1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik
Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik

1981 yılından bu yana çok uzun seneler geçmiş. Bertiz köyleri yada namı değer Bertiz Cumhuriyeti dediğimiz bir bölge vardır.

A+A-
Haberi Dinle

Haberin Fotoğrafları için tıklayınız

Haber Yorum Mehmet Taş

1981 yılından bu yana çok uzun seneler geçmiş. Bertiz köyleri yada namı değer Bertiz Cumhuriyeti dediğimiz bir bölge vardır. Bertiz bir köy adı değildir. Bertiz bir bölge adıdır. Bu bölgede onlarca köy ve oba vardır. Çoğunlukla 33 köy ve Oba’nın toplam adıdır diye konuşulur.

İlk defa bu bölgeye 1981 yılında gittiğimi hatırlıyorum. Maksutlu köyüne. Sonraları ise bu köylerle ilgili çok anılarımız vardır. 12 Eylül idaresi döneminde, Sıkıyönetim Komutanı Yusuf Haznedaroğlu, Vali Celalettin Güvenç ile başlayan yolculuğumuza hala devam ediyoruz.

01 Ekim 2016 Cumartesi günü ( İş adamı Bekir Eryılmaz ile birkaç yıldır sözünü ettiğimiz gezi) Bekir Eryılmaz’ın tanıdığı isimlerden oluşan ancak Abid Vanlı ile Mustafa Şirin’in son anda mazeretleri nedeniyle katılamadığı bu gezi bir kurum yada kuruluş tarafından organize edilmemiş Bekir Eryılmaz’ın özel bir davetidir.

Neyse yola koyulduk. Kaptan dahil 10 kişiden oluşan gezi kadromuzda; Mehmet Fiskeci, Bekir Doğan, Mustafa Karaaslan, Akif Aslan, Lütfi Yıkan, Niyazi Kara, eski meslektaşımız (bizim davetlimiz) Cemil Toktay, Bekir Eryılmaz ve kaptanımız Hayrettin Aslanhan ve benimle birlikte 10 kişiydik.

**

İki eksikle Bertiz bölgesine Dulkadiroğlu sınırlarından Beşenli köyüne doğru giderken saate baktığımda saat 9.20’yi gösteriyordu. Malum Berber Şaban’ın işyerinin önünde arkadaşları beklerken Şaban beyin bize yarım bazlamasını geçmeden olmazdı (Özür).

Arkadaşlarımız ulaşım konusunda fikirlerini beyan etmeye başladılar. Manzaralı yerlerde araçtan iniyor fotoğraf çekiyor ve sonra tekrar minübüse doluşa doluşa güzel bir yolculuğa başlamıştık. İçimden gezi sona erenceye kadar bu güzel taplo böyle devam eder diye de içimden geçirdim. Güzel bir uyum, saygı, muhabbet eşliğinde başlayan yolculuk o şekilde de bitti.

**

BOYLU’DA KAHVALTI

Bertiz bölgesinin orta noktası dediğimiz Merk göleti ve bu göletin temel atılması hikayesini konuşurken kahvaltı yapacağımız evin önünde durmuştuk.

Keçi ve koyun südünden çalınan yoğurt, orada yetişen domates, salatalık, tere yağı ve baldan oluşan sabah kahvaltısı çok güzel geçti. Ev sahibinin bize gösterdiği ilgi alaka, samimiyet hepimizi mutlu etti. Teşekkür ettik.

Şu yol sorunu çözülse buralardan belki de 200 metrekarelik bir yerde ben alırdım. Sadece dinlenmek ve temiz hava almak için. Ama yol var ya, adamın iflahını söküyor.

Arkadaşlar gelecek yıl da gezelim deyince, ben hemen 2021 dedim. Ancak bir 5 yıl sonra tekrar gezmek isterim. Yol için sadece zulüm diyorum, başka bir şey demiyorum.

3-961.jpg

**

ÇAĞLAYANCERİT Mİ? AĞLAYANCERİT Mİ?

Boylu’dan sonra ver elini Çağlayancerit. Ahır dağından inişe geçiyoruz. Çağlayancerit göründüğünde fotoğraflar çektik.

Bende bir hatıramı anlattım.

Uzun seneler önceydi. Çağlayancerite bir düğüne geldim. Meslektaşım Bekir Doğan birkaç gün önce “Çağlayancerit mi ağlayancerit mi?” diye bir haber yapmış ve haberde Türkiye gazetesinde yayımlanmıştı.

Düğünde bir vatandaş benimde gazeteci olduğumu öğrendi. Aha o haberi yapan bu arkadaş dediydi. Bunun üzerine kimileri bana teşekkür etti, kimileri de bizi eleştirmişti. Bunu anlattım. Bekir Doğan kardeşim mutlu oldu. Önemli olan insanları mutlu etmek, motive etmek değil mi?

Tabii Sevgili Başkan Üzeyir Kızılseki Allah için bir şeyler yapma uğraşı içine girmiş. Caddeler sıcak asfalt olmuş. Sokaklar parkeli ve kaldırımlar yapılmış. Yani yıllar önceki gibi değil. Apartmanlar yapılmaya başlanılmış. Camiler tertemiz. Yollar temiz ve bakımlı… Mihmandarımız Bekir Eryılmaz bey, buraya gelip de Belediye Başkanına merhaba demeden gitmek olmaz dedi.

Ve Belediye Başkanını ziyaret etmeye karar verdik…

**

BAŞKAN UMUTLU VE BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR EDİYOR

Çağlayancerit Belediye Başkanı Veteriner. Yani okumuş bir insan. Kılık kıyafeti, ifade üslubu ile bunu hissettiriyor.

Makamda çay içiyoruz.

Mehmet Fiskeci, Mustafa Karaaslan, Bekir Doğan ve diğer arkadaşlarımız Çağlayancerit ile ilgili sorular soruyor.

Aylrı ayrı cevap yetiştirmeye çalışıyor Belediye Başkanı. Üslubu kibar. Pazarcık- Çağlayancerit yolu ile ilgili yaşadıklarını anlatıyor. Eski Bakan Mahir Ünal başta olmak üzere emek veren katkı yapan isimlere ayrı ayrı teşekkür ediyor.

Kahramanmaraş- Çağlayancerit, Çağlayancerit-Ilıca, Çağlayancerit-Nurhak ile ilgili yol konusunu gündeme getiriyor. Farklı güzergahlar söylüyor. Buralarda mevcut yolların olduğunu ancak iyileştirme yapıldığında yolların kısalacağını bu bölgenin gelişeceğini ifade ediyor. Üzeyir Başkanının bu söylediklerini dikkate almak gerek.

İlk fırsatta bu yol konusu ile ilgili gitmek ve detaylı haberler yapmak istiyorum.

Bu yollar açılır ise Çağlayancerit, Bertiz, Nurhak, Ekinözü, Elbistan içiçe girer, iletişim artır. Köylü ürününü değerlendirir. Ilıca ve Ekinözü değerlenir…

Dulkadiroğlu Belediyesinin yol projesi ile Çağlayancerit Belediyesinin yol projesi arasında farklılıklar var.

Bana göre Çağlayanceritlilerin talebi daha mantıklı ve makul geliyor. İki başkan tekrar bir araya gelmeli ve orta yolda buluşmalıdır.

Yoksa her iki projede şimdilik hayal olmaktan öteye geçmez.

Değerli Başkan Üzeyir Kızılseki ile sohbet sonrasında yola yeniden revan olhuyoruz.

Nereye mi?

Tabii ki Balık yemeye…

2-20161003133710.jpg

**

DAĞLAR DELİK DEŞİK OLMUŞ

Çağlayancerit ilçemizde öğle yemeği yedikten sonra tekrar dağlara vuruyoruz.

Son durak Boyalı köyü olacak. Kusura bakmayınız Büyükşehir olunca köy ismi kaldırıldı ama buralara mahalle adı yazılmasını da ben pek anlamlı bulamadığım için “köy” diye yazmaya devam edeceğim. “Köy” adı bana daha samimi ve sıcak geliyor.

Tekrar Ahırdağı sırtlarına tırmanırken şöyle geriye dönüp Çağlayancerit’e bakıyorum.

Sahi Çağlayancerit mi?

Yoksa Ağlayancerit mi?

Cevabını bulamadan asfaltı eskimiş yer yer de hiç kalmamış yollardan gidirken arkadaşlarımız iki de bir kaptana sesleniyor.

  • Kaptan toz kapı fitillerinden geliyor. Bu fitilleri değiştir diyorlar.

Kaptan da; - ya arkadaşlar her zaman buralara gelmiyoruz. Araba asfalttan hiç çıkmıyor diye söyleniyor.

Haksızda sayılmaz kaptan. Her yer asfalt oldu ama ne hikmet ise Bertiz unutulmuş…

Uğradığımız, yanından geçtiğimiz Başdevrişli, Kemallı gibi köylerde Dulkadiroğlu sokakları parke ile döşemiş. Hizmeti fena değil. Eksik ararsak buluruz. Ancak eski ile karşılaştırsak “Teşekkürü hak edecek hizmetler var.”

Yollarda Büyükşehir ve Dulkadiroğlu Belideyelerine ait araçlar görüyoruz. Yol genişletmeleri var. Yeni yol açılan güzergahlar var. Sanırım bu işler bittikten sonra sıra asfalt noktasında Bertiz grup yollarına gelecek.

**

1-20161003133710.jpg

GEZİYE NOKTA KOYMAYA HAZIRLANIRKEN

Bekir Eryılmaz’ın köyü olan Boyalı’dayız. Temiz bir köy. Güreş şenlikleri için bir stad var. Yıllar önce yapılmıştı. Birkaç defa bu şenliklere katıldığımı hatırlıyorum.

Neyse ev sahibimiz yine cömert biri. Hem sohbet ettik ve hem de akşam yemeğini yedik. Çay ve sohbet faslı bittikten sonra da Yedikuyular üzerinden Kahramanmaraş’a ulaşmak üzere yola çıktık.

Yedi kuyular civarında Büyükşehir Belediyesi yol genişletmesi yapıyor. Teleferik ve kar festivali içen hazırlıklar başlamış. Öncelik yol. Yol ulursa her şey olur.

Bu yol güzergahında Dulkadiroğlu Belediyesi bir seyir tepesi oluşturmuş. Çeşmesi var. Kahramanmaraş’ı görüyoruz. Oradan gün batımı fotoğrafları çektim. Sanırım beğenirsiniz.

Arkadaşlarımız kendi elleriyle kabarcık üzümü kestiler. Benim üzümleri kesen Mustafa Karaaslan ve Cemil Toktay’a da teşekkür ediyorum. Bize de gezimize mazeretleri nedeniyle katılamayan iki dostum için kesilen üzümleri sahiplenmek ve ulaştırmak düştü.

Bu geziyi organize eden uzun yıllardır tanıdığım değerli dostum Bekir Eryılmaz ve yol arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ekip karşılıklı sohbet ve eleştirilerinde saygı ve hoşgörüye büyük önem verdiler.

Çok güzel bir gezi oldu.

İnşallah yollar yapıldıktan sonra da tekrar gezmeyi Allah bizlere nasip eylesin….