1. YAZARLAR

  2. Nurettin Abacıoglu

  3. BİZİM DE BAŞBAKANIMIZ OLACAKTI
Nurettin Abacıoglu

Nurettin Abacıoglu

Entelektüel Bakış
Yazarın Tüm Yazıları >

BİZİM DE BAŞBAKANIMIZ OLACAKTI

A+A-
Yazıyı Dinle

Bu başlığı şunun için attım: Maraş Gündem İnternet Sitesinde  15 Ocak 2011 de Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile ilgili şöyle bir makale yazmıştım. (Artık Kahramanmaraş’ın da Bakanı Olacak)  merak edenler  http://www.marasgundem.com/artık kahramanmarasin’da bakanı olacak-10837yy.htm   linki tıklayarak okuyabilirler

Bu kısa açıklamadan sonra konumuza dönelim

Bilge adam, başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 26 Ekim 2014 tarihinde Kahramanmaraş’a gelecek. Yeni Türkiye’nin yeni başbakanı Müftülük meydanında halka hitap edecek. Kendilerine şimdiden hoş geldiniz diyor, selam ve saygılarımızı iletiyoruz.

Akademik başarılarından sonra siyasi başarıyı da yakalayacağına inanıyorum. Atatürk’ün dediği gibi ülkemizin böyle zeki ve akıllı insanlara ihtiyacı var.

Sayın Davutoğlu başbakan olduktan sonra  ilk defa Türkiye turuna çıkıyor.  Duraklardan biriside şehrimiz. 

Siyaseten ilk defa  halk ile yakın temas kuruyor.  Bu uygulamalı siyasi çıkışını bilgisi ile birleştirerek donanımını güçlendirecektir. Önümüzde ki  süreçte de  bilge bir başbakan göreceğiz.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi duruşu ve gücü,  sayın Davutoğlu’nun başarısını daha da artıracaktır.

Başbakanlar şehri ziyarete geldiği zaman birtakım istekler olur.  Bu istekler halk tarafından miting meydanlarında da dile getirilir. Ayrıca bu istekleri parti teşkilatları başbakana bir dosya halinde verir. Takibi için  de milletvekillerinden faydalanır. Bu hep böyle yürür dü .

Yüzlerce istek yerine; şehrimiz için önem arz eden projeler ortaya konmalıdır. İstekler hayali olmamalıdır. Ayağı yere basan projeler önerilmelidir.

Komşu illere gittiğimiz zaman şehrimizden daha hızlı geliştiklerini görüyoruz ve moralimiz bozuluyor. Bana göre; GELİŞİMİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL ULAŞIM SORUNUDUR. Komşu illerin yol sorununu çözdüklerini görüyoruz. Bu şehre girişleri rahatlattığı kadar, dışardan yerli ve yabancı turist gelmesini sağlıyor.  

Belediye başkan  aday, adaylığım sırasında yaptırdığım anket çalışmasında halka sorduğumuz soru şuydu;  Kahramanmaraş’ın en öncelikli sorunu nedir? Cevap: ulaşım

Bizde şehrimizi çıkmaz sokaktan kurtarmak istiyorsak ulaşım sorununu çözmemiz gerekiyor.

Bence; ulaştırma bakanından talep ettiğimiz konular üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Çünkü bu şehrin önünü ancak ulaşımla açabiliriz. Yoksa yerimiz de sayar dururuz. Ulaşamadığınız yer sizin değildir. Turistin gelmesi içinde yüksek standart da yola ihtiyacımız var.

1-Şehir merkezinin ulaşım ve otopark sorununun çözümü için ödeneklerin artırılması istenmelidir.

2- Şehrimizin ilçeleri ile bağlantısını sağlayan yolların acilen bitirilmesi için ödeneklerinin artırılması istenmelidir.

3- Hızlı tren yolunun şehrimizden geçmesi ve insanlarımızın bu trenden faydalanması sağlanmalıdır. Eğer hızlı tren olmayacaksa şehrimiz de ki demir yolunun artık hayata geçirilme zamanı gelmiştir.

İstasyon tesisleri Alman’lar tarafından  de yapılmış ve 1948 de faaliyet geçmiştir. Bu tesis Türkiye’nin en büyük tesisidir.

Büyük yapılmasının amacı tren yolunun Kayseri ye bağlanacak olması nedeniyledir.

Devletin ekonomik olarak zayıflaması bu projeyi sakıt hale getirmiştir.

Şimdi ekonomik olarak güçlü bir AKP hükümeti vardır. Bazı illerde demiryollarını yenilemekte ve eksiklerini gidermektedir. Buna güvenerek bizde şunu talep edemez miyiz?

Kahramanmaraş İstasyonundan Türkoğlu’ndan geçen demiryoluna hat döşense, şehrimize gelen trenler ring yaparak Türkoğlu hattına entegre olsa doğru olmaz mı? üstelik mesafe de kısa 20 km. Yola engel olacak ve maliyeti artıracak ne dağ, ne tepe, ne vadi var. Önümüz de   dümdüz bir ova var.

Şehrimizde tekstil, çelik, inşaat malzemeleri nakliyesi son yıllarda hızlı gelişmeye paralel olarak çok arttı. Nakliyeler kara yolu ile yapılmaktadır. Demir yolu kara yoluna göre hem ekonomik, hem de daha  güvenlidir.

Hızlı trenin şehrimize gelmesinden hadi vaz geçtik diyelim. Hiç olmazsa klasik  yük ve yolcu treni gelsin. Yük ve yolcuları alsın  ring yaparak Türkoğlu’ndan ana hatta bağlansın. Şehrimiz de atıl duran demiryolu istasyonundan faydalansın.  Hızlı tren hadi zor diyelim bu basit işi de mi yapamayız?

Nakliye işi fazla olan sektörlere bu benim çağrımdır. 

AKP parti teşkilatına, STK lara  (eğer hayattalarsa) ve ayrıca girişimci ve atılımcı kişiliği ile tanıdığım KMTSO başkanı  sayın Kemal Karaküçük’e önerimdir.

4- Hava yolunun uluslararası hava yolu haline dönüştürülmesi gerekir. Bunun için alt yapısının uluslararası hava yolu  normlarına kavuşturulması gerekir.

Mevcut alanı rehabilite etmek mümkün ve kolaydır. Bu nedenle gerekli olan  proje çalışmaları derhal başlatılmalıdır. Gereken finans desteği de başbakandan talep edilmelidir.

 5- Sütçü İmam Üniversitemiz de en önemli kurumlardan biridir. Alt ve üst yapı eksikleri vardır. Fiziki mekanlar hala tamamlanamamıştır. Müh. ve Mim. Fak. Hala iktisadi ve ticari bilimler fakültesinde öğrenim görmektedir.

 Öğrenci çok çeken popüler  bölümlerin açılması sağlanmalıdır.  

Öğretim elemanlarına şehrimizi tercih edecek cazibe ortamları hazırlanmalıdır.

Öğrencilerin barınma ve sosyal yaşam alanları oluşturulmalıdır.

Bunlar için gerekli olan finansal destek başbakandan istenmelidir. Mutlaka destek verecektir. İlim yuvasının ne anlama geldiğini kendisi bizden iyi bilir.

6- Şehrimizin imarlı arsa sıkıntısı devam etmektedir. İnşaat sektörü bu nedenle zor durumdadır. Arsa fiyatları Ankara, İstanbul, İzmir den daha pahalı hale gelmiştir.

Kat karşılığı için istenen arsa oranları 0/0 50-55-60 civarına yükselmiştir. İstanbul Bağdat caddesinde bile bu kadar yüksek oran yoktur. Daire fiyatlarının artmasının sebepleri bunlardır.

Bakanlar kurulu kararı ile Yusuflar (tekke) mahallesi ile Menderes (eski sanayi) mahallesi kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. Buraların inşaat sektörüne kazandırılması lazım.

Bu hem arsa fiyatlarını aşağı çeker, hem de şehrin sülietini güzelleştirir. Bir an önce kentsel dönüşüm için gerekli olan finansal kaynak temin edilmelidir.

Son olarak şu hususu da hatırlatmadan geçemeyeceğim. Milletvekilimiz sayın Mahir Ünal’a sahip çıkmalıyız. Grup Başkan Vekili olması onun önemini daha da artırmaktadır.

İstediği her bakanı şehrimize getirecek pozisyona sahiptir. Bakan kadar etkilidir. Bu nedenle bakan olmuş olmamış önemli değildir.  Şehrimizin ilk defa etkin bir milletvekili oldu.

Bu güne kadar ki gayretlerine teşekkür eder, bundan sonra da gayretlerini esirgemeyeceğine inancım tamdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar