REŞİT GÜRBÜZ

REŞİT GÜRBÜZ

Yazarın Tüm Yazıları >

BORAZANİ

A+A-
Yazıyı Dinle

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül 2017’de referandum yapma kararı aldı. Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet bu referanduma karşı çıkmakta. Ne var ki, bütün karşı çıkışlar  kabile reisi Borazani’yi bu inadından vazgeçirmeye yetmedi. Bu durumu, Borazani’nin inadından ziyade onun yularını elinde tutan hamisi İsrail’in ısrarı ile açıklamak gerekir. Zira bu referandumu destekleyen ülke İsrail. Gerçi bu referandumu İsrail’den başka ABD, Rusya, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin desteklemediğini söylemek çok saflık olur.

            İsrail’in arz-ı mevud planı ve hayalinin bir parçası olan bu referandum, bağımsız Kürt devleti kurulmasından daha öte bir anlam taşımaktadır.

Şöyle ki; önce bir Irak Savaşı çıkarıldı ve ardından Irak parçalara ayrıldı. Irak’ın kuzeyi de kabile reisi Borazani’ye emanet edildi. Daha sonra Suriye karıştırılmak suretiyle, ABD ve İsrail patentli DAEŞ bu bölgeye yerleştirildi. Akabinde ise güya DAEŞ’le mücadele etmek bahanesiyle PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye tırlar dolusu silah ve mühimmat yardımı yapıldı. DAEŞ’in elinde savaş uçağı olmamasına rağmen, PYD/YPG’ye verilen mühimmatların arasında uçaksavar füzeleri vardı. Bu durumda, yapılan yardımların DAEŞ’le mücadele amacına yönelik olduğunu düşünebilir misiniz? Amaç belli; adımlar belli: O coğrafyada Siyonizmin uşaklığını yapacak bir düzenli ordu kurulması; ardından kukla bir kürdistan ve onun ardından nihai amaç olan Büyük Ortadoğu Projesinin hayata geçirilmesi.

            Hatırlanacak olursa İsrail Başbakanı Netanyahu, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumundan önce Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini belirtmişti. Netanyahu her ne kadar böyle konuşsa da, esas amacın bir kürdistan değil; Büyük Ortadoğu Projesi olduğu su götürmez bir gerçektir.

            Sizlerin “vaat edilmiş topraklar” hayaliniz varsa; Yüce Kitabımızın da “Allah Nurunu tamamlayacaktır” vaadi vardır. Hangisi galip gelecek görelim.

            Kürtlerin bir devlet kurması ve onların başına da kabile reisi Borazani’nin geçmesi İsrail’in umurunda bile değil.  Projelerini gerçekleştirmek için satılık birine ihtiyaç vardı ve ona da en uygun Borazani’ydi.  Babası Molla Mustafa da benzer amaçlar için kullanılmamış mıydı? Uşaklık ve kölelik bunların geninde var; o yüzden çok yadırgamamak gerekir.

            Kabile reisi Borazani’ye efendileri aheste aheste üflemekte; o da mutlu ve MESUT bir şekilde çalmaktadır. Son kullanma tarihi geçtiğinde artık üflenmeyip öttürülecek de farkında değil!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.