1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Alâeddin Özdenören Kimdir?
Alâeddin Özdenören Kimdir?

Alâeddin Özdenören Kimdir?

Alâeddin Özdenören (20 Mayıs 1940 - Kahramanmaraş) doğumlu Türk şair ve deneme yazarı. Rasim Özdenören'in ikiz kardeşiydi.

A+A-
Haberi Dinle

Rasim Özdenören'in ikiz kardeşi olarak 1940 yılında Kahramanmaraş'ta doğmuştur. Öğrenimine Kahramanmaraş'ta başlayan Özdenören, babasının memuriyeti nedeniyle öğrenimini Malatya, Tunceli ve İstanbul gibi ayrı şehirlerde tamamlamıştır. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli şehirlerde öğretmen olarak görev yaptıktan sonra atandığı Kültür Bakanlığı Müşavirliğinden 1991 yılında emekli olmuş ve 1997 yılında Balıkesir'e yerleşmiştir.

Lise yıllarında ikiz kardeşi Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Erdem Bayazıt ile Maraş'ta çıkardıkları Hamle dergisi ile mahalli gazeteler için hazırladıkları edebiyat sayfalarında edebiyata başlayan Alâeddin Özdenören'in edebiyat hayatı, Necip Fazıl’la Büyük Doğu’da, Sezai Karakoç’la Diriliş’te, Nuri Pakdil’le Edebiyat’ta, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Mehmet Akif İnan’la, kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Mavera’da devam etmiş, son yazılarını ise Yedi İklim, Hece ve Ay Vakti dergileri için yazmıştır. Şair, kimi zaman kendi adıyla, kimi zaman da Bilal Davut müstearıyla Yeni Devir, Milli Gazete, Zaman, Tutanak ve Sağduyu gazetelerinde de fikrî ve kültürel yazılar kaleme almıştır.

Özdenören'in şiirine yalnızlık, ayrılık ve ölüm temaları hakimdir. Şair, çeşitli röportajlarında şiirinin İkinci Yeni ile başladığını ifade eder. 1996 yılında çıkardığı "Yalnızlık Gide Gide" adlı şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü kazanan Özdenören, şiir kitaplarının yanı sıra "Unutulmuşluklar" ve "Açılı/yorum" gibi farklı türlerden eserlerle de okurlarına ulaşmıştır.

2003 yılında Bursa Uludağ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde tedavi gördükten sonra Balıkesir'e dönen şair, 26 Haziran 2003'te hayata gözlerini kapamıştır. Şairin cenazesi Balıkesir Başçeşme Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Hakkındaki Dizi ve Filmler

Alaaddin Özdenören'in hayatından kesitler Yedi Güzel Adam dizisinde oyuncu Orhan Kanalp tarafından sahneye aktarılmıştır. TRT 1'de yayınlanan dizide gençlik döneminden alıntılar yer almaktadır. Kahramanmaraş Lisesi'nden arkadaşlarıyla edebi çalışmalara ilk başladıkları dönem yer almıştır.

Eserleri

Güneş Donanması (1974)(Şiir)

İnsan ve İslâm (1982)(Deneme)

Batılılaşma Üzerine (1983)(Deneme)

Devlet ve İnsan (1986)(Deneme)

Yakın Çağ Batı Dünyası ve Türkiye'ye Yansımaları (1986)(Deneme)

Yalnızlık Gide Gide (1996)(Şiir)

Şiirin Geçitleri (1996)(İnceleme)

Şiirler, 1975-1999 (1999)(Şiir)

Unutulmuşluklar (1999)(Hatıra)

Bütün Şiirler (2002) (Şiir)

Açılı/yorum (2004)(Deneme)