne olduğu nereye gittiği belli olmayan, mafyacılık oynanan, aşkı üstü açık arabaların içinde yaşanan bir hikayeymiş gibi anlatan, zenginin istişamlı yaşamını çok standart bir yaşam tarzıymış gibi sunan, sevgiyi, aile bağlarını, gelenek göreneklerimizi göz ardı eden, Nuri Pakdil’in bahsettiği “yurdumuzda yabancılaşmaya” artık bir dur deme eseri olarak görüyorum, Yedi Güzel Adamı.

   Yedi Güzel Adam bizim edebiyat geçmişimizin neferleridir.

   Onlara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur.

   Geçtiğimiz hafta Yedi Güzel Adam’dan birisi olan Erdem Bayazıt’ın kızı Kahramanmaraş milletvekilimiz Sevde Bayazıt Kaçar hanımefendi ile Yedi Güzel Adam’ı konuştuk.

   Projenin hayata geçişi, çekimleri sırasında yaşanan zorluklar detaylıca tartıştık bu konuları.

   Sohbetin sonunda ortak fikrimiz şu oldu.

   Bu kadar edebiyat kökeni ve geçmişi olan bir şehrin hem edebiyatçılarına hem de kültürüne sahip çıkması sadece dizi filmlerle olmayacak.

   Ulusal çapta başlayıp uluslararası boyuta taşınacak edebiyat ödülleri ve yarışmaları yapılması, hem geçmişimize hem dilimize hem de medeniyetimize olan borcumuzu ödemenin küçük bir adımı olacaktır. Bunu yapmak bizlerin elindedir.

   Tüm Kahramanmaraşlı’nın gerek bu diziye, gerekse de şairlerine sahip çıkmasından memnun olan Sevde hanım, bu edebiyat kültürü ile alakalı her projenin de arkasında duracağını bizlere gösterdi.

   Bu şekilde yapılacak bir ödül töreni hem kentin tanıtımına, hem Türk edebiyatının tanıtımına, hem de kültürümüze ciddi bir katkı sağlayacaktır. Tüm memleket severlerin bu projelerde el birliği içinde olması son derece önemlidir.

   Yazımı tamamlarken, Şimdi ki adıyla gençlik dizileri olarak adledilen ve sözde aşkı temsil eden dizilere karşılık Abdurrahim Karakoç’un Mihriban şiirini paylaşmak istiyorum.

    Esenlikler diliyorum.

MİHRİBAN

Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamıştın, çözülmüyor Mihriban
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor Mihriban

Yar, deyince kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban

Önce naz sonra söz ve sonra hile
Sevilen seveni düşürür dile
Seneler asırlar değişse bile
Eski töre bozulmuyor Mihriban

Tabiplerde ilaç yoktur yarama
Aşk değince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut çizilmiyor Mihriban

Boşa bağlanmış bülbül gülüne
Kar koysan köz olur aşkın külüne
Şaştım kara bahtım tahammülüne
Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban

Tarife sığmıyor aşkın anlamı
Ancak çeken bilir bu derdi gamı
Bir kördüğüm baştan sona tamamı
Çözemedim çözülmüyor Mihriban

Yazarın Diğer Yazıları
Arıcılara Eğitim VerildiArıcılara Eğitim VerildiErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıErmeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşıAntalya'da patlamaAntalya'da patlamaBeklenen görüşme gerçekleştiBeklenen görüşme gerçekleştiGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduGenç futbolcu kalp krizi kurbanı olduAykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"Aykut Kocaman: "Böyle bir ifadem yok"
13 ilde dev FETÖ operasyonu13 ilde dev FETÖ operasyonuÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduÜnlü işadamı F.Bahçe’ye talip olduHacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)Hacı Duran Gökkaya (1955 - 2013)
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01