1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. Artık Kahramanmaraş’ın Da Bakanı Olacak
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

Artık Kahramanmaraş’ın Da Bakanı Olacak

A+A-
Yazıyı Dinle

Şanssızlık Artık Kader Olmayacak!

 

Yıllardır sızlanıp dururuz, seçtiğimiz milletvekilleri yeteri kadar  hizmet veremiyor diye.   Maraş’lı olarak hizmet ehlini seçemediğimiz için hep kendimizi suçlarız.

 

 Her kim milletvekili olursa olsun; milletvekilinin de yapabileceği şeyler sınırlıdır. Hangi parti olursa olsun, bağlı olduğu partinin,  hem  çoğunluğu fazla, hem de  iktidarda ise, vekillerin çok önemi yoktur. Eğer azınlıklı bir durum olsaydı bir milletvekili bile çok kıymetli olurdu. İktidara her dediğini yaptırır ve şehrine hizmet ederdi.

 

Milletvekili olmak zor mu? Hayır. Çünkü milletvekili olacak kişide artı özellik aranmıyor.  Hele aday olduğunuz parti AK parti gibi  güçlü bir parti ise. Genel başkanı da sayın Tayyip  Erdoğan  gibi güçlü ve popülaritesi yüksek bir liderse seçilmeniz çok kolay. Halk oyu adaya değil başbakana veriyor. Çünkü Türkiye’de lidere dayalı siyaset yapılıyor. Sistem böyle.

 

Seçilen milletvekillerinden bakan olan var mı? Hayır. Sayın: Başbakan  Maraş’a bakanlık verseydi;  bizim milletvekillerimiz de şimdiki bakanlar gibi  bakanlık yapabilirlerdi. Ben buna inanıyorum. Bakan olmak için artı özellik gerekmiyor. Sadece başbakan isterse bakan olabilirsiniz. Göründüğü kadarıyla bakanlık yapmak  zor bir iş değil. Eğer yeteneğiniz varsa ne aalaa. Yoksa bakanı bakan yapan şey  bürokratlardır. Bürokratınızı iyi seçerseniz bakanlık yapmak çok kolaydır. İyi seçemezseniz de sizi batırır. Haa; bakan olan herkes iyi hizmet eder diye de beklemeyin. Bu birazda kişinin yapısına ve hizmet anlayışına bağlıdır.  Bunları 27 yıllık  aktif siyasi tecrübeme dayanarak söylüyorum.  Çünkü biz bu ülkede başarılı, başarısız çok bakanlar gördük.  

 

Şu soruyu da sayın başbakana samimi olarak sormak lazım. Maraş kadar oy vermeyen illere bakanlık veriyor da, Maraş’a neden bakanlık vermiyor? Yoksa kendisinin bildiği, bizim bilmediğimiz  özel bir durum mu var?

 

Madem ki Maraş’a  bakanlık verilmiyor. Bizde Gaziantep’in Maliye Bakanı  Mehmet Şimşeği transfer ettiği gibi Bakan transfer edelim. Gelin Gaziantep’in yaptığını yapalım.

 

 

ÖNERİ:  

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu kabinede Milletvekili olmayan tek bakandır.

Mademki ilimize  bakanlık verilmiyor; o zaman  en kolay yol dış işleri bakanını Maraş’tan milletvekili yaptırmaktır. Davet edip, milletvekilimiz olmasını rica edelim. İşte size koç gibi bakan.  Kabul etmesi için ne gerekiyorsa yapalım. Başbakandan rica edelim.

 

Prof. Dr. AHMET DAVUTOĞLU kimdir. Kısaca bilgi vereyim: 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. Boğaziçi Üniversitesinin  Ekonomi ve Siyaset Bölümünden mezun oldu. Siyaset bilimi ve Uluslar arası ilişkiler  üzerine doktora yaptı. 1990-1995 yılları arasında büyükelçilik yaptı. 1996-1999 Marmara Üniversitesinde Öğretim Üyeliği yaptı. 1993 te doçent. 1999 da profesör oldu. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başbakan Tayyip Erdoğan’ın dış politika danışmanlığını yaparken, 01.05.2009 tarihinde dışişleri bakanlığına atandı.

 

Öneri benden uygulamak sizden.  Partili, partisiz herkesi göreve davet ediyorum. Ayrıca AKSU TV, Gazeteci ve köşe yazarlarından da  bu konuya sahip çıkmalarını, sürekli gündemde tutmalarını, kamuoyu desteğini sağlamalarını ve öncelikli olarak AK PARTİ teşkilatını  bu hususta göreve davet etmelerini bekliyorum. İnsanlar zannedildiği  kadar,  gazete ve internet sitelerindeki yazıları okumuyor. Bu nedenle okuyup bilgi sahibi olanlar, okumayanları lutfen bilgilendirsin. Çünkü HER ŞEY MARAŞ İÇİN…  Bendeniz de gerekli girişimde bulunuyorum.

 

EVET DİYENLER SESİNİ DUYURSUN. Lutfen YÜKSEK SESLE ….

 

 

                                                                         12.01.2011

Önceki ve Sonraki Yazılar