1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. ELBİSTAN

  4. Elbistan, Çanakkale Şehitlerine Burada Diye Seslendi
Elbistan, Çanakkale Şehitlerine Burada Diye Seslendi

Elbistan, Çanakkale Şehitlerine Burada Diye Seslendi

Programa Kahramanmaraş Kuzey İlçeleri Daire Başkanı Ali Mazhar Türk, Elbistan Ak Parti Gençlik Kolları, Göksun Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve öğrenciler ve elbitan vatandaşları katıldı. İlginin yoğun olduğu program Kur’an Kerim Tilav

A+A-

Programa Kahramanmaraş Kuzey İlçeleri Daire Başkanı Ali Mazhar Türk, Elbistan Ak Parti Gençlik Kolları, Göksun Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve öğrenciler ve elbitan vatandaşları katıldı. İlginin yoğun olduğu program Kur’an Kerim Tilaveti ile başladı.

dsc01254.jpg 

Kahramanmaraş Kuzey İlçeleri Daire Başkanı Ali Mazhar Türk açılış konuşmasında şunlara değindi.

‘’Büyükşehir Belediyesi olarak asli görevlerimiz yanında sosyal belediyecilik anlayışıyla kültürel ve sosyal faaliyetlere de ağırlık vermekteyiz.  Bu anlamda Maraş merkez ve tüm ilçeler de dâhil olmak üzere kültürel ve sosyal programlarımız düzenli olarak devam etmekte. Bu gün Ekinözü Belediyesin de ve akabinde Elbistanımız da Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma programında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Bey’in de sizlere selamlarını söylemek istiyorum. 102. Yılını kutladığımız bir zafer’den bahsediyoruz. Rastgele bir zafer den bahsetmiyoruz. Çanakkale bir milletin varoluş mücadelesidir. Askerlerimizin dünyanın hayrete düşüren kahramanlık destanıdır. Bu zafer, anaların evlatlarını bağrına basıp, kurbanlık koyun gibi kınalar yakıp cepheye gönderdiği bir savaştır. Çanakkale geçilmeyen son kalemizdir. İslamın geçilmeyen som kalesidir. Çanakkale Savaşında şehit vermeyen ilimiz yoktur. Çanakkale savaşı bizim eğitimiz ordumuzun yok olduğu savaştır. Onbeşli türküsünün bu gün oyun havası olduğunu unutmayalım. Bu türkümüz 15 yaşında şehit olan gençlerimizin türküsüdür. 15 yaşında ki gençler Vatanımızı, namusumuzu bayrağımızı korudular ve şehit oldular. Bu programın amacı Çanakkale rugunu yaşatmaktır. Unutturmamaktır. Önemli olan bu ruhu bu kardeşliği, birlik ve beraberliği yaşatmaktır. Ve 15 temmuz da da bu ruhun yaşadığını gördük. Atalarımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkmaktır Çanakkale ruhunu yaşatmak. Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin diyorum. Ve sözü değerli hocamız Mehmet Işık Bey’e bırakıyorum.’’ dedi.

dsc01264.jpg

Tarihçi Yazar Mehmet Işık konuşmasına, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine, Kültür Daire Başkanlığına, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a, Kültür Ve Sosyla İşle Daire Başkanı Cevdet Kabakçı’ya ve Kültür Turizm Şube Müdürü Mustafa semerciye böyle bir organizasyon dolayı teşekkür ederek başladı.

dsc01289.jpg

Tarihçi Yazar Işık konuşmasına şöyle devam etti.

‘’ 102 yıl önce yaşanmış Çanakkale zaferini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Derdimiz sadece tarihi bilgiler vermek değil, Çanakkale Destanının ruhunu yaşatmak, bu ruhu gençlerimize aktarmak ve devam etmesini sağlamak.

dsc01319.jpg

Mensubu olduğumuz necip millet, Türk Milleti 1071 yılında Sultan Alparslan idaresinde Anadolu’ya ilk geldiği günden bu zamana   Dünyanın tarihi seyri değişmeye başladı. İslam Dünyasının, silahtarlığını, bayraktarlığını, koruyuculuğunu üstlenen Türk Milleti karşısında batı dünyasını yani haçlı dünyasını buldu.

dsc01339.jpg

Tarih ders alınmazsa tekerrür eder, tekrar eder. 600 yıllık hasta dev adamın kalbini sökmek ve Türkleri geldikleri coğrafya ya göndermekti itilaf devletlerinin amacı. Yenilmez armada dedikleri orduları Çanakkale boğazına geldiler. Amaçları boğazın iki yamacını bombalamaktı. Kısa zaman da İstanbul’a ulaşıp dertleri ve gayelerini gerçekleştirmekti amaçları. O kadar çok emindiler ki zafer den kendi paralarını dahi bastırdılar.

dsc01607.jpg

Yahya Çavuş ve 63 askeri settül bahirde tamamı şehit oldu. Bir adım geri atmadılar. Dönmediler geri.

Çanakkale Savaşın da Seyit Onbaşı neyse 15 Temmuzda Ömer Halis Demir de odur. Hiçbir farkları yok.

Bizim Türk Tarihimizin zaferlerini yazacak olsak Tarihine yer yok. 200 km karelik alanda 253000 şehit verdik karşılığında 250000 öldürdük.

dsc01645.jpg

Elbistan’dan 63 şehit var Çanakkale savaşında. Yurdun dört bir köşesinden şehit var. Erkeği kalmamış şehirlerimiz, köylerimiz var. ‘’

dsc01622-001.jpg

Tarihçi Yazar Mehmet Işık konuşma sonunda Elbistan’dan Çanakkale de şehit olanların ismini saydığında salonda bulunan vatandaşlar, tüm şehit isimlerinde burada diye haykırarak eşlik ettiler.

Konferans sonrası toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

dsc01634-001.jpg