1. YAZARLAR

  2. Orhan KOYUNCU

  3. Çözüm Ayasofya'dır
Orhan KOYUNCU

Orhan KOYUNCU

Yazarın Tüm Yazıları >

Çözüm Ayasofya'dır

A+A-
Yazıyı Dinle

Bizans imparatoru 1. Jüstinyen tarafından MS 532-537 yıllarında patrik katedrali olarak inşaa edilmiş bir yapıttır. Osmanlı imparatorluğunun 1453 yılında Costantine'yi feth etmesi münasebetiyle Fatih Sultan Mehmet Han tarafından ilk icraat olarak Ayasofya'yı  camiye çevirmek olmuştur. Ve Sultan Fatih ilk Cuma namazını ve ilk şükür namazını yeni camii olan Ayasofya da kılmıştır. Ecdad Ayasofya'ya verdiği önemi buradan çıkarmakta mümkündür.

*

Atatürk dönemdin de 1930-35 yılları arasında Ayasofya'nın tadilata girmesi nedeniyle ve en önemli unsur olarak görebileceğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesi gereğince kiliseye tekrar dönderilmek istenmiştir. Bölgede hristiyan nüfusun az olması ve bölge insanın böyle bir taleple gitmemesi Bakanlar kurulu kararı ile 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye çevrilmiştir.

*

Ayasofya tarihi itibariyle büyük bir önem arz etmektedir. Hristiyanlar için çok büyük önem taşıyan Ayasofya dünya da bilinen ilk katedraldir. Ve dünya da en hızlı (5 yıl) inşaa edilen kilisedir. Ve pek tabi;  İslam dini içinde önemi tartışılmaz. Ecdadımızın verdiği önem gelecek nesillere verilecek bir ders niteliğindedir.

*

Ayasofya'yı şu an günümüzde önemli kılan şey nedir sorusunun cevabı aslında tek kelimedir; "özgürlük"... Ayasofya için tek bir yüreğiz. Bunun yansıması ise isteğimiz ve arzumuzdur. Ayasofya ne zaman ibadete açılır. İşte o zaman bu ülke tamamen prangalarını kırmış ve dünyanın süper gücü haline gelmiştir. İşte o zaman siyasi ve ekonomik stratejilerimizi düşünmeden gönül rahatlığı ile hamle yapıp ve bunun meyvelerini alacağımız zamanı beklemek olacaktır. Hükümete yapılan bence haksızlıklardan birisi de Ayasofya'yı ibadete açma konusudur. İnanın yöneticilerimiz bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Sadece gerekli olan tek şey uygun zaman... Zamanı geldiğinde bu hayalimizib gerçekleşeceğine inanıyorum.

*

Evet tüm dünyanın gözü Ayasofya'da. Bunda hiç şüphe yok... Bizim bu durumu avantaja çevirerek ilelebet Ayasofya konusunu kapatmamız icap eder. Uygun zaman gözetildiğinde bunun adımları atılacağını ve bu adımlar atıldıktan sonra şimdi ülkemizde yaşanan tüm sorunların bir daha açılmamak üzere kapanacağını düşünüyorum. Ayasofya bir davanın sembolüdür. Gün gelecek davamızın en büyük sembolü olacaktır. Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar