1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. 12 ŞUBAT FESTİVALİ
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

12 ŞUBAT FESTİVALİ

A+A-
Yazıyı Dinle

Tarih 12 Şubat 2012 bugün Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü. Bayram kutlamaları soğuk havaya rağmen Trabzon caddesinde coşkulu bir şölene dönüştü.

Belediye Başkanı Mustafa POYRAZ’ın organizatörlüğünde yapılan 12 Şubat Kurtuluş Bayramı festival şeklinde kutlandı. Çok güzeldi. Tebrikler başkan.

Geçmiş yıllarda yapılan bayram kutlamalarını bir hatırlayın. Bir de bugün yapılan kutlamaları hatırlayın. Arasında çok fark olduğunu göreceksiniz. Bunu  eski yapılanları eleştirmek için söylemiyorum. Tabiî ki; onlarda kendi zaman diliminde önemli etkinliklerdi. Yapanlardan Allah razı olsun.

 Bu bayramda; kurtuluş savaşında yaşanan olayların yeniden senaryosunun yazıldığını ve sahnelendiğini görüyoruz.   

Yazılan senaryonun görsel sanatlara uyarlanarak sahnelenmesi çok başarılıydı.   Bu nedenle halkın bayrama ilgisi eskiye göre çok fazlaydı.

 Valiliğin  Belediye ile birlikte  yaptığı organizasyon muhteşemdi. 12  Şubat kurtuluş bayramı etkinliklerinin festival ve şölen havasında kutlanmasını sağlayan Vali Şükrü KOCATEPE ile Belediye Başkanı Mustafa POYRAZ’a bir Kahramanmaraşlı olarak teşekkür ediyorum.

 Etkinliğe katkı sunan  ESNAF ve SANATKAR  kuruluşlarına ve tüm emeği geçenlere de ayrıca teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.

 Yöneticileri daha iyi hizmet yapmaları yönünde zaman zaman eleştirsek te; güzel hizmet yaptıklarında da takdir etmemiz gerekir. Bu bir insanlık erdemidir.

 Programı sunmak için  davet edilen sunucuları da unutmayalım. Gazeteci İclal AYDIN’ nın güzel ses tonu ile okuduğu şiirler, diğer sunucu  Serdar TUNCER’in  de güzel ses tonu ile okuduğu şiirler bayramı daha da güzelleştirdi.

Yapılan etkinliklerden: Prof. Dr. Orhan DOĞAN’ın “Maraş Milli Mücadelesinde Öne Çıkan İsimler Ve Olaylar” konulu konferansı. Uluslar arası güreş turnuvası, Kuvay-ı Milliye adlı devlet tiyatrosunun sergilediği oyun, resim sergisi, milli piyango çekilişi, ses sanatçısı hemşerimiz KIRAÇ konseri, AYNA müzik gurubunun konseri 12 Şubat bayramının şölen havasında geçmesini sağlayan önemli etkinliklerdi.

12 Şubat kurtuluş bayramının AKSU tv de naklen ulusal yayını iyi idi. Gelecek bayramların sadece Kahramanmaraş için de değil, Türkiye gündemine taşınarak  her 12 Şubat gününün ulusal gün ilan edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Yerellikten ulusallığa yükselmelidir. İstanbul da ki iş adamlarının İstiklal caddesindeki yürüyüşleri iyi idi, mutat hale getirilmelidir.  Her 12 Şubat ta İstanbul da basının ilgisini çekecek etkinlikler yapılmalıdır. Bedava yapılamıyorsa özel bütçe ayrılmalıdır. Ancak bu şekilde Kahramanmaraş’ın Mardin’e komşu olmadığı öğrenilir. Aksi halde kendimiz çalar kendimiz oynamaya devam ederiz. Bunun da Kahramanmaraş’a faydası olmaz.

Kutlama  proğramının zenginliği bayrama ilgiyi de artırdı. Görevi nedeniyle il dışında olan ve yıllardır  kurtuluş bayramını göremeyenlerde bayramı izlemek için geldiler. Kayınbiraderim Albay Yaşar BORAHAN da yakınlarıyla beraber bayramı izlemek için İstanbul dan geldi. Organizasyonu  ve yapılan etkinlikleri  çok beğendiğini söyledi.

Memleketimizin yetiştirdiği ender şahsiyetlerden  Salman KAPANOĞLU’ n dan da bahsetmeden geçemeyeceğim, yoksa hakkı kalır. Bu zatı muhterem Allahın verdiği birçok yeteneğe sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır: sunuculuk, tiyatro, stendap, taklit yapar. Şiir okur, şarkı türkü söyler. Hünerlerini ilimizde değil de İstanbul da gösterseydi meşhur olurdu. Meşhur olanların Salman KAPANOĞLU’undan  ne üstünlükleri var ki? Onun şansızlığı yaşadığı şehirdir. Bu şehir anti sosyaldir, görsel sanatlara iyi gözle bakmaz. Batıdan eğitimli ve bilgili insan göçü almadığı için de tekil kültüre sahiptir. Bu nedenle kendi tekil  kültürü için de boğuşur durur. İleriye bakacağına geriye bakmayı tercih eder. Kendini buna alıştırmıştır ve doğru yaptığına inanır. İl dışına veya yurtdışına açılmadığı için kendini geliştiremez. Zamanı iyi okuyamadığı için değişim de ve geleceği yakalamakta hep geç kalır. Bu nedenle de; beraber yola çıktığı şehirlerin hep gerisinde kalır.

Bundan sonra yapılacak kutlamaların bugünkünden daha iyi yapılmasını diliyorum.  Lutfen daha iyiye ve güzele doğru koşalım.…. Ufkunuz ve  Önünüz açık olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar