1. YAZARLAR

  2. REŞİT GÜRBÜZ

  3. DİN BAHSİ AĞAM
REŞİT GÜRBÜZ

REŞİT GÜRBÜZ

Yazarın Tüm Yazıları >

DİN BAHSİ AĞAM

A+A-
Yazıyı Dinle

Maraş’ın kurtuluş sembollerinden biri olan Davulcu Abdal Halil Ağa’yı bilenler bilir ama bilmeyenler duysun diye kaleme alıyorum bu yazıyı.

Maraş'ın İngilizler tarafından işgalinde umduklarını bulamayan Ermeniler, bütün ümitlerini Fransız işgaline bağlamışlar; Fransız işgal kuvvetlerinin Maraş'a gireceği günü sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardı. Nihayet beklenen gün gelmişti: 28 Ekim 1919. 

Ermenilerin en zengini ve hatırı sayılan eski Maraş Mebusu Ermeni eşrafından Agop Ağa, Abdal aşiretinin en usta davulcusu Abdal Halil Ağa'ya yanına çağırır ve ona “Etba'ını (sana tabi olanları) toplu gel. Ordusunun başında gelen büyük Fransız kumandanını karşılamağa gideceğiz.” der ve on adet madeni lira teklif eder. Bu teklif karşısında Abdal Halil Ağa, “Olmaz, gelemem.” cevabını verir. Agop Ağa, beklemediği bu cevap karşısında teklifini arttırır. Bunun üzerine Abdal Halil Ağa, “Davulumun kasnağını altınla doldursan yine bir çomak vuramam. BU DİN BAHSİDİR AĞAM.” cevabını verir.

İstiklalinden aldığı güçle istikbale yürüyen Onur timsali Abdal Halil Ağa, namus timsali Sütçü İmam, cesaret timsali Aslan Bey ve daha niceleri, Hep Birlikte Maraş olmuştur. Bu yüzden de bir sevdadır Maraş.

Her şeyden aziz bildiği vatanını canı pahasına savunan Maraş Halkı, Türk’e boyunduruk vurulamayacağını; minarelerden ezanın dindirilemeyeceğini ve burçlardan bayrağının indirilemeyeceğini, 12 Şubat 1920’de hep bir ağızdan haykırmıştır. MARAŞ BİZE MEZAR OLMADAN, DÜŞMANA GÜLZAR OLAMAZ.

İşte bu yüzden, bir destandır Maraş.

Bugün, Maraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl Dönümünü kutluyor ve haklı gururunu yaşıyor Maraşlı. Bana öyle geliyor ki; düşmanlar da, Maraşlıdan kurtuluşunun yıl dönümünü kutluyordur bugün. Yine de akıllanmamışlar ki, bu milletle uğraşmaya devam ediyorlar. Türkiye düşmanlarına küçük bir tavsiye: Bu memleketin ABDAL’ı bitmez; APTAL’lık edip de bu milletle uğraşmayın. Yoksa Abdal Halil Ağa’nın tokmağını bir balyoz gibi beyninize indirmesini bilir bu millet.

* * *

Değerli Dostlar;

İnsanlar her yüzyılda bir aynı kaderi yaşarmış. Yirminci Yüzyılın başlarında yaşananlar ve ülkemize yaşatılanlar bugün de sahneye konulmaktadır. Türkiye düşmanları yine sahnede. Roller ve başroldekiler farklı olsa da senaryo ve hedef hep aynı. Hangi siyasi düşünceye sahip olursak olalım, ortak gayemiz aynı olmalı: Güçlü ve Bağımsız Türkiye. Kısır düşünceler ve siyasi polemikler, üzerimizde oynanan büyük oyunun önünde perde olmamalı.

Büyük Türkiye’yi engellemek isteyen, bu millete pranga vurmaya çalışan düşmanlara fırsat vermemek için, ABDAL Halil Ağa gibi davranırsak tarihin şanlı sayfalarında yerimizi alırız. Aksi halde, APTAL’lar listesi bizi bekliyor. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum