Yöresel Yemeklerimiz Ve Tanıtımı

Mustafa SEYİTHANOĞLU

Kahramanmaraş mutfağı, Türkiye’nin en çeşitli mutfaklarından birisi olsa da, henüz yeterli itibarı ve ilgiyi görememiş bir kültürdür.

 Türkiye’de hemen hemen her ilin kendine özgü bir yemeği ve bu yemeğini pazarlamayı başarmış yerel yatırımcıları bulunuyor.

 Baktığınız zaman Kayseri, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Kastamonu, Hatay, Adana, Trabzon geniş mutfaklarını detaylıca tanıtmayı başarmış şehirler. Oluşturdukları markalar, yaydıkları geniş reklam alanları ve lokantalarla şehrin sembolü haline getirilmiş tat ve kültürleri mevcut.

Bu şehirlerden inanın Kahramanmaraş’ın eksiği yok fazlası var! Türkiye’nin yarısından çoğunu gezmiş ve gezdiği yerlerde yöresel tüm yemekleri tatmış biri olarak samimiyetle söylemeliyim ki Maraş mutfağı Türkiye’nin en çeşitli en lezzetli mutfaklarından biridir.

Bu lezzetlerin elbet bir sırrı var! Osmanlı döneminde saraya birçok gelin gönderen Kahramanmaraş, bu sayede Osmanlı mutfağının inceliklerini de bir kültür olarak kente taşımıştır. Bunun yanı sıra saray yemeği olarak bilinen birçok yemeğe de bir Maraşlı elinin değdiği de aşikârdır.

 İstanbul’da Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen 5. Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması etkinliğine adeta bir çıkarma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 24 aşçının yaptığı 121 çeşit Maraş yemeği ile katılan konukları adeta büyülemiştir.

 Akşam haberleri sırasında televizyonda gördüğüm an inanın gözlerim ışıldadı. Mumbar dolması, ekşili çorba, Maraş dondurması, kuru dolması, ravanda şerbeti, içli köfte, acem pilavı, ekşili kabak sulusu, pekmez sucuğu, tirşik vb. liste uzadıkça uzuyor. Aynı anda televizyonda bu kadar çeşit Maraş yemeği ile adeta büyülendim.

Ertesi gün doğal olarak gurbette yaşayan bir Maraşlı olarak Mado’ya öğlen yemeğine gittim. Az da olsa Maraş yemeklerine olan özlemimi dindirdim diyebilirim.

  Bugün Kahramanmaraş mutfağını şüphesiz en iyi tanıtan kurum Mado’ dur. Bu katkılarından dolayı Mado ailesine de teşekkür etmek gerekir.

 Bu organizasyonda emeği geçen başta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere tüm destekleyen kurumlara, Kervan pastanelerine kültürel olarak tanıtımımızı yapmaya niyetli tüm herkese sonsuz teşekkürler.

 Kültür ve Turizm Bakanı’nın Maraşlı olduğu bir dönemde Sayın Mahir Ünal’la çok ciddi bir tanıtım atağı yapmamız lazım. Bu konuda fikri olan herkesin bakanın kapısını çalması gerekir. Kimin elinden ne geliyorsa ardına koymaması, memleketimiz için el birliğinden çekinmemesi gerekiyor.

İnanın Kahramanmaraş tanıtılması gereken bir şehir ve inanın tanıtıldığı zaman, gerek doğası gerek sofrası gerekse de tarihi ile turizm olarak Türkiye’ye çok ciddi katma değer katacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Koç Holding'den vergi borcu yapılandırmasıKoç Holding'den vergi borcu yapılandırması"Başkanın talimatıyla takımı çektim""Başkanın talimatıyla takımı çektim""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar""En büyük zararı Müslümanlara veriyorlar"Masa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiMasa tenisinde bir ilk: Avrupa Şampiyonluğu geldiŞok cihazlı tacizci tutuklandıŞok cihazlı tacizci tutuklandıUyan Türk Milleti UyanUyan Türk Milleti Uyan
Düğün yemeği 200 kişiyi zehirlediDüğün yemeği 200 kişiyi zehirlediBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü LanetliyoruzBaşkan Çeleğen’ Her Türlü Terörü Lanetliyoruz"Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz""Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at koşturamaz"
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01