Yozlaşan Dilimiz

Bekir YILMAZ

Öncelikle "YERELDEN EVRENSELE AÇILAN KAPI" sloganını kendine şiar edinmiş Kahramanmaraş Gündem Gazetesi'ne ve Kahramanmaraş basınının duayen gazetecilerinden üstad Mehmet Taş ağabeyimize bize bu imkanı sağladığı ve bu köşede, siz değerli okuyucularımız ile bizi buluşturduğu için tüm okuyucularıma ve kendilerine teşekkürlerimi ileterek yazıma başlamak istiyorum.

"Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum.
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayımlamıştı;
Bu günden sonra divanda, dergahta, bergahta, mecliste, meydanda,
Türkçe´den başka dil konuşulmayacak
diye, Hatırlayanınız var mı?
Dolanın yurdun dört bir yanını,
Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri
Fermana uyanınız var mı?"
Dilimizin yozlaşması son yıllarda hız kazanmıştır maalesef.İşyeri tabelalarından tutun da durak reklamlarına kadar hastanelerden tutunda pastanelere kadar iş merkezlerinden tutunda otellere kadar tüm ortamlarda bu açıkça görülmektedir.Güzelim Türkçe dururken yabancı isimleri sırf özentiden dolayı dilimize yerleştirmenin mantığını anlamış değilim.
Birçoğumuz zaman zaman seyahat ediyoruz geziyoruz Türkiye’de hangi şehire,hangi ilçeye gidersek gidelim yabancı kelimelerin tabelaları işgal ettiğini görüyoruz.Bu yabancı isimleri ilimiz Kahramanmaraş'ta ilçemiz Elbistan'da ve birçok ilimizde, ilçemizde, kasabamızda hatta hatta köylerimizde bile görmek mümkün.Şöyle bir çıkın gezin sokakları,caddeleri ya da ne bileyim alış,veriş merkezlerini ve çevremizde bulunan mağazaların tabelalarına bir bakın. kaçı Türkçe? Kaçını gerçekten okuyabiliyoruz ya da anlıyoruz? Hepimiz biliyoruz ki, çok çok azını,tabelalardaki isimlerin bu hale gelmesine de "tabela özentiliği" diyorum ben, birçok iş yerinin tabelasını ingilizce yada fransızca kelimeler süslemektedir.
Fransızların “benim iki vatanım var. birisi yaşadığım topraklar; ikincisi konuştuğum ana dilim” sözü sanırım çok dikkate alınması gereken bir söz.Veya Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ın dediği gibi “Kelimelerin girebildiği yerde silah patlatmaya lüzum yoktur.”
Birçok işletmeci seçtiği yabancı kelimenin ne anlama geldiğini bile bilmeden iş yerine isim olarak koymaktan sakınmıyor.Örnegin,şarküteri (charcuterie)Fransızca bir kelime olup peynir, zeytin, salam, sucuk gibi yiyecek maddelerinin satıldığı dükkân veya büyük alışveriş merkezinin bir bölümü. olarak biliniyor. Ancak bu sözcük Fransızcada domuz etinin satıldığı yer veya domuz kasabı anlamındadır kaçımız biliyoruz peki?
Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarından itibaren dilde müthiş bir sadeleştirme yapılmış ve Türkçe yabancı dillerin etkisinden kurtulmuş, okunabilir anlaşılabilir bir dil haline getirilmiştir.Türkçe dilinin çok zengin olduğunu biliyoruz ama gelişen teknolojiler ile kelime türetme anlayışımız çok geride kalmış yabancı dillerden dilimize geçen kelimeleri birebir almak durumunda kalmışız.Yerine kelime türetme çabalarımız bazı vakitler abes kaçmış, fax ile belgeçer gibi bazı vakitler ise fevkalade başarılı olmuştur computer ile bilgisayar gibi.
Fransızcanın veya İngilizcenin istilasına uğrayan bir dilin sonu hayırlı değil.Diğer dünya dilleri incelendiğinde en çok etkilenen,bozulan dillerden biri güzel Türkçemizdir halbuki Türkçe, tarihin derinliklerinden gelen,köklü bir dildir.O kadar çok kelime var ki,dilimizi kurtarmak istiyorsak, yapmamız gereken şey kendi dilimizin kelimelerini kullanmaya çalışmaktır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
İç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu olduİç Mimarlar İl Temsilcisi Yavuz Kozanoğlu oldu"Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız""Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptıracağız"Maskeli soyguncu iş yerini böyle soyduMaskeli soyguncu iş yerini böyle soyduUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıUzmanlar uyardı: Aşırı mutluluk da kalbe zararlıKar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kar Yapı da Kavurmalı Aşure !Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"Kutlu: "70 dakikada üstün bir futbol oynadık"
Bu da ’Sakallı yarasa’Bu da ’Sakallı yarasa’AİHM’den ilk dershane kararı verildiAİHM’den ilk dershane kararı verildiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik ZiyaretiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Tebrik Ziyareti
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Maraş Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Bu site İHA abonesidir.
Tel : 0344 221 40 01