1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Durmuş Deveci Kimdir?
Durmuş Deveci Kimdir?

Durmuş Deveci Kimdir?

Prof. Dr. Durmuş Deveci (Ocak 1964) Adana/Karaisali doğumlu Türk akademisyen ve fizyoloji profesörü. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi rektörlüğünü yapmaktadır.

A+A-
Haberi Dinle

1964 yılında Adana ili Karaisalı ilçesinde doğan Deveci, ilkokulu köyünde, ortaokulu Adana'da, liseyi Osmaniye'de tamamladı.1988 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisansa Başladı. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu.Doktora eğitimin Birmingham Üniversitesinde tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi'nde önce Doçent sonra Profesör olan Prof. Dr. Durmuş Deveci 2010 yılı Mayıs ayında KSÜ Tıp Fakültesi'nde göreve başladı. Mayıs 2011 ile Haziran 2014 yılları arasında KSÜ Tıp Fakültesi dekanı olarak görev yaptı. Bölgemizde ilk defa düzenlenen “Tıp Fakülteleri Yarışıyor” programının fikir öncülüğünü yaptı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde ilki düzenlenen yarışmada KSÜ Tıp Fakültesine ikincilik ödülü kazandırıldı. Uluslararası pek çok ödül alan Deveci'nin aynı zamanda yine pek çok uluslararası dergilerde makaleleri yayınlandı. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kariyeri

Lisans, Çukurova Üniversitesi, Biyoloji, 1988

Y. Lisans, Cumhuriyet Üniversitesi, Fizyoloji, 1992

Doktora, University of Birmingham /UK, Fizyoloji, 1999

Doçentlik, YÖK, Ünivesitelerarası Kurul, Cumhuriyet Üniversitesi, Fizyoloji, 2003

Profesörlük, Cumhuriyet Üniversitesi, Fizyoloji, 2009

Ödüller

1- The Physiological Society “Affiliate Travel Grant Award” 1998, (UK).

2- Deveci , D., Egginton, S. (1999) Soğuğa aklimasyonun ve akut hipoterminin hızlı ve yavaş kaslarda kan akımı, metabolizma ve performans üzerine etkileri (II) Hamsterler. Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 25. Ulusal Kongresi. 6-10 Eylül 1999, Poster ödülü.

3- The Wellcome Trust Travel Award 2001, (UK).

4- The Company of Biologist Travel Award 2002, (UK).

5- Deveci, D (2003) Sıçanların Soleus kasında oluşturulan iskeminin kas lifleri ve anjiyojenezi üzerine etkileri. Türk Fizyolojik Bilimler Derneği 29. Ulusal Kongresi. 1-5 Eylül 2003, EN İYİ POSTER ÖDÜLÜ.

6- The Physiological Society “Affiliate Travel Grant Award” 2005, (UK).