Yerel Seçimin Ardından

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Seçimlerden sonra sonuçları yorumlamak için sakin kafa ile düşünmek şarttı.

Ankara’da kulislerde tartışarak, sonuçları daha doğru yorumlamak adına bir süre bekledim.

                Bu seçim sonuçlarını yeterince tahlil edip tartıştıktan sonra zaman kaleme sarılma zamanıdır, diye düşünerek yazıma başlıyorum.

                Kahramanmaraş ile alakalı tek bir paragraf yazacağım:

                Kahramanmaraş, Başbakan’ına sahip çıkmaya sadece ona oy vermeye devam edecek. Bu sebeple siyasetçi yetiştirmemeye, rölantide kalmaya, saha siyasetçisini görmemeye devam edecek.

                Seçimlerden üç gün önce kendi sosyal medya hesabımda “Kahramanmaraş’ta MHP için umutlanıyorum lakin son yazımın ardından gelen mail ve yorumlardan gördüğüm, Ak Parti’nin %60 oy alacağı yönündedir.” yazmıştım. sonuç hemen hemen aynı çıktı.

                Umarım Kahramanmaraş’ta yeni başkan sayın Erkoç beni mahçup eder, şehir yatırımlarla gelişir. Kahramanmaraş’a geldiğim anda kendisine de hayırlı olsun ziyaretinde bulunacağım.

                Gelelim Türkiye’nin durumuna, kimse kusura bakmasın Başbakan bu seçimi kazandı! Bakınız Ak Parti kazandı demiyorum, Başbakan kazandı diyorum!

                Üstelik kendi tahmin ettiğinden de güçlü bir şekilde bu seçimi kazandı.

                Örneğin Ankara’da Melih Gökçek karşısında Mansur Yavaş hamlesi neden tutmadı diye şikayetlenen Ankaralı’ya şunu söylüyorum. Seçimi Gökçek değil (Resmi sonuçlar henüz açıklanmasa da çok az farkla Gökçek kazanacak gibi duruyor!) Başbakan kazandı! Mansur Yavaş’ın gücü Melih Gökçek’e yeterdi fakat Başbakana yetmedi!

Kahramanmaraş’ı, Kayseri’yi, Samsun’u, Konya’yı, Erzurum’u Başbakan kazandı.

Bu milletin başbakana sevgisi seçimin bu şekilde sonuçlanmasına neden oldu.

Partiler ittifak kurmasa da seçmenin bir kısmı ittifak kurdu. Bunlara rağmen Ak Parti 43-45 bandını yakaladı.

Başbakan memnun mu dersiniz? Hem memnun hem değil.

Memnun, bu milletin ciddi bir kesimi hala kendisini seviyor. Memnun değil, düşen oylardan anladığı adaylarına çok fazla güven yok!

Üstelik başbakan şunu da gördü. Aklı selim herkes yolsuzluğun olduğunu biliyor. Başbakan’ın etrafındaki kişileri temizlemesi, paralele karşı güçlü durması için bu millet belki de başbakana son şansı verdi!

Üstelik bu yolsuzlukların olmadığına inanlar, yine Başbakan’ı sevdikleri için olmadığına inanıyor. Lakin Ankara’da Ak Partili, CHP’li, MHP’li herkes bu yolsuzlukların olduğunu biliyor. Başbakan’ın bir an önce yolsuzluk pisliğine batmış isimleri etrafından göndermesini bekliyor.

Bu seçimin en büyük kaybedeni CHP olmuştur.

Tüm enstrumanlar CHP için avantaj yaratmış olsa da CHP oy bandını 27-29 arasına ancak çıkartabilmiştir.

CHP yakın zamanda bir daha bu oyları da göremeyecektir.

Yanlış siyaset, tabanı itibariyle ne yazık ki merkeze kaymak yerine uçlara giden yanlı düşünce, CHP’nin herkesi kucaklayacağız söyleminin tam zıttında hareket ediyor.

Mansur Yavaş gibi son dakikaya kadar ben ülkücüyüm diyen ve ülkücü olan bir kişi, Ankara’da hiç bir CHP’li siyasinin vermediği mücadeleyi veriyor. Ankara’da oy vermiş herkesin oyunu savunmak için mücadele ediyor. Ne Kılıçdaroğlu ne de Sarıgül bu mücadeleyi veremedi.

Üstelik Mansur Yavaş’ın bu siyasi yaklaşımı, devletçi, halkçı tutumu tüm CHP’lilerin de gönüllerini fethediyor. YSK önünde toplanan kitlelere, bir kişinin bile burnu kanasın istemiyorum. Sokaklardan çekilin mücadeleyi genel merkezde ve yasal koşullarda veriyoruz diyor, herkesin alkışını alıyor.

CHP’li seçmen de aslında kendilerini nasıl kişilerin temsil ettiğini de üstü kapalı olarak görmüş oldular!

Her söylemi ile insanları sokaktan uzak tutmaya çalışıyor. Bu siyasi yaklaşım çok tanıdık geliyor!

Bakalım sayın Kılıçdaroğlu önümüzdeki genel seçimler için nasıl bir taktik yürütecek.

MHP 15-17 bandını yakaladı, MHP’de CHP’nin ardından bu seçimi kaybeden olmuştur. Tabanın düşündüğü ittifak düşünceleri, bazı yerlerde MHP’nin beklemediği sonuçlara sebep oldu.

Bakalım bundan sonra MHP tabanı bu şekilde bir ittifakın içinde yer alabilecek mi?

Yoksa yılların ülkücülerini, küstürdüğü gibi tekrar partiye çekebilecek mi?

Yerel seçimden daha çok bir genel seçim havasında geçen bu seçimin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01